Luksusowy inteligentny dom – jakie rozwiązania go wyróżniają?
21 maja 2019
Marzy Ci się luksusowy inteligentny dom? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom, które go wyróżniają na rynku. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, by dowiedzieć się więcej!
Luksusowy inteligentny dom – minimalizm i energooszczędność
Inteligentne domy są nowoczesne, energooszczędne, eleganckie i designerskie. Dzięki zastosowaniu nowych technik i rozwiązań, są one także tanie w budowie i późniejszym użytkowaniu. Aby jednak dom zasłużył sobie na miano inteligentnego, powinien on posiadać zintegrowany system zarządzania instalacjami. Czujniki powinny reagować na zmiany w środowisku wewnętrznym i zewnętrznym tak, by doprowadzić do maksymalnej funkcjonalności i zapewnić domownikom komfort, bezpieczeństwo i oszczędności.
Nowe domy są często wyposażone w szereg udogodnień, takich jak przestronne tarasy, zimowe ogrody oraz praktyczne garaże. Wyróżnia je konstrukcja na planie prostej bryły, płaski dach oraz niebanalne elewacje. Ponieważ ich budowa przebiega błyskawicznie, aby wprowadzić się do nowego domu, wystarczy poczekać kilka miesięcy. To jednak nie jedyne zalety! Do nowego budownictwa wdarł się bowiem Internet of Things (tzw. Internet Rzeczy).
Internet of Things to nie science-fiction. Przyjrzeliśmy się rozwiązaniom stosowanym w inteligentnych luksusowych domach i korzyściom, które niosą one dla domowników. Oto i one!
#1 Zdalne sterowanie oświetleniem
Coraz więcej lokali usługowych i mieszkalnych korzysta z systemu zdalnego sterowania oświetleniem. Automatyzacja pomaga minimalizować zużycie prądu w trakcie nieobecności domowników, ułatwia także znacznie codzienne życie.
Do wyboru jest wiele scen świetlnych, dzięki nim można sterować każdą lampą z osobna (nawet w różnych pomieszczeniach) i regulować jej jasność. Zależy nam na dobrej energii z rana? Możemy ustawić zimną barwę o poranku. Chcemy odpocząć wieczorem? Wystarczy przełączyć lampy i ustawić przytulne, ciepłe światło. Nowoczesne oświetlenie jest w stanie naśladować naturalną zmianę barwy światła, zupełnie tak samo, jak to się dzieje w ciągu dnia. Dzięki temu możemy liczyć na intensywne światło wieczorem oraz delikatniejsze w nocy, zgodne z naszym rytmem biologicznym.
#2 Zminimalizowane straty energii i ciepła
To, co wyróżnia luksusowe inteligentne domy, to szereg rozwiązań, mających na celu zadbać o ich wysoką energooszczędność. Jednym z głównych zadań inteligentnych technologii stosowanych w budownictwie jest więc zminimalizowanie zużycia energii oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.
Automatyczne wyłączanie klimatyzacji, gdy okna są otwarte, regulowanie temperatury, czy wyłączanie światła i urządzeń elektronicznych, gdy domownik o tym zapomniał… Możliwości inteligentnych domów i ich ekologiczne funkcje są praktycznie nieograniczone! Świadome korzystanie z inteligentnych systemów przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej oraz cieplnej.
#3 Większy poziom bezpieczeństwa
Rozwiązania stosowane w luksusowych eleganckich domach zwiększają poczucie bezpieczeństwa domowników. Zwiększyła się skuteczność monitoringu, możliwe jest także zsynchronizowanie ze sobą wielu różnych urządzeń i czujek. Inteligentna technologia może sygnalizować nie tylko włamanie, ale także i inne sytuacje zagrażające zdrowiu, np. zagrożenie pożarem lub awarie instalacji.
Dzięki integracji systemu alarmowego z oświetleniem możliwe jest np. automatyczne włączanie światła w sytuacjach, gdy zostanie wykryty intruz. Dom może także powiadomić policję lub ochronę obiektu. Jeśli wyposażymy lokal w automatyczny zamek z kontrolą dostępu, rozpoznawane będą osoby wchodzące i wychodzące. Zamki mogą być otwierane zdalnie lub reagować na odcisk palca osoby, która została uprawniona do ich otwierania.
Wysokiej jakości systemy radiowe są odporne na szereg zakłóceń i zapewniają ciągłość komunikacji. Dzięki temu można uniknąć niebezpieczeństwa w postaci włamania hakerskiego do naszego domu.
#4 Łatwy montaż
Mimo wysokiego poziomu zaawansowania, montaż inteligentnych rozwiązań w domu wcale nie jest taki trudny. Wiele z nich działa bezprzewodowo, dzięki czemu nie zachodzi konieczność przeprowadzania w domu remontu. Modernizacja nie wymaga ingerencji w ściany, w wielu przypadkach wystarczy tylko zamontować odpowiedni moduł w puszce gniazdka.
#5 Personalizacja
Inteligentne domy, to domy, które można personalizować. Mogą one zostać dostosowane do rytmu życia domowników i znacznie ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Szybkie i wygodne sterowanie urządzeniami jest możliwe z poziomu aplikacji w telefonie lub poprzez gesty. Możemy w ten sposób zarządzać ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem oraz urządzeniami AGD.
#6 Komfort
Inteligentny dom daje swoim domownikom wiele możliwości poprawienia jakości życia. Możemy cieszyć się idealną temperaturą, ulubioną muzyką, sprzętem klasy Premium oraz szeregiem innych udogodnień, takich jak np. komfortowy kominek tarasowy, czy inteligentnie sterowane nagłośnienie strefowe w domu. Do kontroli takich urządzeń jak pralka czy zmywarka, w wielu przypadkach wystarczy mobilna aplikacja. Co więcej, można nimi sterować, nawet będąc poza domem.
Inteligentny dom może zadbać o nasze zwierzęta i dozować im w odpowiednich porach jedzenie i wodę oraz wypuszczać je na zewnątrz, jeśli tego potrzebują. Inne udogodnienia to dostosowany do potrzeb system pielęgnacji ogrodu, wyposażony w czujniki wilgotności gleby oraz temperatury otoczenia. Dzięki temu nasz ogród będzie podlewany w odpowiednich porach dnia, także wtedy, gdy jesteśmy na urlopie.
Wysoki komfort inteligentnych domów ma także duże znaczenie w kontekście inwestycji. Poprzez zainstalowanie inteligentnych systemów można bowiem znacznie podnieść wartość domu i zwiększyć jego atrakcyjność w oczach potencjalnego przyszłego kupca. Wdrożenie systemu inteligentnego domu uszlachetnia nieruchomość, podnosi jej standard oraz użyteczność!
#7 Wysoka jakość materiałów budowlanych
To, co wyróżnia inteligentne domy, to także najwyższa jakość materiałów budowlanych. Użyte do ich budowy materiały to marmur, granit, drewno egzotyczne, lite drewno oraz dąb bielony. Nierzadko posiadają one wysokiej klasy armaturę oraz gustowne elewacje.
Luksusowy inteligentny dom – ile to kosztuje?
Do niedawna zaawansowane technologicznie rozwiązania były dostępne jedynie dla ludzi z zasobnym portfelem. Dziś coraz częściej jest to standard. Jeśli chodzi o nieruchomości luksusowe, najdroższe domy możemy zakupić w takich województwach, jak mazowieckie, czy małopolskie.
Przykładowe ceny za luksusowy inteligentny dom, to:
- 2 290 000 złotych – inteligentny dom bliźniak z ogrodem zimowym i tarasem, zlokalizowany w dzielnicy domów jednorodzinnych w Gdyni,
- 1 450 000 złotych – nowoczesny dom wolnostojący z ogrodem, wyposażony w pełne sterowanie światłem, ogrzewaniem, klimatyzacją, bramą wjazdową i roletami, zlokalizowany w Zabierzowie (województwo opolskie),
- 1 100 000 złotych – wolnostojący dom wysokiej jakości, wyposażony w inteligentny system alarmowy oraz monitoring, zlokalizowany w Spalicach (województwo dolnośląskie),
- 970 000 złotych – inteligentny dom na dużej działce, wyposażony w inteligentną instalację elektryczną i strefowy system alarmowy w Pruszkowie (województwo mazowieckie).
W inteligentne rozwiązania można wyposażyć także mieszkanie lub apartament. W takiej sytuacji należy się liczyć z kosztami w wysokości około 100 – 150 tysięcy złotych.