50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Wynajem mieszkania, o czym pamiętać, aby wszystko poszło sprawnie?

Poszukiwanie nowego mieszkania do wynajęcia to z jednej strony ekscytacja czymś nowym z drugiej konieczność. Każdy szuka mieszkania, które spełni jego oczekiwania wobec standardu oraz ceny.

Przyjrzyjmy się więc bliżej jak zazwyczaj wygląda ten proces oraz co możemy zrobić, aby wszystko poszło sprawnie.  Jakie kroki podjąć, by być zadowolonym z wyboru.

Na co zwrócić uwagę przy szukaniu mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu?

Osoby funkcjonujące na rynku wynajmu już od dłuższego czasu doskonale wiedzą, na co należy zwrócić uwagę, gdy będziemy szukać naszego lokum. Jednak Ci, którzy po raz pierwszy wchodzą na rynek wynajmu, często popełniają liczne błędy. Skorzystajmy zatem z przeżytych doświadczeń. W dalszej części tego tekstu przekażemy też inne ważne elementy, o których nie można zapomnieć, to lokalizacja ma ogromne znaczenie.

Czy z interesującego nas mieszkania będziemy mogli liczyć na w miarę szybki i sprawny transport we wszystkie miejsca, do których chcielibyśmy dotrzeć? Praca, szkoła, rodzina, znajomi – pomyślmy, że będziemy musieli tam wszędzie dojeżdżać – czasem samochodem, czasem będziemy skazani na komunikację miejską. Weźmy też pod uwagę podróżowanie o nietypowych porach.Wracając późnym wieczorem z kina albo ze spotkania ze znajomymi w pubie będziemy mieli szansę dotrzeć do domu z wykorzystaniem komunikacji miejskiej, czy też będziemy skazani na taksówkę?

Pomijając zresztą  kwestię wyjazdów poza dom – spójrzmy też na jego najbliższe otoczenie. Czy znajdziemy tam nasze ulubione sklepy, a jeśli nie – to czy konkurencja będzie spełniała nasze potrzeby zarówno jeśli chodzi o różnorodność towarów, jak i o cenę?

Jak dobrać mieszkanie pod nasze potrzeby i możliwości finansowe?

Dysponując nieograniczonym budżetem, nasze poszukiwania mieszkania na wynajem byłyby znacząco prostsze. Jeśli jednak nie mamy tego szczęścia to zapewne będziemy zmuszeni do pewnych kompromisów. Z jednej strony – sam fakt, że chodzi o wynajem sprawia, że w momencie poprawy naszej sytuacji finansowej będziemy mogli bez problemu rozważyć zmianę wynajmowanego lokum.

W praktyce jednak nawet początkowa myśl najmu krótkoterminowego zamienia się z czasem na kilkuletni pobyt. Z tą też myślą uważnie przyglądajmy się mieszkaniom, rozważając z czego potencjalnie jesteśmy w stanie zrezygnować. Co zrobić, by zaoszczędzić jak najwięcej nie rezygnując przy tym z dogodności.

Najłatwiej nam jest manipulować kwotą jaką co miesiąc będziemy musieli płacić właścicielowi wybierając różne lokalizacje. Jeśli chodzi o wynajem mieszkań we Wrocławiu – podobnie jak inne duże miasta, zapewnia spore różnice (zarówno w cenach ofertowych, jak i transakcyjnych) w zależności od lokalizacji.

Jeśli zatem okolica, w której najbardziej chcielibyśmy zamieszkać przekracza nasze możliwości finansowe, to rozważmy również bardziej odległe rejony. Być może dojazd w nasze ulubione miejsca będzie jeszcze lepszy. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić – całkowita wyprowadzka poza Wrocław zapewne jeszcze bardziej zmniejszy nasze koszty, ale czas, jaki będziemy musieli poświęcić na dojazdy sprawi, że całokształt ulegnie negatywnej zmianie.

O czym pamiętać przy wynajmie mieszkania?

Skoro ktoś obcy powierza nam swoje mieszkanie i pozwala nam w nim mieszkać przez bliżej nieokreślony czas, to jest to z jego strony pewna forma zaufania. W zamian często my również ufamy właścicielowi i zakładamy jego dobre intencje. Przez to godzimy się czasem na brak umowy albo też zgadzamy się na jakieś dziwne zapisy w umowie. Pomijając tu oczywiście kwestie uczciwości oraz rozliczeń z urzędem skarbowym umowa tak naprawdę nie jest potrzebna, jeżeli wszystko jest w porządku. Natomiast staje się ona bezcenna, gdy jakieś komplikacje rzeczywiście się pojawiają.

Jeżeli zatem nie mamy na tyle szczęścia, by regularnie wygrywać w loterii to bezpieczniej będzie założyć, że również w kwestii wynajmu mieszkania musimy się czasem liczyć z brakiem szczęścia. Dlatego też bardzo uważnie przestudiujmy wzór umowy, jaki podaje nam do podpisania właściciel. Większość zawartych tam punktów może wydawać się preferować pozycję właściciela kosztem naszej. Weźmy jednak pod uwagę, że powierza on nam mieszkanie o potencjalnie bardzo dużej wartości. Sytuacja ta nie uprawnia go jednak do stosowania klauzul wybitnie działających przeciwko nam.

Jeżeli umowa naszpikowana jest karami dla najemcy za różne – często błahe – rzeczy albo jeśli znacząco utrudnia nam życie z innych powodów – starajmy się renegocjować kontrowersyjne punkty. Jeżeli właściciel jest nieugięty – dla własnego bezpieczeństwa szukajmy innego mieszkania. Przed podpisaniem umowy dobrze jest też wrzucić w wyszukiwarkę internetową interesujący nas adres. Jest szansa, że spotkamy gdzieś w sieci relacje poprzednich wynajmujących. Pamiętajmy też, by bardzo uważnie i wraz z właścicielem dokonać inwentaryzacji stanu mieszkania. Spisać prawidłowy stan liczników oraz odnotować wszelkie powstałe wcześniej uszkodzenia. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do opłacenia kosztów niewygenerowanych przez nas.

Gdzie szukać dobrych ofert?

Dobrym początkiem jest poczta pantoflowa. Dajmy znać znajomym i rodzinie, że poszukujemy mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu. W ofercie jest ogromna liczba mieszkań pod wynajem i możliwe, że ktoś kogo znamy akurat słyszał o jakiejś okazji. Skorzystanie z wiedzy przekazanej przez znajomego uwiarygodni też zarówno właściciela w naszych oczach i odwrotnie. Często będziemy też mogli liczyć na obniżoną cenę wynajmu. Wielu właścicieli jest skłonnych zrezygnować z części swojego zysku, jeśli w zamian będą mieli pewność, że wynajmują mieszkanie osobie poleconej. Jeśli znajomi akurat nie słyszeli o żadnym mieszkaniu do wynajęcia – warto popytać na uczelni (jeżeli któreś z nas studiuje).

Często obok różnego rodzaju Biur Karier i pośrednictwa pracy, uczelnie oferują też pomoc w poszukiwaniu mieszkania – i to nie tylko w akademikach czy bursach, ale też po prostu “na mieście”. Niezależnie jednak od innych kierunków poszukiwań, warto też po prostu odwiedzić biuro nieruchomości – nic na tym nie tracimy. Duża szansa, że dzięki bogatej bazie danych biuro zaoferuje coś, czego moglibyśmy sami nie znaleźć. Agenci będą pomocni podczas całego procesu poszukiwania i wynajmu mieszkania.

Wykorzystaj pomoc biura nieruchomości podczas poszukiwania mieszkania do wynajęcia

Pomoc ze strony biura nieruchomości nie musi się ograniczać jedynie do tego, co jest przecież naszym głównym celem. Wskazania nam potencjalnie interesujących mieszkań do wynajęcia nie jest jedynym obowiązkiem agenta. Równie ważne, a często nawet ważniejsze jest wsparcie w całym procesie wynajmu.

Korzystając z pomocy biura, znacznie mniejsze będzie ryzyko trafienia na nieuczciwego właściciela mieszkania. Solidne biuro bardzo dokładnie weryfikuje obie strony transakcji oraz jakość samego mieszkania i zgodność z opisem przedstawionym przez właściciela. Warto więc skorzystać z takiej pomocy. Jeżeli sami nie mamy czasu albo wystarczającej wiedzy, by dokładnie zweryfikować wszystkie aspekty potencjalnego mieszkania skorzystajmy z pomocy.
Na koniec – wynajmu nie trzeba się bać. Nie nastawiajmy się jednak, że uda nam się znaleźć idealne mieszkanie w jeden dzień. Oczywiście, przy ogromnej dawce szczęścia oraz równie ogromnej skłonności do kompromisów może się to udać. Nastawmy się jednak na odrobinę dłuższe poszukiwanie. Przecież sam fakt, że wypadałoby odwiedzić kilka mieszkań przed wyborem któregokolwiek z nich sprawia, że całość może się trochę przedłużyć. Trudno jednak nastawiać się na podpisanie umowy bez osobistej weryfikacji stanu mieszkania, a także choćby minimalnego obejrzenia konkurencyjnych ofert.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Wynajem mieszkań we Wrocławiu – Śródmieście

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Wrocław Fabryczna – wynajem mieszkania

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.