Domy z ogrodem zimowym – dla kogo będą dobrym wyborem?
05 maja 2019
Domy z ogrodem zimowym pojawiły się stosunkowo niedawno na polskim rynku nieruchomości. Domy te łączą w sobie energooszczędność, prostą formę i nowoczesne rozwiązania. Co warto o nich wiedzieć?
Rynek mieszkań Premium – jakie trendy panują na polskim rynku nieruchomości?
Rynek mieszkań Premium w Polsce wciąż się rozwija. Nowoczesne luksusowe nieruchomości powstają szczególnie szybko w takich województwach jak mazowieckie, dolnośląskie, wielkopolskie oraz mazowieckie. Mimo wysokich cen nie brakuje na nie chętnych.
Rozpiętość cen mieszkań typu premium jest tak samo duża, jak ich różnorodność. Małe mieszkania można nabyć w cenie około 500 000 złotych, natomiast większe apartamenty to już wydatek rzędu miliona polskich złotych, a nawet więcej. Najdroższe mieszkania możemy kupić na terenie takich miast jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław.
Rynek mieszkań Premium to dobre miejsce dla inwestorów. Zakup luksusowego apartamentu w celu jego późniejszego wynajmu z reguły się opłaca. Nic więc dziwnego, że powstaje coraz więcej nieruchomości tego typu.
W ramach podwyższonego standardu nabywcy mogą liczyć na szereg różnych udogodnień, takich jak np.:
- Widok z okna na panoramę miasta, rzekę, las lub park,
- Duży garaż lub piwniczka do dyspozycji lokatorów,
- Domowe spa i jacuzzi.
Na polskim rynku jest dostępnych wiele mieszkań o podwyższonym standardzie – modne są industrialne lofty, mieszkania w historycznych kamienicach, domy zlokalizowane nad jeziorami, a także przestronne luksusowe wille. Jedną z opcji, która pojawiła się niedawno na rynku, są domy z ogrodem zimowym.
Domy z ogrodem zimowym – nowoczesne, estetyczne i funkcjonalne
Domy z ogrodem zimowym to piękne i nowoczesne rezydencje, które coraz częściej pojawiają się także w Polsce. Ich integralną częścią jest ogród – miejsce, w którym można komfortowo przebywać bez względu na pogodę, nawet w chłodne wieczory.
Domy z ogrodem zimowym są bardzo przestronne i często posiadają dwukondygnacyjną budowę.
Charakteryzuje je:
- Użytkowe poddasze,
- Energooszczędność,
- Prosta forma,
- Płaski dach,
- Dużo przeszkleń, dzięki czemu do środka wpada naturalne światło,
- Nowoczesne rozwiązania ułatwiające życie domownikom,
- Podział na dwie strefy – nocną i dzienną.
Jednym z głównych argumentów, który może przesądzić o zakupie luksusowego domu, jest usytuowany w jego obrębie ogród zimowy. To wielofunkcyjna przestrzeń – strefa zieleni, z której uroków można korzystać przez cały rok.
Wypełnione egzotycznymi roślinami pomieszczenie może posłużyć jako:
- Gabinet do pracy,
- Miejsce odpoczynku,
- Kącik zabaw dla dzieci,
- Jadalnia lub salon,
- Kącik muzyczny.
Domy z ogrodem zimowym – ceny
Ogrody zimowe stanowią nieodłączny element wielu luksusowych willi. Gotowe do zamieszkania domy z ogrodem zimowym na sprzedaż charakteryzuje duża rozpiętość cenowa. Jeśli marzy nam się taka nieruchomość na własność, musimy się liczyć z tym, że czeka nas wydatek od 395 tysięcy złotych do nawet 2 – 3 milionów złotych.
Jak to często bywa na rynku nieruchomości, cena zależy przede wszystkim od lokalizacji domu i jego metrażu. Dom z zimowym ogrodem o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych, usytuowany w województwie wielkopolskim to koszt około 800 000 złotych. Za podobną nieruchomość zlokalizowaną w województwie mazowieckim zapłacimy nawet 2 – 3 razy więcej.
Wyremontowany dom o metrażu ponad 200 metrów kwadratowych, w województwie lubelskim, może kosztować około 400 000 złotych. Natomiast jeśli myślimy o budowie samego tylko ogrodu zimowego, koszty będą zależeć w dużej mierze od projektu. Mogą one wynieść od 500 do nawet 1500 złotych za metr kwadratowy, wiele zależy od jego konstrukcji.
Domy z ogrodem zimowym – budowa
Domy z ogrodem są dobrą opcją dla osób, które pasjonują się ogrodnictwem i marzy im się zielona strefa relaksu. Ogród zimowy najczęściej jest zlokalizowany na dachu lub na parterze, obok salonu. Aby stworzyć nowoczesny ogród zimowy, można także przebudować taras. Wejście do zielonej strefy relaksu może prowadzić bezpośrednio z domu, z hallu lub z podwórka.
Budowa ogrodu jest łatwa i szybka, w przypadku dużych projektów (powyżej 35 metrów kwadratowych) może się okazać potrzebne pozwolenie na ich realizację. Jeśli chcemy wybudować niewielki ogród zimowy, musimy zgłosić ten zamiar we właściwym urzędzie. Po złotychożeniu projektu (wraz z oświadczeniem o prawie do nieruchomości) urzędnicy mają miesiąc na przeanalizowanie budowy i zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń.
Konstrukcja ogrodu zimowego powinna się opierać o dobrej jakości materiały, np. drewno egzotyczne, drewno klejone (np. sosna) lub aluminium. Do wykonania przeszkleń należy użyć szkła, które nie zniekształca obrazu i z jednej strony przepuszcza promienie słoneczne, a z drugiej – chroni przed nimi.
Ogród zimowy może mieć postać altany z przeszkleniami. Ważnym elementem jest zadaszenie – warto je wykonać ze szkła hartowanego. Niemniej godny uwagi element to osłony okienne, należy pamiętać także o tym, by dobudowany lokal posiadał właściwości izolacyjne (zarówno pod kątem termicznym, jak i w kontekście hałasu) i dobrą wentylację. Miejsce to powinno chronić przed zimnem, ale równocześnie, nie przegrzewać się, by nie zaszkodzić roślinom.
Jak urządzić ogród zimowy?
Aby ogród zimowy spełniał swoją funkcję, powinien on być zielony, komfortowy i rozświetlony. Jeśli zależy nam na tym, by w jego wnętrzu zorganizować przytulny salon, można w środku postawić wygodne meble oraz zaaranżować go na ciekawy barek. Miękkie meble nie powinny zdominować tej przestrzeni, o wiele ważniejsze jest, by pozostawić dużo miejsca na różne okazy roślin.
Dodatkowe elementy, w które można wyposażyć ogród, to:
- Klimatyczne lampiony lub latarenki,
- Wiklinowe kosze – to nie tylko estetyczna dekoracja, ale i praktyczny organizer,
- Zewnętrzny kominek.
Ogród to miejsce, w którym nie trzeba wydawać dużych sum na dekoracje. O wiele bardziej będą się liczyć użyte do jego zagospodarowania rośliny! Które z gatunków można posadzić? Wiele zależy od warunków i usytuowania ogrodu. Jeśli nasz ogród został usytuowany po południowej stronie, powinny się w nim znaleźć ciepłolubne gatunki roślin, takie jak np. oleandry lub fikusy. W ogrodzie zimowym, który jest położony od wschodu lub zachodu, sprawdzą się doskonale paprocie. Natomiast, jeśli nasz ogród został usytuowany po stronie północnej, można pozwolić sobie na drzewka cytrynowe lub hibiskusy. Inne rośliny, które będą się świetnie prezentować w ogrodzie zimowym, to bluszcze i pnącza.
Aby oranżeria pięknie się prezentowała, bardzo ważne jest utrzymanie w niej stałych warunków, odpowiednich dla hodowanych roślin. Mile widziana jest stała temperatura oraz wilgotność powietrza. Bardzo ważne jest także nawożenie. W ogrodzie zimowym sprawdzą się specyfiki płynne, o wydłużonym czasie działania, np. takie, które stosuje się raz w roku, na wiosnę.
Ponieważ większość gatunków wymaga temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza, zastosowanie warstw izolacyjnych może być niewystarczające. W takiej sytuacji warto zadbać o dodatkowe ogrzewanie ogrodu, np. podłogowe lub elektryczne. Ogród można ogrzać także za pomocą grzejników, które instaluje się w kanałach w podłodze lub wzdłuż ścian.
Mimo dużych kosztów ogród zimowy to marzenie wielu z nas. A Wy jak urządzilibyście swój?