50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu

Jednym z podstawowych czynników rozważanych przy zakupie nowego mieszkania jest jego lokalizacja. Wrocław to czwarte pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce, a na stałe żyje w nim 637 tys. ludzi. Uwzględniając przyjezdnych liczebność całej aglomeracji okazuje się jeszcze większa.

Wiele rejonów Wrocławia jest w stanie spełnić zróżnicowane wymagania względem doskonałej lokalizacji. Niektóre z dzielnic cieszą się szczególną popularnością. Taka liczebność wpływa na kształtowanie rynku mieszkań we Wrocławiu.

Mieszkanie Wrocław sprzedam – atrakcyjna lokalizacja i cena są nadal najważniejsze dla klientów przy wyborze mieszkania

Obecnie większość osób poszukujących ogłoszeń typu „sprzedam mieszkanie Wrocław”, bierze pod uwagę lokalizację nieruchomości oraz cenę samej inwestycji. O atrakcyjności oferty świadczy przede wszystkim optymalne położenie mieszkania względem centrum, miejsca pracy przyszłych lokatorów, szkół czy uczelni, a także gwarancja dobrego połączenia komunikacyjnego.

Preferencje klientów są bardzo zróżnicowane oraz zindywidualizowane. Niektórzy chętniej nabywają mieszkania położone w samym centrum, podczas gdy coraz liczniejsza grupa nabywców skłania się ku nieruchomościom położonym na prowincji. Nierzadko droga do pracy lub określonych punktów usługowych jest wówczas znacznie dłuższa. Jednak mieszkanie położone poza centrum metropolii posiada wiele innych zalet. W dużym stopniu zależą od prywatnych preferencji, a także stylu życia, miejsca pracy czy wielkości rodziny. Bardzo często ludzie decydują się na zakup lokum w pobliżu miejsca zamieszkania bliskich osób. Dlatego zarówno deweloperzy, jak i architekci starają się tworzyć we Wrocławiu możliwie najbardziej kompleksowe oferty. Dowodem tego są osadzone w centrum metropolii, a zarazem bardzo kameralne osiedla oferujące lokatorom szereg funkcjonalności i atrakcji.

Istotnym czynnikiem branym pod uwagę przy zakupie mieszkania we Wrocławiu jest także cena. Zwykle razem z lokalizacją jest w pierwszej kolejności rozpatrywana przez klientów. Wpływ na cenę może mieć infrastruktura dzielnicy i rozkład samego lokum, a także przyszłe plany zabudowy terenu dzielnicy. Atrakcyjne mieszkania z widokiem na panoramę Wrocławia zazwyczaj wyprzedawane są w pierwszej kolejności. W takiej sytuacji nawet klienci dysponujący odpowiednimi środkami są skazani na zakup mieszkania w dalszych i bardziej peryferyjnych rejonach miasta.

Na szczęście osiedla takie jak Psie Pole, Jagodno, Sołtysowice, Księże Małe czy Stabłowice rozbudowują się bardzo prężnie i również świadczą o atrakcyjności wrocławskiego rynku mieszkaniowego.

Najbardziej pożądane dzielnice Wrocławia

Co jakiś czas zmienia się moda na najbardziej atrakcyjną dzielnicę Wrocławia. Obecnie nienaruszone pozycje mają Stare Miasto, Biskupin i Sępolno, a także Krzyki czy Borek. To właśnie na tych obszarach Wrocław odnotowuje największą sprzedaż. Wpływ na atrakcyjność inwestycji ma przede wszystkim lokalizacja tych dzielnic. Zapewniają one swobodną komunikację po całym mieście. Za bardzo prestiżowy uznawany jest zwłaszcza Biskupin. Brak największych centrów handlowych rekompensuje dostępem do naturalnej zieleni oraz wielu miejsc wypoczynkowo-rekreacyjnych. Ogromne zainteresowanie wzbudzają również dzielnice położone bliżej centrum Wrocławia takie jak Stare Miasto czy Śródmieście.

 

Mieszkania dla młodych we Wrocławiu

Ludzie młodzi i aktywni zawodowo najczęściej poszukują nieruchomości położonych blisko centrum. Interesują ich głównie mieszkania z rynku pierwotnego oraz wtórnego, jednak te relatywnie nowsze. Zwykle osobom zainteresowanym takimi inwestycjami nie zależy na dużym metrażu i preferują kawalerki lub mieszkania dwupokojowe (max. 45 m2). Dzielnice najbardziej odpowiadające potrzebom tych klientów to Śródmieście, Stare Miasto i Gądów Mały. Warto przy tym dodać, że we Wrocławiu wpływ programu Mieszkania dla Młodych jest dość umiarkowany. Wynika to przede wszystkim ze zbyt niskich limitów cenowych programu MDM w stosunku do średnich stawek. W związku z tym dość niewielka liczba nieruchomości mogła być objęta dopłatami.

 

Mieszkania dla rodzin i klientów premium

Osoby posiadające lub planujące powiększenie rodziny zwykle decydują się na zakup mieszkania o nieco większym metrażu. Wówczas najczęściej wybierane są nieruchomości z dobrym połączeniem do miasta, a jednocześnie położone w pobliżu terenów zielonych. Tym osobom polecić można dzielnice takie jak Krzyki czy Karłowice.

Szczególna grupa osób poszukujących mieszkania we Wrocławiu to klienci klasy premium. Osoby te wybierają najbardziej prestiżowe inwestycje w centrum miasta. Zazwyczaj mają one bardzo duże przestrzenie oraz znajdują się zarówno w całkowicie nowych budynkach, jak i starszych, odrestaurowanych obiektach. Nieco mniej zamożni klienci zazwyczaj decydują się na nowe mieszkania położone poza granicami miasta, na przykład w Smolcu lub Siechnicach.

Inwestycje deweloperskie we Wrocławiu

Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu słynie obecnie z realizacji wielu nowych inwestycji deweloperskich. Znaczna część z nich powstaje na nieustannie rozbudowywanych Krzykach, które zachęcają do zamieszkania przede wszystkim rodziny z dziećmi. Ze względu na dostępność stosunkowo niskich cen oraz niewielkie metraże. Bardzo często z inwestycji tych korzystają również osoby po raz pierwszy kupujące własne mieszkanie. Atutem dzielnicy jest jej lokalizacja. Nieopodal centrum oraz bardzo dobra komunikacja z praktycznie całym miastem. Do zalet Krzyków zaliczyć można również obecność dużej ilości zieleni w okolicy. Przede wszystkim w postaci doskonale utrzymanych parków. Mimo narastającego zaludnienia ta część miasta nadal pozostaje spokojną i rodzinną dzielnicą.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Dzielnice Wrocławia: Krzyki

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Rynek wtórny we Wrocławiu

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.