50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Dzielnice Wrocławia: Stare Miasto.

Dzielnica Stare Miasto  to wizytowa część miasta. Znajduje się tu wiele ciekawych miejsc z bogatą historią oraz niewątpliwie stanowi serce Wrocławia.

Obszar dawnej dzielnicy Stare Miasto liczy 6,8 km², zamieszkiwany przez ponad 50 000 osób. W dzielnicy organizowane są imprezy kulturalne i rozrywkowe. Można tu podziwiać również wiele pięknych budynków o bogatej, wieloletniej historii.

 

Początki Starego Miasta

Początki Starego Miasta

Stare Miasto w XIII wieku złożone były z kwartałów. Wyróżniano Stare Jatki, Wielki, Kuśnierzy i Kupców. Z czasem obszar miasta zaczął powiększać się o kolejne tereny. W końcu w połowie XX wieku wyznaczono nowy podział na dzielnice – Stare Miasto, Fabryczna, Krzyki, Psie Pole oraz Śródmieście.

 

 

Znane miejsca w Starym Mieście

Znane miejsca w Starym Mieście

Niewątpliwie centralnym punktem Starego Miasta jest Rynek Główny. To właśnie tu znajduje się dużo urokliwych barokowych kamienic, które po wojnie zostały starannie odremontowane. Na uwagę zasługuje także Plac Solny, gdzie dawniej zamieszkiwali najbogatsi mieszkańcy miasta. Obecnie znajdują się tam mieszkania jak i lokale biurowe a samo miejsce stanowi istotny punkt na mapie Wrocławia. W pobliżu rynku znajduje się natomiast jeden z największych kościołów gotyckich na całym Śląsku – kościół św. Elżbiety. Świątynia udostępniona jest zarówno dla wiernych, jak również dla zwiedzających. Może stać się doskonałym punktem widokowym, który umożliwi podziwianie wrocławskiej panoramy.

Dalsza część Starego Miasta również obfituje w miejsca warte uwagi. To tam umiejscowiony jest Uniwersytet Wrocławski znajdujący się w pobliżu Odry. Znanym i lubianym miejscem przez młodych ludzi są Wyspy- można spędzić tam czas z przyjaciółmi nad brzegiem rzeki.

W Starym Mieście mieści się również Park Słowackiego, a także szklana fontanna czy historyczna Piwnica Świdnicka. W granicach tej dzielnicy znaleźć można także wiele wartych zobaczenia muzeów czy galerii. Najważniejsze z nich to niewątpliwie Muzeum Narodowe oraz Panorama Racławicka.

 

Zabytki Starego Miasta

Zabytki Starego Miasta

Stare Miasto to także dzielnica, w której znajduje się wiele zabytków. Do najważniejszych z nich należy Ratusz.  Jest przykładem gotycko-renesansowej architektury mieszczańskiej.Był on kilkukrotnie rozbudowywany, a obecnie prezentuje się naprawdę okazale. W okolicy znajdują się także liczne kościoły – św. Barbary, Kościół św. Krzysztofa oraz Kościół św. Agnieszki. Zwiedzić można tu także Pałac Królewski, kościół Opatrzności Bożej, a także Synagogę pod Białym Bocianem.

 

Rozrywka i obiekty handlowe

Rozrywka i obiekty handlowe

Stare Miasto we Wrocławiu bogate jest także w obiekty handlowe. Chodzi między innymi o Sukiennice oraz Małe i Wielkie Jatki. Dzielnica Wrocławia jest także ośrodkiem biznesu – to tutaj znajduje się Hala Targowa i Nowa Giełda. Nie zabraknie także atrakcji dla miłośników kultury. Na Starówce odbywają się najważniejsze uroczystości oraz organizowane są imprezy. Ponadto w dzielnicy mieści się  Opera Dolnośląska. Stare Miasto bogate jest również w klimatyczne puby i restauracje.

 

Mieszkania Wrocław Stare Miasto

Mieszkania-Wrocław Stare Miasto

Większość mieszkań mieszczących się w tej dzielnicy Wrocławia to te w wieloletnich kamienicach. Tego rodzaju mieszkania kuszą nie tylko pięknym wyglądem, które zawdzięczają odrestaurowaniu po wojnie, ale także ciekawą historią, niepowtarzalnym urokiem i doskonałą lokalizacją. Kamienice znajdują się w doskonałych częściach miasta. Dzięki temu wszystkie istotne obiekty Wrocławia znajdują się w pobliżu. Stare Miasto wciąż się rozwija. Tym samym pozostaje obiektem zainteresowań wielu deweloperów. W dzielnicy realizowane są więc kolejne inwestycje. Stwarza to możliwość zakupu mieszkań od dewelopera w nowym budownictwie umiejscowionych w dzielnicy kuszącej bogatą historią, zabytkowymi budynkami czy wieloma miejscami wartymi zobaczenia.

Dowiedz się więcej o pozostałych dzielnicach Wrocławia: Krzyki, Psie Pole, Fabryczna

 

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Dzielnice Wrocławia: Fabryczna

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Dzielnice Wrocławia: Psie Pole

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.