50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Ile kosztuje kawalerka we Wrocławiu?

Zastanawia Cię, ile kosztuje kawalerka we Wrocławiu? Sprawdziliśmy ceny mieszkań jednoosobowych dla województwa dolnośląskiego na 2019 rok. Zapraszamy do lektury i wspólnej analizy sytuacji na rynku!

Rynek mieszkań na Dolnym Śląsku

Aby pozwolić sobie na własną kawalerkę w takim mieście jak Wrocław, trzeba przygotować się na niemałe koszty i posiadać solidną poduszkę finansową. Zakup nowego mieszkania na kredyt to na start wydatek rzędu około 50 tysięcy złotych. Mniej więcej taką ilość gotówki należy posiadać, by móc w ogóle starać się o kredyt na mieszkanie.

Wartość wkładu własnego w połączeniu z opłatami, które są nieodłącznie związane z procedurami ubiegania się o kredyt (np. taksa notarialna), często wykracza poza przyjęte przez kredytodawców 10 – 20% ceny mieszkania. Nic dziwnego, że młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wynajmowanie mieszkania, a dopiero po ustabilizowaniu sytuacji finansowej – jego zakup. Ile kosztuje kawalerka we Wrocławiu? Przyjrzeliśmy się sytuacji na rynku pierwotnym oraz na rynku wtórnym!

Ile kosztuje kawalerka we Wrocławiu – rynek pierwotny

W ciągu ostatniego roku zanotowano nieznaczny wzrost cen mieszkań we Wrocławiu (o kilka procent). Obecnie za metr kwadratowy płaci się około 6 900 złotych, natomiast przeciętna wartość mieszkania we Wrocławiu wynosi niecałe 400 000 złotych. Ceny nieruchomości wahają przede wszystkim w zależności od dwóch zmiennych – są to lokalizacja oraz metraż mieszkania.

Nowa kawalerka we Wrocławiu może kosztować około 185 – 250 tysięcy złotych. Ceny za metr kwadratowy w zależności od lokalizacji, prezentują się następująco:

 • Śródmieście – apartament z balkonem, garażem i dostępem do piwnicy, w bloku z windą – 8 262 złotych / metr kwadratowy,
 • Śródmieście – mieszkanie z balkonem, garażem i piwnicą, zlokalizowane przy samym Placu Grunwaldzkim – 7 325 złotych / metr kwadratowy,
 • Fabryczna – kawalerka na Nowym Osiedlu Park Żerniki – 7600 złotych / metr kwadratowy,
 • Fabryczna – apartament zlokalizowany w nowoczesnym bloku z windą – 6 042 złotych / metr kwadratowy,
 • Zielony Brochów – mieszkanie z udogodnieniami typu garaż, ogródek, tarasy – 5 800 złotych / metr kwadratowy,
 • Złotniki – mieszkanie z udogodnieniami typu piwnica, garaż, ogródek, tarasy – 5 475 złotych / metr kwadratowy.

Najdroższe dzielnice to niezmiennie Śródmieście, Centrum, a także Krzyki. Za kawalerkę zlokalizowaną w okolicy placu Społecznego (Krzyki, Rakowiec) zapłacimy aż 11 500 złotych / metr kwadratowy. Luksusowy mikroapartament, którego powierzchnia użytkowa nie będzie więc przekraczać 20 metrów kwadratowych, wyniesie nas w sumie ponad 210 tysięcy złotych.

Jak przedstawiają się ceny dla rynku wtórnego?

Ile kosztuje kawalerka we Wrocławiu – rynek wtórny

Koszt zakupu używanej kawalerki zlokalizowanej we Wrocławiu to około 160 – 200 tysięcy złotych. Przykładowo, wyremontowane mieszkanie na Oporowie (pokój z aneksem kuchennym i łazienka) kosztuje 220 tysięcy złotych. Z kolei za kawalerkę z widokiem na Sky Tower, z osobną kuchnią, o powierzchni użytkowej wynoszącej 24 metry kwadratowe zapłacimy 228 tysięcy złotych.

Mieszkanie z rynku wtórnego zlokalizowane w samym rynku, w kamienicy, o powierzchni użytkowej równej 40 metrów kwadratowych będzie nas kosztować 549 tysięcy złotych. Natomiast kawalerka na Grabiszynie, z antresolą, pokojem dziennym, sypialnią i aneksem kuchennym o powierzchni równej 29 metrów kwadratowych to wydatek rzędu 254 tysięcy złotych.

Cena za metr kwadratowy mieszkania w modnej dzielnicy Fabryczna może sięgać nawet 10 tysięcy złotych. W takiej sytuacji, za mieszkanie o powierzchni równej niecałe 30 metrów kwadratowych zapłacimy około 300 tysięcy złotych. Jeśli zależy nam na nieco niższym standardzie, dostępne są także lokale w niższych cenach, za około 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Nieco taniej przedstawiają się mieszkania zlokalizowane na Psim Polu. Za kawalerkę z dostępem do dużego ogrodu zapłacimy około 7 900 złotych / metr kwadratowy, czyli łącznie będzie nas ona kosztować około 227 000 złotych.

Jeśli chodzi o standard, mieszkańcy Wrocławia mają duży wybór – możliwy jest zakup mieszkań pod klucz – gotowych do wprowadzenia się, mieszkań w wysokim standardzie, a także mieszkań używanych, wymagających remontu. Za tzw. średni standard mieszkania uważa się mieszkanie, którego stan techniczny jest na tyle dobry, że nabywcy mogą się do niego wprowadzić bez większych dodatkowych inwestycji. Często wystarczy taki lokal odświeżyć – np. odmalować.

Podwyższony standard to nieruchomości luksusowe, zlokalizowane w apartamentowcach, wykończone dobrej klasy materiałami. Zaliczają się do nich także wyremontowane mieszkania w historycznych kamienicach. Natomiast mieszkania do remontu, to lokale, które wymagają kompleksowych prac remontowych, by nadawały się one do codziennej eksploatacji.

Mimo że mieszkania do remontu należą do najtańszych inwestycji, to ich zakup wiąże się z dużymi kosztami wynikającymi z tego, że w takim mieszkaniu zazwyczaj należy:

 • Wymienić okna i drzwi,
 • Wymienić instalacje,
 • Położyć na nowo podłogi,
 • Wykonać zabudową kuchni, łazienki i przedpokoju.

Koszty wykonania prac remontowych mogą wynieść nawet do 2 tysięcy złotych na metr kwadratowy, co w przypadku dużych lokali urasta do wydatków rzędu 20 – 30 tysięcy złotych.

Zanim nabywca zdecyduje się na lokal do remontu, warto zapoznać się dokładnie ze stanem technicznym budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Konieczne jest także sporządzenie wykazu prac oraz obliczenie kosztów materiałów. Nie mniej ważne są także wydatki związane z robocizną – warto zlecić prace zaprzyjaźnionym lub polecanym fachowcom, by je możliwie zminimalizować. Często okazuje się, że inwestycja w lokal do remontu jest najbardziej opłacalna dla tych osób, którzy potrafią przeprowadzić remont samodzielnie.

Ile kosztuje wynajem mieszkania we Wrocławiu?

Jeśli chodzi o wynajem kawalerki we Wrocławiu, ceny za czynsz mogą się wahać od 1200 złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Duże znaczenie odgrywa tutaj metraż. Przykładowo, w przypadku dobrze wyposażonego 2-poziomowego mieszkania po doliczeniu do opłat najmu kosztów utrzymania, zapłacimy około 1700 – 1800 złotych miesięcznie.

Nie mniej ważna jest także lokalizacja – droższe są te mieszkania, które są położone w centrum miasta. Za kawalerkę zlokalizowaną w modnej dzielnicy Fabryczna zapłacimy średnio od 1200 złotych w górę, natomiast mieszkanie na Starym Mieście będzie nas kosztować kilkaset złotych drożej.

Najtańsze mieszkania na wynajem są dostępne na Psim Polu, na Maślicach oraz Stabłowicach, jednak ich minusem są utrudnienia związane z codziennym dojazdem na uczelnię lub do pracy.

W przypadku kawalerek preferowany jest zazwyczaj wynajem długoterminowy. Właściciele mieszkań mają różne sposoby, by przekonać lokatorów do zawarcia długoterminowej umowy. Przy dłuższym najmie zazwyczaj można liczyć np. na negocjację ustalonej stawki.

Ceny mieszkań na wynajem we Wrocławiu

Wrocław jest uważany za najdroższe miasto w Polsce, jeśli chodzi o ceny wynajmu mieszkań. Średnie koszty wynajmu mieszkań wciąż rosną i wynoszą obecnie:

 • Około 700 złotych za miejsce (dla studenta) w pokoju dwuosobowym,
 • Do 1000 złotych za pokój jednoosobowy,
 • Do 2500 złotych za mieszkanie dwupokojowe,
 • Około 2500 – 3000 złotych za mieszkanie trzypokojowe,
 • powyżej 3000 złotych za mieszkanie 4-pokojowe lub większe.

Do tych kosztów należy jeszcze doliczyć:

 • Koszty mediów,
 • Kaucję za mieszkanie (zazwyczaj wynosi ona tyle, co opłata za jednomiesięczny czynsz).

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Home staging, czyli jak sprzedać mieszkanie?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Mieszkanie z open space - zalety i wady

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.