50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Mieszkania TBS Wrocław – wady i zalety

Mieszkania TBS Wrocław to rozwiązanie dla osób, które chcą zakupić mieszkanie, ale nie dysponują wystarczająco wysokim budżetem. Na czym polega system TBSów? Jakie są jego wady i zalety?

Mieszkania TBS Wrocław – co warto o nich wiedzieć?

Mieszkania od towarzystwa budownictwa społecznego to rozwiązanie dla osób, którym zależy na nowym lokalu mieszkalnym, ale nie stać ich na kredyt hipoteczny. Dla każdego mieszkania jest obliczana kwota partycypacji, kaucja mieszkaniowa oraz opłata z tytułu najmu (czynsz + koszty użytkowania).

Przykładowe opłaty dla mieszkań TBS we Wrocławiu:

  • Mieszkanie 2 pokojowe – około 60,000 zł (kwota partycypacji) + 700,00 złotych (kaucja) + 700,00 złotych (czynsz najmu) + 450,00 złotych (koszty użytkowania)
  • Mieszkanie 3 pokojowe – około 70,000 zł (kwota partycypacji) + 850,00 złotych (kaucja) + 850,00 złotych (czynsz najmu) + 500,00 złotych (koszty użytkowania)

TBS Wrocław – wady i zalety

Główną zaletą mieszkań TBS jest niski koszt wynajmu. Wkład przyszłych lokatorów to 30% wartości mieszkania oraz miesięczny czynsz (średnio około 10 – 11 złotych za metr kwadratowy).

Formalności, jakie musi wypełnić osoba najmująca, nie są skomplikowane, a standard mieszkań jest wysoki. Większość mieszkań TBS Wrocław to lokale wykończone pod klucz, do których można się od razi wprowadzić.

Wady wynajmowania mieszkania od towarzystw budownictwa społecznego to brak prawa własności lokalu. Mieszkania te są własnością TBS, a nie ich najemcy. Takiej nieruchomości nie można wykupić na własność ani jej odsprzedać. Członkowie rodziny lokatora otrzymują w spadku prawo najmu mieszkania, ale nie mogą odziedziczyć lokalu.

Aby otrzymać mieszkanie z TBS, należy spełnić kilka warunków:

  • Najemca musi pracować na terenie gminy, w której znajduje się TBS
  • Dochód najemcy nie może przekraczać ustalonego przez TBS progu
  • Najemca nie może posiadać praw do innych lokali mieszkalnych na terenie Wrocławia
  • Po zawarciu umowy partycypacyjnej, należy wpłacić 30% wartości lokalu oraz kaucję zabezpieczającą

Mieszkanie TBS może otrzymać zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. O mieszkanie może się także ubiegać pracodawca, powiat lub gmina. Maksymalny dopuszczalny dochód, jeśli chodzi o mieszkania TBS Wrocław, to od 5 do 16 tysięcy złotych (w zależności od metrażu mieszkania). To dobra opcja dla osób, których nie stać na kredyt hipoteczny lub nie chcą zawierać długoletnich umów z bankami.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Działki budowlane na sprzedaż we Wrocławiu - co warto wiedzieć przed zakupem?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Nowe domy Wrocław - ranking najpopularniejszych dzielnic

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.