50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Dzielnice Wrocławia: Krzyki

Krzyki to doskonałe miejsce do zamieszkania dla każdego

Bardzo dużą popularnością na rynku nieruchomości cieszy się jedna z dzielnic we Wrocławiu, Krzyki.

Dzielnica ta jest również przez wielu uważana za najlepszą pod względem ilości zieleni, bezpieczeństwa oraz komfortu. Jest to malownicze miejsce położone na południu miasta, w którym osiedla się coraz więcej osób. Ciekawostką jest fakt, iż Krzyki jako dzielnica samorządowo-administracyjna Wrocławia została ustanowiona 12 lutego 1952 roku. Jednak ponad 20 lat temu, 8 marca 1990 roku funkcję wspomnianej dzielnicy przejął w szerokim zakresie właśnie Urząd Miejski, nowo powstałej Gminy Wrocław.

Nazwa dzielnicy Krzyki przywoływana jest głównie dla celów statystycznych. Funkcjonuje w organach administracji rządowej oraz specjalnej, do której zalicza się ZOZ i urząd skarbowy, a także prokuratura i policja. Obszar liczy 54,3 km². Zamieszkuje ją około 165 610 osób.

Znane miejsca na Krzykach

Aktualnie na terenie tej dzielnicy w miejsce najwyższego budynku niegdyś we Wrocławiu, Poltegoru, został wybudowany 212-metrowy Sky Tower. Jest to apartamentowiec wraz z miejscami biurowymi i galeria handlową. W jego pobliżu znajduje się  centrum handlowe Arkady Wrocławskie. Z kolei w południowej części dzielnicy znaleźć możemy znany przez wielu mieszkańców Wrocławia tor wyścigów konnych Partynice. Na Krzykach znajduje się także Aquapark Wrocław niedaleko Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Starego Cmentarza Żydowskiego. Na terenie Krzyków znajduje się wieża ciśnień, a także Dworzec Główny.

Fani sztuki i występów znajdują tutaj popularny Wrocławski Teatr Pantomimy oraz wrocławski oddział Akademii Sztuk Teatralnych. Decydując się na kupno lub wynajem mieszkania w dzielnicy Krzyki można również korzystać z rozbudowanej komunikacji miejskiej. Dzielnica posiada różnorodne połączenia autobusowe i tramwajowe. Na terenie Krzyków znajduje się aż sześć pętli oraz krańcówek tramwajowych. Wyróżnić można Krzyki, a także Park Południowy, Klecina i Księże Małe, jak również Gaj, Tarnogaj. Dwie główne arterie, które przebiegają przez Krzyki i łączą dzielnicę ze Starym Miastem to dwie popularne ulice: Powstańców Śląskich oraz Ślężna.

Mieszkania na Krzykach

Szukając wymarzonego mieszkania na Krzykach warto dużą uwagę zwrócić na rodzaj zabudowy. Należy wyróżnić dwa rynki mieszkaniowe: pierwotny oraz wtórny.

Na rynku wtórnym największą popularnością cieszy się zdecydowanie zabudowa typu klatkowiec.  Na każdej kondygnacji znajdują się po dwa mieszkania z oknami wychodzącymi na obie zewnętrzne elewacje. Taką formę zabudowy posiada większość tak zwanych bloków na Krzykach. Jednakże na rynku wtórym często można znaleźć również nieco starsze lokum, które określanie jest często mianem korytarzowca.

Z kolei mieszkania w Krzykach, których oferty można znaleźć na rynku pierwotnym należą raczej do zabudowy z klatką schodową. Odchodzą od niej poszczególne mieszkania. W nowym budownictwie deweloperzy starają się wygospodarować jak najwięcej prywatnej przestrzeni wyłącznie dla mieszkańców bloku. Tworzą zielone patia, place zabaw, czy skwery. Ponadto większa część inwestycji deweloperskich posiada podziemne garaże, które znacznie ułatwiają komfort życia.

Istotną różnice tworzy mieszkanie w centrum miasta od zamieszkiwania obrzeży.  W tym przypadku nie tylko jest inna cena takiego mieszkania, ale także komfort. Decydując się na lokalizację w samym centrum miasta musimy mieć świadomość, że natężenie zanieczyszczeń, jak również hałas będą znacznie większe. Wynajmując lub kupując mieszkanie na przykład w Krzykach mamy więcej przestrzeni oraz dostęp do terenów zielonych.

To bardzo atrakcyjna dzielnica Wrocławia. Zlokalizowana jest na południu miasta, które nadal posiada wiele atrakcji.  Jednak jest bardziej spokojna niż gwarne centrum. Z tego powodu mieszkania w Krzykach są w ostatnim czasie tak chętnie wybierane.

Interesują Ciebie informacje o pozostałych dzielnicach Wrocławia ?

Sprawdź informację o : Psim Polu, Starym Mieście, Fabryczna,

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Dzielnice Wrocławia: Psie Pole

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.