50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Wrocław – ile kosztują mieszkania do remontu?

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych życiowych decyzji. Gdy już wreszcie wybierzemy sobie miejsce, w którym chcemy zamieszkać, kolejny krok to odnalezienie właściwego dla naszych potrzeb lokum. Ile kosztują mieszkania do remontu we Wrocławiu? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Mieszkania do remontu – rynek pierwotny, czy wtórny?

Pierwszy dylemat, przed którym stajemy, gdy postanawiamy zakupić mieszkanie, to wybór rynku. Badania dowiodły, że ponad  50% Polaków, decydując się na zakup mieszkania, rozważa tylko i wyłącznie zakup na rynku pierwotnym. Czym to jest spowodowane?

Mieszkanie z rynku pierwotnego:

 • Jest nowe i nieużywane,
 • Posiada duże możliwości aranżacyjne,
 • Jest tanie w użytkowaniu,
 • Posiada wysoką wartość i łatwo je sprzedać,
 • Można je kupić w całości wykończone (tzw. mieszkania pod klucz),
 • Stopień zagospodarowania najbliższej okolicy zazwyczaj nie jest wysoki, zwłaszcza jeśli mieszkanie znajduje się na nowym osiedlu,
 • Znajduje się w zadbanym, nowoczesnym budynku, który nie wymaga remontów.

Wśród zalet mieszkań pochodzących z rynku wtórnego wymienia się z kolei:

 • Możliwość negocjacji ceny lub znalezienia lokalu w bardzo atrakcyjnej cenie,
 • Szybkość realizacji transakcji – od chwili zapłacenia za mieszkanie do momentu wprowadzenia się mija maksymalnie kilka tygodni – miesięcy,
 • Brak konieczności wyposażania i wykończenia domu,
 • Duże szanse na dobrą lokalizację, np. w centrum miasta,
 • Możliwość dokładnej oceny stanu technicznego mieszkania podczas jego oględzin,
 • Łatwiejszy do sprawdzenia stan prawny budynku na dzień sprzedaży,
 • Możliwość oceny terenu wokół mieszkania lub domu i jego weryfikacji pod kątem potrzeb.

Przed podpisaniem umowy z deweloperem lub właścicielem mieszkania, warto przede wszystkim oszacować koszty tej inwestycji. Wiele zależy od możliwości kupującego i budżetu, jaki przeznaczyliśmy na zakup mieszkania.

Rynek wtórny mieszkań to rynek nieruchomości, które są używane i najczęściej były zamieszkiwane przez poprzedniego właściciela. Mamy możliwość dokładnego sprawdzenia, jaki jest ich stan techniczny. Zanim do lokalu wprowadzi się nowa osoba, para lub rodzina, zazwyczaj konieczny jest delikatny remont.

Z kolei mieszkania z rynku pierwotnego, to lokale, które często są kupowane na podstawie prezentowanych wizualizacji lub projektów. O ile nie zdecydujemy się na mieszkania pod klucz, to lokale są wykończone częściowo. Często nie posiadają one płytek, pomalowanych ścian, ani drzwi wewnętrznych. Oznacza to także, że należy w nich jeszcze dokończyć montaże w łazience.

Remont mieszkania w stanie deweloperskim może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych, wiele zależy od tego, w jakim stanie jest kuchnia i łazienka. W przypadku mieszkań, które pochodzą z rynku wtórnego, najczęściej nie ma potrzeby przeprowadzania aż tak dużych i kosztownych prac. Mieszkania te mają wykonane tynki i instalacje. Po ocenie stanu, może się okazać że lokal wystarczy odświeżyć mieszkanie i przemalować.

Mieszkania do remontu – Wrocław – ile kosztują takie nieruchomości?

Koszt zakupu mieszkania do remontu we Wrocławiu to kilkaset tysięcy złotych, w zależności od jego stanu, metrażu i lokalizacji. Za 3 pokojowe mieszkanie zlokalizowane w zadbanym budynku na Krzykach możemy zapłacić około 300 000 złotych.

W tej cenie przyszły nabywca może liczyć na takie udogodnienia, jak:

 • Nowe ogrzewanie z sieci miejskiej,
 • Dostęp do piwniczki,

Mieszkanie jest gotowe do wprowadzenia się, należy je jedynie wyposażyć w meble.

Inny przykład to mieszkanie do remontu zlokalizowane we wrocławskiej kamienicy przy Placu Grunwaldzkim, z widokiem na Odrę. Taki lokal (pochodzący z rynku wtórnego), o powierzchni użytkowej równej około 60 metrów kwadratowych, podzielony na 2 pokoje, może kosztować około 380 000 złotych.

Podobne ceny spotkamy dla lokali 3 – pokojowych, zlokalizowanych na Starym Mieście. Mimo że mieszkania te są zadbane, to jednak pochodzą one z rynku wtórnego i wymagają remontu dla podniesienia ich standardu.

Mieszkania dla inwestorów – Wrocław

Mieszkania do remontu to dobra opcja nie tylko dla osób, które chcą się wprowadzić z rodziną do nowego lokalu. To także łakomy kąsek dla inwestorów. Za 2 pokojowe mieszkanie do remontu zlokalizowane w kamienicy w bliskiej okolicy Rynku zapłacimy około 320 tysięcy złotych. Po wyremontowaniu (odświeżeniu podłóg i płytek, a także wymianie okien), wartość takiego lokalu może znacznie wzrosnąć, dzięki czemu uda się je sprzedać lub wynająć po wyższej cenie.

Kupując mieszkanie do remontu, należy myśleć przede wszystkim o jego największej zalecie, czyli stanie końcowym. To, co wpłynie na sprzedaż to standard mieszkania po jego wyremontowaniu. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, czy celujemy w przeciętne rodziny szukające mieszkania, w młode pary, w bogatych biznesmenów, czy w singli poszukujących kącika do zamieszkania. Aby zminimalizować do minimum straty związane z przeciągającą się sprzedażą, należy nastawić się na konkretną grupę docelową i zgodnie z jej potrzebami wyremontować lokal.

Mieszkanie do remontu może stanowić dobrą inwestycję, o ile oszacuje się koszty jego odświeżenia. Każda nieoczekiwana usterka lub awaria może podnieść wydatki związane z zakupem o kilkanaście procent. Aby dokonać opłacalnego zakupu, warto odwiedzić lokal razem ze specjalistą z branży remontowej, który dostrzeże jego wady i zalety i pomoże skalkulować koszt prac remontowych oraz obecną wartość nieruchomości.

Koszty remontu zależą nie tylko od stanu technicznego budynku, ale też marży firmy wykończeniowej oraz ceny materiałów. Dużych nakładów finansowych może wymagać sytuacja, w której mamy do czynienia z nieszczelnością okien, cenę inwestycji podwyższy konieczność wyremontowania łazienki lub kuchni oraz wymiana instalacji. Koszt kompleksowego wyremontowania może wynieść około 30 – 50 tysięcy złotych, w zależności od indywidualnych cech nieruchomości.

Wrocław – ile zapłacimy za mieszkanie do remontu?

Jeśli szukamy mieszkania po to, by w nim zamieszkać, warto regularnie sprawdzać oferty. Przykładowe ceny nieruchomości z rynku wtórnego, do remontu, to:

 • 6 000 złotych za metr kwadratowy – 2 pokojowe mieszkanie przy Placu Grunwaldzkim, z niskimi opłatami zlokalizowane w wyremontowanej kamienicy,
 • 5 789 złotych za metr kwadratowy – trzypokojowe rozkładowe mieszkanie na Psim Polu, z loggią i jasnymi pokojami, przeznaczone do kapitalnego remontu,
 • 5 428 złotych za metr kwadratowy – 2 pokojowe mieszkanie z osobną kuchnią łazienką i przedpokojem, położone na 1 piętrze kamienicy, zlokalizowane na Krzykach,
 • 4247 złotych za metr kwadratowy – 3 lub 5 – pokojowe mieszkanie, z dużymi możliwościami aranżacyjnymi, zlokalizowane w przedwojennej kamienicy w centrum miasta.

Jeśli chodzi o domy do remontu we Wrocławiu, ceny mogą wynosić około 500 – 900 tysięcy złotych. Wiele zależy od lokalizacji, konstrukcji, planu oraz dodatkowych udogodnień.

Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie do remontu dla siebie, czy w celach inwestycyjnych, nie należy się z tym spieszyć. Taka inwestycja wymaga czasu i przeanalizowania wszystkich szczegółów. Przed zakupem warto się dowiedzieć, czy w budynku, w którym znajduje się mieszkanie, nie jest planowany generalny remont. Takie zmiany mogą skutkować w przyszłości podwyżkami czynszu, co z pewnością wpłynie także na potencjalnych lokatorów.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Idealny dom dla rodziny - inspiracje na każdą kieszeń

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Mieszkanie w kamienicy, czy w bloku? Wady i zalety

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.