50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Home staging, czyli jak sprzedać mieszkanie?

Chcesz poznać sposób na to jak sprzedać mieszkanie? Home Staging może znacznie przyspieszyć ten proces. Podpowiadamy dlaczego warto zatrudnić specjalistę!

Home Staging – co to takiego?

Home Staging to usługa, która odgrywa bardzo ważną rolą na rynku nieruchomości. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego jak i wtórnego. Jej zadaniem jest zminimalizowanie czasu poświęconego na poszukiwania kupca i zwiększenie szansy na dokonanie transakcji. Dzięki usługom Home Staging można bardzo szybko sprzedać dom lub mieszkanie. Są one w szczególności popularne na terenie USA, a także w Wielkiej Brytanii. Moda ta przywędrowała również do Polski. Na czym dokładnie polega usługa Home Staging?

Home Staging polega na jak najlepszym przygotowaniu lokalu do sprzedaży. Dzięki niej można znacznie zwiększyć atrakcyjność nieruchomości, a także podkreślić jej atuty. Celem Home Staging jest jak najszybsze znalezienie nabywcy, ale w wielu sytuacjach takie działania mogą też wpłynąć na podniesienie ceny nieruchomości. Home staging sprowadza się więc do profesjonalnego niskokosztowego przygotowania nieruchomości na wynajem lub sprzedaż z możliwością podniesienie jego wartości. Jak sprzedać mieszkanie? Warto zatrudnić specjalistę, który zadba o to, by nasz lokal dobrze się zaprezentował. To właśnie home stager!

Kim jest Home Stager?

Home stager to najczęściej architekt, projektant lub dekorator wnętrz. Dzięki wiedzy i doświadczeniu osoba taka potrafi odkryć problemy związane z aranżacją wnętrza, a następnie zaproponować zmiany konieczne do tego, by udało się sprzedać lokal. Poza opracowaniem nowej aranżacji home stager może się także zająć profesjonalną sesją zdjęciową oraz, jeśli jest taka potrzeba, odświeżeniem niektórych elementów wnętrza. W niektórych przypadkach home stager robi nawet zakupy w imieniu właściciela lokalu!

Home Staging – jak sprzedać mieszkanie?

Specjaliści od home staging przykładają wiele starań do tego, by mieszkanie lub dom na sprzedaż wyglądały zachęcająco do kupców. Potrafią je urządzić tak, by było ono komfortowe i budziło zaufanie. Z ich pomocą lokal może nabrać harmonijnego charakteru i wyglądać jeszcze bardziej estetycznie. Tak, by chciało się w nim zamieszkać!

Zadaniem specjalisty od home stagingu jest między innymi przygotowanie wizualizacji z nowym projektem mieszkania, a także audyt pod kątem obecnych w lokalu uszkodzeń i awarii. Aby zwiększyć zainteresowanie mieszkaniem konieczne jest usunięcie starych i niepotrzebnych mebli, wyczyszczenie lokalu z dekoracji o osobistym charakterze oraz naprawienie usterek. Poza tym ważne jest także gruntowne sprzątanie.

Zanim obfotografujemy mieszkanie, należy je wyczyścić z niepotrzebnych przedmiotów, zwłaszcza tych o dużych gabarytach. Z szafek powinny poznikać pamiątki i nagrody, a ze ścian obrazy, dyplomy i certyfikaty. Specjaliści od home stagingu zalecają także, by dużą wagę przyłożyć do oświetlenia.

Pomieszczenia powinny być rozświetlone tak, by każdy ich element był dobrze widoczny dla kupującego, a przestrzeń optycznie większa. Odpowiednie oświetlenie może pomóc podkreślić atuty mieszkania. Ważne są także neutralne kolory – takie, które nie będą wywoływać u kupującego negatywnych emocji. Pomieszczenia, których wygląd może zadecydować o zakupie to łazienka oraz kuchnia. Należy więc zadbać to, by wręcz lśniły one czystością. Równie ważny jest teren przed domem oraz klatka schodowa, należy je więc dokładnie wysprzątać.

Podsumujmy więc. Jak sprzedać mieszkanie krok po kroku?

 1. Pozbądź się usterek i awarii,
 2. Usuń niepotrzebne meble i dekoracje,
 3. Posprzątaj lokal,
 4. Pozbądź się nieprzyjemnych zapachów w mieszkaniu,
 5. Zadbaj o dobre oświetlenie,
 6. Zadbaj o drobne akcenty, które nadadzą wnętrzu przytulny charakter (np. świece lub doniczki z roślinami),
 7. Pozbądź się przedmiotów osobistych,
 8. Odśwież ściany (np. przemalowując je na inny kolor),
 9. Postaw na profesjonalne zdjęcia,
 10. Przygotuj się dobrze do prezentacji i negocjacji.
 11. Jeśli nie radzisz sobie z którymś z powyższych elementów, zatrudnij home stagera!

Co zrobić, gdy na nasze mieszkanie nie ma chętnych?

Większość właścicieli ma problem z przygotowaniem lokalu tak, by był on zachęcający dla potencjalnych nabywców. Przeprowadzenie metamorfozy mieszkania jest czasochłonne, kosztowne i nie należy do łatwych zadań. Warto więc uczyć się na błędach. Skoro nie dostajemy zbyt wielu zapytań na nasze ogłoszenie to znak, że należy coś zmienić.

Problem może leżeć w:

 • Zbyt wysokiej cenie w stosunku do stanu lokalu,
 • Złym stanie technicznym lokalu
 • Nieatrakcyjnych zdjęciach lokalu,
 • Nieprzekonującej treści ogłoszenia,
 • Nieatrakcyjnym wyglądzie najbliższej okolicy,
 • Niefunkcjonalnym rozmieszczeniu mebli w mieszkaniu,
 • Nadmiernym nagromadzeniu niepotrzebnych przedmiotów w lokalu,
 • Braku udogodnień (lub niewystarczającym ich podkreśleniu),
 • Nieestetycznym wnętrzu.

W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni dlaczego sprzedaż mieszkania lub domu się przeciąga, warto zatrudnić profesjonalnego home stagera. Doświadczony specjalista szybko odnajdzie przyczynę problemu i pomoże przygotować lokal tak, by dobić targu i go sprzedać.

Dlaczego warto podjąć współpracę z home stagerem?

Home Staging to usługa, która jest szczególnie potrzebna tam, gdzie zjawia się wielu klientów, ale ostatecznie nie dochodzi do przypieczętowania transakcji. Home stagerzy pojawiają się także coraz częściej w branży turystycznej oraz gastronomicznej, pełniąc rolę projektantów. Dzięki pomocy profesjonalnego home stagera restauracja może zupełnie zmienić swoje oblicze i zachęcać klientów do częstszych odwiedzin, poprzez sam wygląd!

Jeśli wahasz się, czy warto podjąć współpracę z home stagerem, zwróć uwagę przede wszystkim na to, jak wiele korzyści niesie to rozwiązanie. Profesjonalny home stager przyspieszy czas sprzedaży. Pomoże także zredukować wydatki związane z odświeżeniem lokalu. Dzięki niemu wzrośnie zainteresowanie nieruchomością i Twoja oferta wyróżni się na rynku.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Domy z ogrodem zimowym - dla kogo będą dobrym wyborem?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Ile kosztuje kawalerka we Wrocławiu?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.