50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Apartament w stylu loft – ile kosztuje taka nieruchomość?

Apartament w stylu loft to mieszkanie, które powstało w poprzemysłowym budynku. Tego typu rozwiązania wracają znów do mody i cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. Podpowiadamy, ile kosztuje taka nieruchomość!

Apartament w stylu loft – mieszkanie zainspirowane industrialnym stylem

Apartament w stylu loft to mieszkanie znajdujące się w poprzemysłowym budynku. Tego typu lokale tworzy się często na terenie dawnych fabryk i magazynów (np. zbożowych), a także na obszarze koszar wojskowych.

Szczyt popularności mieszkań w stylu loft przypada na lata 60’ – 70’ XX wieku. Styl ten rozwijał się głównie na terenie Francji i Stanów Zjednoczonych. Obecnie, tego typu nieruchomości znów są modne, na całym świecie. Styl loftowy przywędrował także do Polski, ku wielkiej radości deweloperów. Co warto wiedzieć o mieszkaniach utrzymanych w stylu industrialnym?

Apartamenty loftowe – nowoczesność i zarazem minimalizm

Apartamenty loftowe to rozwiązania architektoniczne, które cechuje:

  • Industrialny i surowy charakter,
  • Minimalistyczne wnętrze,
  • Nowoczesność.

Styl industrialny został rozpopularyzowany między innymi dzięki amerykańskim artystom. Często zdarzało się, że twórcy bez dachu nad głową pomieszkiwali w swoich pracowniach. W ten sposób w wyremontowanych opuszczonych fabrykach powstawały prowizoryczne mieszkania. Początkowo w loftach organizowano spotkania towarzyskie i wystawy, z czasem zaczęły one jednak pełnić także funkcje mieszkalne.

Lokale w stylu loft posiadały wysokie sufity, open space oraz białe ściany, często nagie i nieotynkowane.

Inne cechy charakterystyczne dla stylu loft to:

  • Przestronność,
  • Wysokie sufity,
  • Artystyczny nieład,
  • Ciekawie zaaranżowane antresole,
  • Obszerne tarasy.

Z czasem artystyczna bohema przeniosła się na także do świata bogatych ludzi, którzy, zainspirowani surowością i oryginalnością tego stylu tworzyli własne lokale w stylu loft. Rosnąca popularność loftów sprawiła, że zainteresowali się nimi także deweloperzy. Tak powstały soft lofty. Co to takiego?

Soft lofty – co to takiego?

Styl loftowy często kojarzy się z autentycznością, ponieważ pozwala on wydobyć piękno nawet ze zniszczonych ścian. Jego ekstremalne formy spotykały się dawniej z niechęcią i budziły odrazę. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła. Aranżowanie starych magazynów i fabryk, a więc swego rodzaju recykling budynków, stało się modne w wielu krajach.

Na światowym rynku nieruchomości można spotkać jeszcze mieszkania, które są prawdziwymi loftami – te oryginalne kompleksy mieszkalne to tzw. hard lofty. Szczególnie znane są na przykład paryskie hard lofty, w których nie tylko tworzyli, ale i mieszkali rzeźbiarze oraz malarze.

W Polsce najczęściej mamy do czynienia z mieszkaniami stylizowanymi na przemysłowy loft (są to tzw. soft lofty). To łagodniejsza odsłona industrialnych klimatów, która, ze względu na to, że jest rzadka, jest też bardzo pożądana. Soft lofty cechuje wysoki sufit, surowy styl architektoniczny i minimalizm. Mieszkania te często posiadają rozległe tarasy i antresole.

Jeśli chodzi o hard softy, w Polsce spotykamy je na przykład na Śląsku. O ile hard softy najczęściej są ulokowane na przedmieściach, soft lofty nierzadko powstają w centrum miast. Ile kosztują takie mieszkania?

Apartament w stylu loft – ile kosztuje takie rozwiązanie?

Mieszkanie w stylu loft można urządzić zarówno w bloku, jak i w kamienicy. Tego typu rozwiązania są szczególnie modne w takich miastach jak Katowice, Kraków, Łódź, Warszawa, czy Wrocław. Cena zależy od tego, czy interesuje nas wynajem krótkoterminowy, wynajem długoterminowy, czy zakup mieszkania na własność. Ile kosztują takie nieruchomości?

Z architekturą industrialną najbardziej kojarzy się Łódź, w mieście tym bardzo modne jest wynajmowanie apartamentów w stylu loft na jedną noc lub weekend, szczególnie przez turystów. Doba w luksusowym mieszkaniu zlokalizowanym w zabytkowej dzielnicy Łodzi może kosztować od 150 do 300 złotych w górę, w zależności od oferowanych udogodnień.

Poza standardowym wyposażeniem, w apartamencie może się znaleźć komfortowe biurko do pracy, co jest szczególnie mile widziane przez klientów biznesowych podróżujących służbowo. Natomiast jeśli myślimy o zakupie loftu na własność w Łodzi, ceny takich mieszkań zaczynają się od około 300 tysięcy złotych.

Jak wygląda sytuacja w stolicy? Za loft w Warszawie zapłacimy około 600 tysięcy złotych, wiele zależy od powierzchni lokalu i tego, czy jest on jedno, czy dwupoziomowy. Na cenę wpływa także historia budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Z kolei, jeśli chodzi o województwo małopolskie, najtańsze mieszkania loft w Krakowie to wydatek rzędu 350 tysięcy złotych. Jeśli zależy nam na dużym metrażu, trzeba się już liczyć z kosztami na poziomie około 600 tysięcy złotych.

Lofty są modne także na terenie Dolnego Śląska. Wysoki apartament w stylu loft we Wrocławiu może kosztować od 400 do nawet 600 000 złotych. Deweloperzy inwestują w małe apartamenty 1 – pokojowe z open space, a także większe, kilku pokojowe luksusowe mieszkania. Szczególnie modne są te apartamenty, które są zlokalizowane w zabytkowych kamienicach na Starówce.

Przestronnymi loftami na wynajem oraz na sprzedaż może się poszczycić także Bydgoszcz. Pierwsze z nich powstały przy ul. Toruńskiej i kosztowały około 6 – 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Mimo wysokiej ceny mieszkania te sprzedały się bardzo szybko.

Jak urządzić apartament w stylu loft?

Jeśli marzy Ci się mieszkanie w stylu loft, warto dowiedzieć się, jak można je urządzić. Klimat industrialny ma to do siebie, że wyróżnia się surowością, ale zarazem jest on nowoczesny. To duże pole do popisu dla osób, które lubią podkreślać swoją indywidualność poprzez wystrój mieszkania. Design mieszkania powinien nawiązywać do przemysłowych budynków i łączyć w sobie zarówno cechy retro, jak i świeże pomysły i rozwiązania nowoczesnej architektury.

Industrialny klimat nadadzą wnętrzu takie dodatki jak:

  • Dekoracje wykonane z samochodowych części, kabli, instalacji lub rur,
  • Metalowe meble,
  • Ażurowe metalowe ścianki działowe lub brak ścian działowych,
  • Niewykończone fragmenty murów,
  • Wolnostojące lampy ze stalowymi abażurami,
  • Szklane i stalowe elementy dekoracyjne,
  • Taborety w stylu „patyczak” oraz hokery,
  • Żeliwna armatura łazienkowa,
  • Metalowe witryny z przeszkleniami,
  • Ciężkie drzwi,
  • Płytki ścienne łączące biel, surowe drewno i cegłę,
  • Rustykalna terakota.

W aranżacji wnętrz typu loft używa się raczej stonowanych kolorów. Dominuje biel, brąz, czerń i szarości. Stal łączy się z surowym drewnem i przeplata ze szkłem oraz czerwoną cegłą.

Mieszkania loftowe przypominają nieco minimalistyczne mieszkania w stylu skandynawskim. Okna zazwyczaj mogą być duże lub bardzo małe, dlatego urządzając wnętrze loftu, trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. Dobierając dodatki do mieszkania loftowego, warto pamiętać o tym, by nie przesadzać z ich ilością. Mieszkanie powinno zachować minimalistyczny charakter, a równocześnie wyróżniać się nowoczesnością i komfortowym stylem.

Mieszkania w stylu loft wdarły się przebojem na rynek deweloperski. Tego typu nieruchomości można zakupić lub wynająć w wielu województwach Polski. Mimo że lofty pojawiły się stosunkowo niedawno na rynku nieruchomości, zainteresowani mogą liczyć na duży wybór mieszkań.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

5 powodów, dla których warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Domy z ogrodem zimowym - dla kogo będą dobrym wyborem?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.