50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

M jak mieszkanie – jak sprawdzić metraż kupowanego mieszkania?

Średnie ceny za metr kwadratowy mieszkania w Polsce to od 7 do nawet 12 tysięcy złotych. Jak sprawdzić metraż mieszkania i zbadać, czy rzeczywiście odpowiada on jego cenie? Sprawdź nasz artykuł!

M jak mieszkanie – co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Zakup własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Warto ją dobrze przemyśleć.

Przed zakupem mieszkania należy sprawdzić:

  • Stan elewacji budynku, w którym znajduje się lokum i jego ocieplenie
  • Wygląd i funkcjonalność klatki schodowej
  • Stan techniczny mieszkania
  • Rodzaj ogrzewania mieszkania

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, to wartość lokalu. Od czego ona zależy? W dużej mierze od jego lokalizacji, rozkładu oraz metrażu. Średnie ceny za metr kwadratowy w Polsce mogą się wahać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jak sprawdzić metraż mieszkania?

Jak sprawdzić metraż kupowanego mieszkania?

Jak sprawdzić metraż lokalu? Łączny metraż mieszkania powinien być ujawniony w księdze wieczystej, w ponad 99% przypadków dane te zgadzają się ze stanem faktycznym. Różnice pomiędzy powierzchnią rzeczywistą i tą zapisaną w księdze wieczystej mogą wynikać  np. z faktu, iż mieszkanie było mierzone przed otynkowaniem lub z powodu tego, że mieszkanie było mierzone zgodnie ze starymi normami.

Przed zakupem mieszkania warto sprawdzić, czy umowa deweloperska obejmuje wyłącznie przestrzeń użytkową, czy też takie pomieszczenia, jak balkon lub piwnica. Warto sprawdzić, czy wpis znajdujący się w księdze wieczystej dotyczy mieszkania po tynkowaniu, czy przed.

Inna istotna informacja, to sposób obliczania powierzchni użytkowej oraz skosów, a także informacja odnośnie tego, czy mieszkanie lub dom były przebudowywane przez właścicieli w taki sposób, że mogło to wpłynąć na zmianę metrażu.

Co zrobić, jeśli mamy wątpliwości odnośnie metrażu lokum?

W przypadku wątpliwości można zmierzyć mieszkanie samodzielnie, za pomocą laserowej miarki. Pomiaru należy dokonywać przy poziomie podłogi. Dokładne zasady obliczania powierzchni użytkowej określa Ustawa o Ochronie Praw Lokatorów z 2018 roku. Dzięki temu można uniknąć przekłamań przepłacania za lokal, który jest w rzeczywistości mniejszy niż w umowie!

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Nie masz czasu na remont? Kup mieszkanie pod klucz!

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Nowoczesne domy energooszczędne - wyjątkowe projekty

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.