50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Idealny dom dla rodziny – inspiracje na każdą kieszeń

Interesuje Cię zakup nieruchomości? Zastanawiasz się, ile kosztuje idealny dom dla rodziny? Sprawdź nasz artykuł i poznaj inspiracje na każdą kieszeń.

Dom dla rodziny – czym się kierować przy jego wyborze?

Gdy para zaczyna starać się o dziecko, warto pomyśleć także o odpowiednich warunkach dla potomka i postanowić, gdzie się zamieszka po jego narodzinach. Naturalne jest, że w takiej sytuacji zaczynamy rozglądać się za większym mieszkaniem. W sytuacji, gdy liczba osób w rodzinie rośnie i dochodzi do trzech lub czterech, idealnym rozwiązaniem może się okazać dom. W czym to rozwiązanie jest lepsze od mieszkania? Realizacja domu to duża inwestycja na start, ale w późniejszym czasie jej koszty się zwracają. To większa przestrzeń i możliwości, a także swoboda dla wszystkich mieszkańców.

Liczba ofert, jeśli chodzi o dom dla rodziny w Polsce, jest bardzo duża. Obecnie na rynku nieruchomości króluje wiele inteligentnych i energooszczędnych rozwiązań. Nowe domy składają się z parteru, na którego poziomie ulokowany jest zazwyczaj salon i część jadalna. Budynki są wyposażone także w funkcjonalne poddasza – ta górna część nadaje się doskonale do tego, by zorganizować w niej przestrzeń sypialną.

W przypadku czteroosobowej rodziny dwukondygnacyjna lub jednokondygnacyjna budowa domu to najlepsze rozwiązanie, ponieważ jest ono najbardziej praktyczne. Tego typu projekty realizuje się bardzo szybko, łatwo je także zaaranżować. Jeśli zdecydujemy się na dom wolnostojący zaprojektowany na bazie prostej bryły, z płaskim dachem i oszczędną ilością detali, możemy także liczyć na tanią budowę.

Dom dla rodziny – ile kosztuje jego wybudowanie?

Wybudowanie domu dla rodziny to koszt około 200 – 300 tysięcy złotych. Na cenę składają się takie elementy jak:

  • Koszt zakupu projektu domu,
  • Wydatki związane z uzbrojeniem działki,
  • Koszt budowy fundamentów,
  • Koszt wykonania ścian działowych i stropów,
  • Koszty ocieplenia domu i wykonania dachu.

Poza wyżej wymienionymi aspektami budowa domu, to także:

  • Wydatki związane z zakupem okien, drzwi,
  • Wydatki związane z wykończeniem pomieszczeń w domu oraz umeblowaniem wnętrza,
  • Koszty zagospodarowania terenu wokół domu.

Jeśli zależy nam na domu parterowym o prostej budowie, postawienie budynku o powierzchni użytkowej równej 100 metrów kwadratowych i doprowadzenie go do stanu surowego otwartego może wynieść około 130 tysięcy złotych. Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego to już koszt wyższy o około 50 tysięcy złotych. Ten sam dom w stanie deweloperskim (wyposażony w okna, drzwi, bramę oraz komplet instalacji wewnętrznych, tynki, parapety i posadzki) będzie kosztował już ponad 250 tysięcy złotych.

Im więcej kondygnacji, tym rozwiązania droższe. Koszty budowy domu piętrowego o powierzchni użytkowej około 140 metrów kwadratowych mogą wynieść od 150 tysięcy złotych (stan surowy otwarty) do 300 tysięcy złotych (stan deweloperski). Jeśli chcemy dodatkowo wyposażyć dom w funkcjonalną piwnicę, wydatki związane z budową wzrastają o około 50 tysięcy złotych.

Na czym można zaoszczędzić, decydując się na zakup lub budowę domu?

Koszty domu wahają się przede wszystkim w zależności od tego, jakie są nasze potrzeby. Dlatego też przed wyborem projektu, należy je dokładnie przeanalizować. Takie rozwiązania jak kominek w salonie, dodatkowe pokoje dla gości czy taras, dla niektórych osób mogą być konieczne i obowiązkowe, a dla innych stanowić niepotrzebny wydatek.

Warto na samym początku oszacować ilość potrzebnej przestrzeni oraz budżet, na który możemy sobie pozwolić. W 60% procentach na koszt budowy domu składają się koszty materiałów. Zaledwie 15 – 20 % wydatków, jakie poniesiemy, to koszty robocizny. Gdzie można zaoszczędzić?

#1 Projekt domu

Im prostsza bryła domu, tym niższe koszty jego budowy, to złota zasada! Najtańsze rozwiązanie to skorzystanie z projektu gotowego, nietworzonego na zamówienie. Z drugiej strony, indywidualny projekt może się zwrócić na etapie eksploatacji budynku. Warto dobrze się zastanowić nad tym, co będzie dla nas lepsze.

Każdy dodatek taki jak dodatkowy taras, niestandardowe okno czy niewymiarowy dach, to dodatkowe koszty. Jeśli rezygnujemy z dodatkowego pokoju, piwnicy lub poddasza, którego nie potrzebujemy, możemy się liczyć z oszczędnościami na poziomie od 10 do 20% kosztów budowy domu.

#2 Koszty robocizny

Wybór podwykonawcy może zaważyć nie tylko o kosztach budowy domu, ale i też o kosztach jego późniejszej eksploatacji. Warto wybierać sprawdzonych fachowców, tak, by nie narażać się na późniejsze awarie i kosztochłonne naprawy. W przypadku standardowych technologii stawki za robociznę nie będą wygórowane, minimalizujemy także ryzyko wystąpienia błędów.

#3 Wybór działki

Aby zminimalizować koszty budowy domu, warto wybrać działkę, która ma zapewniony dostęp do mediów i jest uzbrojona. W ten sposób unikamy ogromnych wydatków związanych z przygotowaniem gruntu pod budowę. Uzbrojenie działki, czyli przyłączenie prądu, gazu i wody może wynieść od kilkunastu do kilkudziestu tysięcy złotych. W niektórych regionach dodatkowo należy także ponieść opłatę adiacencką. Jeśli jest konieczność rozbudowy infrastruktury technicznej sieci wodnej, to właśnie inwestor ponosi część tego kosztu. W każdym wypadku warto przygotowywać kosztorys z udziałem eksperta i w oparciu o indywidualne dla danej budowy uwarunkowania.

#4 Wykończenie domu

Przemyślane wykończenie domu może nam zagwarantować wiele oszczędności, pod warunkiem, że w nie zainwestujemy. To, na czym zdecydowanie nie warto oszczędzać, to jakość materiałów budowlanych. Lepiej postawić na surowce wysokiej jakości i uniknąć w przyszłości kosztów związanych z częstymi awariami i naprawami. Farby powinny być odporne na ścieranie i zabrudzenia, a płytki wytrzymałe pod kątem uszkodzeń mechanicznych.

Domy dla rodzin – inspiracje na każdą kieszeń

Wybierając projekt domu dla rodziny, warto myśleć przyszłościowo. Wraz z rozwojem rodzinnej społeczności zmieniają się także potrzeby domowników. Dom powinien być więc funkcjonalny na każdym etapie, niezależnie od tego, czy mamy małe dzieci, czy nasze pociechy już podrosły.

Które rozwiązania mogą się opłacić w perspektywie długofalowej? Opłacalne ze względu na koszty realizacji i eksploatacji są:

  • Budowa na planie zwartej bryły, np. na planie prostokąta,
  • Jasny podział wnętrza domu na strefę dzienną i nocną, np. za pomocą przesuwnych drzwi,
  • Kuchnia, która jest otwarta na salon,
  • Łazienka z prysznicem, by zaoszczędzić miejsce oraz wodę,
  • Dwuspadzisty dach,
  • Stopniowa budowa domu – zamieszkanie na parterze i wykańczanie poddasza – w tej sytuacji warto pamiętać o tym, by powiększyć łazienkę na parterze,
  • Wkomponowanie w pomieszczenia szaf wnękowych,
  • Wybudowanie garażu połączonego w sposób funkcjonalny z domem.

Jeśli szukasz funkcjonalnego i estetycznego domu dla rodziny, warto przejrzeć także nasze oferty.

Marzy Ci się wolnostojący dom zbudowany z wysokiej klasy materiałów, wyposażony w ogrzewanie gazowe i kominek z płaszczem wodnym? Zależy Ci na domu, który posiada dostęp do wszystkich mediów miejskich i jest gotowy do zamieszkania? Z nami znajdziesz budynek zlokalizowany w pięknej okolicy, z dobrą komunikacją do centrum miasta.

W Twoim wymarzonym domu na parterze mogą się znajdować salon z otwartą jadalnią i kuchnią, sypialnie oraz łazienki i taras. Na poddaszu z kolei można umieścić biuro, łazienkę i garderoby, a także pokój zabaw dla dzieci. Tylko od Ciebie zależy, jak go zaaranżujesz!

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Luksusowy inteligentny dom - jakie rozwiązania go wyróżniają?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Wrocław - ile kosztują mieszkania do remontu?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.