50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Mieszkanie z open space – zalety i wady

Pojęcie open space jeszcze do niedawna kojarzyło się z lokalami usługowymi i budynkami korporacyjnymi. Dziś mieszkanie z open space jest bardzo popularną opcją, zwłaszcza jeśli chodzi o kawalerki. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Mieszkanie z open space – co warto o nim wiedzieć?

Mieszkanie z open space to trend, który od niedawna pojawia się często na rynku nieruchomości mieszkalnych. W przestrzeni typu open space mieszkanie składa się zazwyczaj z jednego dużego, wielofunkcyjnego salonu. Kuchnia zazwyczaj jest z nim połączona i ma formę aneksu.

Styl ten charakteryzuje zniesienie ścian, dotyczy to zwłaszcza takich pomieszczeń, jak:

  • Kuchnia,
  • Jadalnia,
  • Salon.

Open space to rozwiązanie, które jest często stosowane w mieszkaniach dwupokojowych oraz w kawalerkach. Dzięki open space lokal zyskuje dodatkową przestrzeń, którą można ciekawie zaaranżować. Jeśli dodatkowo wybudujemy antresolę, to za pomocą schodów prowadzących z salonu możemy się przedostać do zupełnie oddzielnego pomieszczenia, wystylizowanego np. na sypialnię lub pokój dla dzieci.

Przestrzeń typu open space sprzyja integracji, ponieważ umożliwia domownikom wspólne spędzanie czasu. Jeśli okaże się, że open space nam jednak nie odpowiada, zawsze można podzielić na nowo przestrzeń, np. użyć ażurowych ścianek. Open space można podzielić także za pomocą schodów oraz antresoli.

Mieszkanie z open space – wady i zalety

Główny cel open space to usunięcie ograniczeń przestrzeni dziennej, rozświetlenie mieszkania oraz zwiększenie jego użytkowej powierzchni. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Zebraliśmy te najważniejsze!

Zalety open space

#1 Zminimalizowane straty ciepła

Tak jak budowa domów na planie prostej bryły, tak samo open space, to rozwiązanie, które sprzyja energooszczędności. Na otwartej przestrzeni tracimy mniej ciepła, co niekoniecznie jednak oznacza, że łatwo ją ogrzać. Ale o tym napiszemy w podrozdziale z wadami.

#2 Wykorzystanie w mieszkaniu dużej ilości naturalnego światła

Duże okna i otwarta konstrukcja mieszkania sprawiają, że wpada do niego dużo naturalnego światła, w rezultacie wnętrze sprawia wrażenie bardziej przestronnego, nawet jeśli nie posiadamy zbyt wielu okien w mieszkaniu. Rozświetleniu mieszkania sprzyjają także szklane meble i dekoracje oraz obecność luster.

#3. Możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni mieszkania

Open space sprawdza się świetnie w przypadku kawalerek. W ten sposób można sprawić, że nawet lokal o niewielkim metrażu będzie przytulny i komfortowy. Jeśli dodatkowo wybudujemy w mieszkaniu antresolę, zyskujemy kolejną dodatkową przestrzeń!

#4 Duże możliwości zaaranżowania mieszkania

Otwarty układ to duże pole do popisu dla osób, które lubią urządzić wnętrze w sposób nietypowy, po swojemu. Aby podkreślić atuty mieszkania, wykorzystać maksymalnie jego przestrzeń i zwiększyć jego przestronność, można skorzystać ze szklanych elementów i jasnych mebli. Możliwe jest także pomysłowe wykorzystanie mebli i oświetlenia, by podzielić mieszkanie na różne strefy.

#5 Duża przestrzeń sprzyjająca komunikacji mieszkańców

Open space to przede wszystkim większa ilość dostępnego miejsca dla domowników. Co się z tym wiąże? Ułatwiona komunikacja i możliwość częstego dialogu.

#6 Nowoczesny charakter

Open space to dobre rozwiązanie dla tych osób, które cenią niestandardowy wystrój i nowoczesny charakter mieszkania. Szczególnie popularny styl, jeśli chodzi o aranżację wnętrz open space to scandic. Modne są także mieszkania typu loft z otwartą przestrzenią.

#7 Poczucie wolności

Open space daje dużą swobodę i poczucie wolności, dzięki takiej konstrukcji możemy bez skrępowania poruszać się po całym terenie mieszkania. Z drugiej strony, to też wada open space, ale o tym napiszemy poniżej.

#8 Możliwość zainstalowania ścianek działowych

Jeśli open space nie do końca nam odpowiada, możemy częściowo podzielić mieszkanie, używając w tym celu niedrogich ścianek działowych. Strefę dzienną i nocną mieszkania można oddzielić także za pomocą mebli.

#9 Możliwość przearanżowania, praktycznie w dowolnym momencie

Jeśli znudził nam się wystrój mieszkania, w każdym momencie możemy zmienić ustawienie mebli i odmienić jego charakter.

#10 Szanse na wybudowanie w mieszkaniu ciekawej antresoli i zyskanie dodatkowej powierzchni

Mieszkania z open space są zazwyczaj wysokie, dzięki czemu można w łatwy sposób wybudować w nich antresolę i dowolnie ja zaaranżować. Możliwe jest także stworzenie klimatycznej sypialni na piętrze, tak, by oddzielić od siebie strefę dzienną i nocną.

Wady open space

#1 Nadmierny hałas

Brak ścianek akustycznych skutkuje tym, że po mieszkaniu roznoszą się wszystkie odgłosy, co może rozpraszać niektórych domowników i przeszkadzać im w codziennych czynnościach.

#2 Ograniczona prywatność

Na open space mieszkamy w bardzo bliskim otoczeniu pozostałych domowników, w związku z czym możemy czuć się nieswobodnie. Notoryczne bycie na widoku pozostałych domowników to niedobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie prywatność i intymność. Mieszkania z otwartą przestrzenią nie są dobrym rozwiązaniem także dla dużych rodzin.

#3 Brak warunków do pracy lub nauki

Open space nie bardzo nadaje się, by wynajmować takie mieszkanie studentom lub osobom, które dużo pracują w domu. Role gabinetu lub warsztatu do pracy może ewentualnie pełnić antresola, ale dźwięki dalej będą się rozchodzić po mieszkaniu.

#4 Trudności związane z ogrzewaniem

Open space to przestrzeń, którą niełatwo ogrzać. Wysokie pomieszczenia nagrzewają się bardzo wolno i ciężko utrzymać w nich stałą i komfortową temperaturę. Problematyczne może być też równoczesne nagrzewanie części mieszkania znajdującej się na parterze oraz podniesionej antresoli

#5 Trudności związane z utrzymaniem porządku

Na otwartej przestrzeni bardzo łatwo o zagracenie i bałagan. Aby do tego nie dopuścić, warto zainwestować w modułowe regały, szuflady, organizery i pojemniki na różnego rodzaju przedmioty. Nieużywane sprzęty warto przechowywać w specjalnych schowkach.

#6 Dla jednych pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację, dla innych kłopot

Aby zaaranżować mieszkanie z open space, trzeba wykazać się nieszablonowym myśleniem i posiadać zmysł aranżacyjny. Często jest to niełatwe bez pomocy projektanta wnętrz.

#7 Salon z aneksem kuchennym

Nie wszystkim może przypaść do gustu połączenie części salonowej z jadalnią lub kuchnią. Zapachy unoszące się po domu w trakcie gotowania mogą być przykre dla niektórych użytkowników.

Aranżowanie mieszkania typu open space

Open space to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na mieszkaniu bez podziałów. Jeśli nie podobają Ci się mieszkania z antresolą i nie przemawia do Ciebie perspektywa  posiadania otwartej, połączonej z salonem kuchni, to znak, że takie mieszkanie nie jest dla Ciebie. W przypadku gdy jednak cenisz sobie nieszablonowe i nowoczesne rozwiązania, a także swobodę, warto wypróbować open space!

Na etapie wyboru projektu mieszkania z open space, warto pamiętać o tym, by dobrze wybrać także schody do mieszkania. Zwłaszcza otwarta przestrzeń w domu, w którym są małe dzieci, powinna być należycie zabezpieczona. Schody powinny być wysokiej jakości, powinny one także posiadać stopnie o niewielkim zróżnicowaniu szerokości. W razie potrzeby można także zastosować furtki i odgrodzenia, by młodsi domownicy nie zrobili sobie krzywdy.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Ile kosztuje kawalerka we Wrocławiu?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Mieszkania na wynajem - kiedy jest najlepsza pora, by ich szukać?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.