50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Mieszkanie w kamienicy, czy w bloku? Wady i zalety

Zdjęcie: Mieszkanie w kamienicy, czy w bloku? Wady i zalety

Mieszkanie w kamienicy, czy mieszkanie w bloku? W tym artykule podpowiadamy, jakie są wady i zalety tych obu rozwiązań i co wybrać, by cieszyć się satysfakcjonującym lokalem do życia!

Mieszkanie w kamienicy, czy w bloku – co wybrać?

Mieszkanie w kamienicy przeżywa swoją drugą młodość na rynku nieruchomości. Wielu lokatorów i nabywców decyduje się na nie, będąc pod ogromnym wrażeniem ciekawej historii danego budynku. Bardzo atrakcyjnym aspektem, który wpływa na rosnące zainteresowanie kamienicami, jest także lokalizacja – wiele historycznych kamienic w Polsce znajduje się w bliskiej okolicy rynku i zabytkowych części miasta.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania, warto rozważyć jednak wszystkie za i przeciw. Estetyczna kamienica może bowiem skrywać wiele sekretów, których na pierwszy rzut oka nie widać, a mogą one znacznie utrudnić codzienne życie i funkcjonowanie w mieszkaniu.

Wady i zalety mieszkania w kamienicy

Wady

#1 Wysokie koszty ogrzewania

Jedną z głównych wad mieszkań zlokalizowanych w starych kamienicach są wysokie koszty eksploatacji, w tym przede wszystkim ogrzewania. Rachunki mogą być bardzo wysokie, ponieważ przestrzeń z wysokim sufitem trudniej ogrzać, zwłaszcza zimą.

#2 Brak windy

W starych kamienicach, nawet tych bardzo wysokich, jedyny sposób na to, by dostać się do mieszkania to schody. Z reguły nie posiadają one windy, co może być problematyczne dla małych dzieci oraz osób starszych.

#3 Brak miejsc parkingowych

Kolejna wada mieszkania w kamienicy to brak lub ograniczona ilość miejsc parkingowych. Parkowanie pod kamienicą często jest niemożliwe, zwłaszcza gdy sąsiaduje ona z rynkiem lub starym miastem. Inna kwestia to bezpieczeństwo okolicy, nawet jeśli w okolicy są miejsca parkingowe, właściciele pojazdów często mają obawy, czy ich samochód przetrwa w stanie nienaruszonym.

#4 Konieczność remontu, jakość materiałów budowlanych

Przed zakupem lub wynajmem mieszkania w kamienicy warto sprawdzić dokładnie stan techniczny budynku, w którym znajduje się lokal, a także stan samego mieszkania. Koszty remontu mogą bowiem nas przyprawić o niemały zawrót głowy. Jeśli ścianki działowe i sufity kamienicy są z drewna, po całym budynku mogą się nieść dźwięki pochodzące z innych mieszkań. Warto dowiedzieć się, w jakim stanie jest izolacja budynku i ile wynoszą koszty ogrzewania. Cenną informacją mogą być także plany wspólnoty dotyczące remontu, wymiany lub modernizacji instalacji w budynku.

#5 Wysoka cena

Poza wysokimi kosztami eksploatacji, zrazić do kamienic może także cena za czynsz. Dotyczy to zwłaszcza wyremontowanych budynków. O ile lokatorzy mogą się cieszyć zmodernizowaną instalacją, nową izolacją budynku i nowym dachem, o tyle czynsz w takich mieszkaniach wzrasta nieraz dwukrotnie.

#6 Kontrola konserwatora zabytków

Jeśli kamienica jest własnością miasta, sprawdźmy i została wpisana do rejestru zabytków, każde próby jej modernizacji (np. wymiana drzwi lub okien) będą musiały być uzgodnione z konserwatorem zabytków.

#7 Ścisłe centrum – hałas, brud i turyści

To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może stanowić wadę. Kamienice zazwyczaj są zlokalizowane blisko centrum, co oznacza, że tuż pod oknem mogą jeździć dorożki, a także imprezować turyści i studenci. Na rynku mogą się odbywać także imprezy masowe, które zakłócają normalne funkcjonowanie domownikom.

#8 Nieciekawi sąsiedzi i niebezpieczna okolica

Minusem kamienic jest to, że mieszkania w zaniedbanych budynkach często są wynajmowane osobom o bardzo niskich dochodach. Warto przed zakupem poznać najbliższe sąsiedztwo, a także przeanalizować bezpieczeństwo dzielnicy, by uniknąć przykrych niespodzianek. Nie sposób nie wspomnieć także o brudzie, w nowoczesnych blokach i apartamentowcach każdy dba o czystość, w starych kamienicach bywa z tym różnie.

Zalety

#1 Duże rozmiary, wysokie sufity, przestronne okna

Do zalet mieszkania w kamienicy należą imponujące wymiary i proporcje ścian, okien oraz drzwi. Dwuskrzydłowe drzwi i przestronne okna nadają mieszkaniu niesamowitego klimatu oraz zwiększają dopływ naturalnego światła. Takie mieszkanie można ciekawie zaaranżować – dzięki wysokim sufitom można wybudować w środku np. antresolę.

#2 Bardzo dobra lokalizacja

Jak już wspomnieliśmy, stare historyczne kamienice najczęściej znajdują się w bliskiej odległości od rynku lub tuż przy nim. Współcześnie bardzo trudno jest znaleźć miejsce na nowe mieszkania lub osiedla w centrum miast, więc jest to duży atut.

#3 Dobra izolacja akustyczna

Inna zaleta to dobra izolacja akustyczna. Ściany w starych kamienicach są zazwyczaj bardzo grube, dzięki czemu nie musimy się obawiać o nadmierny hałas, nawet jeśli sąsiedzi słuchają zbyt głośno muzyki lub ją wykonują na instrumentach.

#4 Estetyczny wygląd

Historyczne polskie kamienice cechuje nie tylko bogata historia, ale i estetyczny, oryginalny wygląd. Dla wielu osób bogata architektura, to jedna z głównych zalet, która przesądza o zakupie mieszkania w starej kamienicy.

#5 Duża przestrzeń

Mieszkania zlokalizowane w starych kamienicach cechuje duża przestronność i metraż. Lokale w kamienicach najczęściej składają się z kilku pokojów, w których może zamieszkać wielu domowników i cieszyć się prywatnością. Kuchnie i łazienki są duże, dzięki czemu możliwe jest komfortowe korzystanie z nich, nawet wtedy, gdy w lokalu mieszka dużo osób. Także balkony zazwyczaj cechuje duża przestrzeń, co sprzyja hodowaniu na nich roślin oraz ziół.

#6 Ciekawe elementy architektoniczne

Poza drzwiami, oknami i fasadami, w kamienicach mogą pozostać inne ciekawe elementy architektoniczne, takie jak np. zabytkowy kominek, stolarka, czy parkiet. Wanna na lwich nogach… Rustykalna kuchnia… Łazienka w stylu glamour…Takich rzeczy się nie spotyka w zwykłych mieszkaniach!

Lokale w kamienicach – czy warto zainwestować w takie mieszkanie?

Zakup lokalu w kamienicy może się okazać bardzo dobrą inwestycją, o ile stan techniczny mieszkania, a także lokalizacja, są dobre. Aby sprzedać mieszkanie z zyskiem, warto sprawdzić wcześniej najbliższe otoczenie kamienicy, a także stan techniczny budynku. Warto także oszacować potencjalne koszty remontu oraz poznać najbliższe sąsiedztwo.

Zakup mieszkania lub całej kamienicy może mieć na celu jej odnowienie i sprzedanie, jednak trzeba się liczyć z tym, że inwestycja ta zwróci się dopiero po kilku latach. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w kamienicy może się wahać od kilku do nawet kilkudziestu tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Za luksusowe 3 – pokojowe mieszkanie zlokalizowane w odrestaurowanej kamienicy przy Wybrzeżu Wyspiańskiego zapłacimy około 580 tysięcy złotych (8000 złotych za metr kwadratowy). Natomiast za mieszkanie w zwykłym standardzie, wymagające odświeżenia, położone w kamienicy na ul. Traugutta zapłacimy około 5200 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Duże mieszkanie do remontu w kamienicy na Żernikach może nas kosztować około 330 tysięcy złotych, natomiast kawalerka z mediami miejskimi w kamienicy, zlokalizowana w bliskiej odległości od placu Legionów to wydatek rzędu 250 000 złotych.

Koszt podobnych mieszkań, ale po generalnym remoncie to już dwa razy więcej. Nabywcy mogą w zamian liczyć na nowe tynki wewnętrzne i zewnętrzne, nowy dach budynku, windę w kamienicy, drzwi antywłamaniowe, a nawet monitoring.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Wrocław - ile kosztują mieszkania do remontu?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.