50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Wrocław – miasto nieograniczonych możliwości

Pomimo, że Wrocław ma bardzo burzliwą historię związaną nie tylko z okresem I i II Wojny Światowej, to obecnie jest miastem, które stale się rozwija. Ponadto ma nieograniczone możliwości.

Czy jest jednak dobrym miastem do zakupu nieruchomości mieszkalnej? Co może nam zaoferować stolica Dolnego Śląska?

Już na samym początku warto sobie uświadomić, że Wrocław oraz cały region jest najszybciej rozwijającym się miastem. Przyciąga nie tylko niezliczone ilości turystów, ale również młodych ludzi chcących się kształcić i znaleźć „miejsce dla siebie”. Specjalne strefy ekonomiczne zlokalizowane pod Wrocławiem przyciągają również inwestorów – m. in. LG, Nestle Purina, Amazo

Turystyczna perełka

Historia miasta sięga drugiego wieku naszej ery. Jednak dwie Wojny Światowe odcisnęły na mieście największe piętno. Wystarczy wspomnieć o tym, że Wrocław został przekształcony w Festung Breslau z rozkazem obrony do ostatniego żywego żołnierza (Wrocław poddał się 4 dni po Berlinie). Aby zrozumieć dlaczego obecna architektura Wrocławia jest tak różnorodna należy wspomnieć o architekturze nowoczesnej oraz zabytkowej. Rozwój świata pomaga nam zmieniać jego wygląd, lecz coraz większym zainteresowaniem cieszą się budynki o oryginalnym wyglądzie. Piękne kamienice na Wrocławskim Rynku nieśmiało odznaczają się na rozkwitającym terenie miasta.

Turyści z każdego zakątka świata

Dzisiaj Wrocław przyciąga rzesze turystów. Nie tylko z kraju i Europy, ale również z Azji – głównie z Japonii oraz Korei. Historyczna wielokulturowość miasta widoczna jest na każdej ulicy. Podkreślają ją licznie przybywający obywatele Ukrainy, którzy uważają Wrocław za jedno z najlepszych miejsc w naszym kraju do codziennego życia (między innymi ze względu na tolerancję mieszkańców). Do najbardziej rozpoznawanych atrakcji miasta należą:

  • Hala Stulecia wybudowana na rocznicę wystawy światowej (wpisana obecnie na listę zabytków UNESCO)
  • Ratusz wraz z otaczającym go Rynkiem
  • archikatedra świętego Jana Chrzciciela wraz z Ostrowem Tumskim
  • czy zespół budynków Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z mieszczącą się w nim Aulą Leopoldina.

Jeżeli dodamy do tego nowoczesne muzea jak Hydropolis czy fontannę multimedialną z widowiskowymi pokazami, to otrzymamy miasto idealne na spędzenie weekendu. Najnowszym nabytkiem Wrocławia jest Afrykarium wybudowane na ogromnym terenie popularnego ZOO.

Miasto edukacji

Wrocław przyciąga nie tylko turystów, ale również osoby pragnące rozwijać swoją wiedzę. Może pochwalić się licznymi ośrodkami badawczymi z Uniwersytetem Wrocławskim czy Politechniką na czele. Oprócz tego w mieście znajdziemy między innymi Uniwersytet Ekonomiczny, czy Akademię Medyczną, które są gotowe każdego roku na ł przyjęcie tysięcy studentów. Wszystko to sprawia, że miasto w okresie od października do czerwca jest pełne młodych ludzi. Warto również dodać, że potencjał studentów dostrzegają coraz częściej firmy, które nie tylko otwierają swoje placówki w mieście i jego okolicach, ale decydują się na współprace z uczelniami.

 

Inwestycja w firmę

Miasto o stale zwiększającej się ilości mieszkańców przyciąga inwestorów i wielkie firmy, które wybierają Wrocław na swoje siedziby. Mowa tutaj nie tylko o zagranicznych przedsiębiorstwach, ale również małych i rodzimych inwestorach. Wszyscy znajdują swój kawałek rynku – statystyki wyraźnie pokazują, że we Wrocławiu otwiera się znacznie więcej nowych firm i przedsiębiorstw niż zamyka.

Dla mieszkańców?

Wrocław jest jednak również dobrym miastem dla samych mieszkańców – liczne linie tramwajowe i autobusowe, powstający system Park and Ride, galerie handlowe, knajpki i puby w każdym miejscu.  Władze miasta cały czas starają się rozwijać także infrastrukturę rowerową, aby uczynić z miasta miejsce przyjazne do życia, także pod względem eliminacji korków oraz zanieczyszczeń powietrza.

Zakup mieszkania we Wrocławiu

Zatem czy Wrocław jest dobrym miejscem na zakup nieruchomości typowo mieszkaniowej?

Patrząc na możliwości jakie daje nam miasto odpowiedź może być jedna-warto. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na zakup indywidualny czy jako inwestycja. Zawsze jedno może zmienić się w drugie. Stały rozwój Wrocławia zapewnia nam popyt na mieszkania na wynajem bez względu na ich wykończenie. Warto mieć jednocześnie na uwadze, że ceny nieruchomości na wynajem z każdym rokiem pną się do góry. Obecnie za jednoosobowy pokój studenci czy inne osoby wynajmujące muszą zapłacić w okolicach tysiąca złotych.

Jaka okolica?

Wbrew pozorom wybór okolicy i dzielnicy we Wrocławiu nie ma większego znaczenia. Obecnie niemal z każdego zakątka miasta dojeżdża do centrum autobus lub tramwaj. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu należy  liczyć się ze wzmożonym ruchem i sporą ilością osób podróżujących. Jednak w porównaniu do Warszawy czy Krakowa nie jest to uciążliwe. Władze miasta cały czas pracują nad udoskonaleniem miejskiej komunikacji poprzez rozbudowę linii tramwajowych (np. na Ołtaszyn, ulicą Strzegomską czy na Buforową), czy nad stworzeniem kolei aglomeracyjnej. Każda dzielnica ma również swój park. Deweloperzy stawiając nowe bloki uwzględniają potrzeby nowych mieszkańców, a dotyczące miejsc odpoczynku czy lokalizacji obiektów handlowo-usługowych. Wrocław podzielony jest na następujące dzielnice: Fabryczna, Psie Pole, Krzyki, Stare Miasto, Obrzeża Wrocławia.

Wrocław i jego okolica

Mieszkanie we Wrocławiu to również dobra lokalizacja do komunikacji na Dolnym Śląsku, jak i zagranicznych wyjazdów. Bliskość S8 sprawiają, że odległości pomiędzy sąsiednimi miejscowościami uległy „zmniejszeniu” i dotarcie np. do granicy w Zgorzelcu zajmuje obecnie zaledwie ok 2 godzin. Połączenie drogowe ze stolicą kraju – z Warszawą pozwala nam na podróż zamykająca się w czterech godzinach zegarowych. Dodatkowo warto wspomnieć o rozwijającym się porcie lotniczym im. Kopernika. W swojej ofercie posiada wiele połączeń europejskich i nie tylko.

Podsumowując, Wrocław do idealne miejsce nie tylko do zamieszkania , ale również do lokaty kapitału w nieruchomość na wynajem.

Zapotrzebowanie na nowe mieszkania najbardziej widać po nowych inwestycjach podejmowanych przez deweloperów, którzy prześcigają się w swoich ofertach. Niemal na pniu wyprzedają wszystkie mieszkania – jeszcze przed ich faktycznym oddaniem i wybudowaniem.

Z jakim wydatkiem należy się jednak liczyć decydując się na zakup nowego mieszkania? 

Wbrew pozorom na tak podstawowe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnej inwestycji mieszkaniowej – jej lokalizacji, metrażu, wysokości sufitów czy nawet widoku z okna. Najtańsze mieszkania to jednak wydatek w okolicach 200-300 tysięcy złotych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą mieszkań na sprzedaż i wynajem we Wrocławiu.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Mieszkanie we Wrocławiu - Wynajmować samodzielnie czy przez biuro nieruchomości?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Dzielnice Wrocławia: Fabryczna

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.