Lokale usługowe we Wrocławiu
27 września 2018
Z uwagi na dobrą koniunkturę ekonomiczno-gospodarczą, Wrocław cieszy się nieustannym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Dotyczy to nie tylko rynku obiektów mieszkaniowych, ale również nieruchomości o zastosowaniu jednoznacznie komercyjnym. Coraz więcej firm aktywnie lokuje w stolicy Dolnego Śląska swój kapitał, dzięki czemu miasto ma szansę konsekwentnie utrzymywać swój pozytywny wizerunek. Częstą inwestycją nowych przedsiębiorców jest zakup lokali usługowych we Wrocławiu.
Lokal na sprzedaż we Wrocławiu
Obecnie Wrocław uznawany jest za lokalizację wyjątkowo przyjazną oraz atrakcyjną jako miejsce do pracy, nauki i rozrywki. Na szczególną korzyść miasta przemawia między innymi bezpośredni dostęp do istotnych szlaków komunikacyjnych. Autostrada A4, linia kolejowa E-30 czy drogi S8 i S5 zapewniają sprawny dojazd do wielu miejsc. Aspektem wpływającym na stały rozwój regionu jest także zauważalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Coraz częściej okazuje się on czynnikiem decydującym o osiedleniu się w sercu Dolnego Śląska.
Oferujący zróżnicowane lokale na sprzedaż przyciąga przede wszystkim osoby poszukujące zatrudnienia w branży usług biznesowych. Obecnie liczba pracowników tego sektora pozwala na umieszczenie miasta w ścisłej czołówce. Pod względem efektywności w tym zakresie, Wrocław wyprzedzają jedynie Kraków i Warszawa. Stolica województwa dolnośląskiego zachowuje proporcje podobne do tych miast także pod względem cen sprzedawanych lokali usługowych.
Popyt na lokale usługowe
We Wrocławiu największym powodzeniem cieszą się nieruchomości usługowe położone w centrum miasta, a także centralnych rejonach największych dzielnic oraz przy głównych miejskich arteriach. Nabywcy najczęściej zainteresowani są lokalami umiejscowionymi na parterze oraz wyposażonymi w dużą witrynę. Na kupno zwykle decydują się przedsiębiorcy potrzebujący nieruchomości pod własną działalność lub inwestorzy indywidualni, zainteresowani późniejszym wynajmem. Inwestorzy stoją przed wyborem zakupu bądź najmu nieruchomości dopasowanej do potrzeb ich działalności.
Niedawny kryzys miał mocno negatywny wpływ na popyt w sektorze lokali użytkowych, a jego następstwem było pojawienie się bardzo wielu pustostanów. Obecnie jednak sytuacja na rynku sprzedaży nieruchomości komercyjnych ulega stopniowej stabilizacji. Aktualnie średnia krajowa cena tego typu lokali wynosi około 3,8 tys. złotych za metr kwadratowy.
Rozbieżności cenowe
Pod względem cenowym, na wrocławskim rynku nieruchomości użytkowych odnotować można duże rozbieżności. Dla obiektów o charakterze handlowo-usługowym najbardziej korzystna lokalizacją jest centrum, czyli Stare Miasto. Ceny lokali komercyjnych położonych bezpośrednio na Rynku różnią się w zależności od położenia lokalu na konkretnej kondygnacji. Powierzchnia z przeznaczeniem na przykład na restaurację w piwnicy lub na parterze do koszt w granicach 20 – 40 tys. złotych za metr kwadratowy. Lokal biurowy położony na pierwszym piętrze kamienicy o wartości zabytkowej nabyć można natomiast nawet za 11 tys. złotych za metr kwadratowy.
Cena w zależności od dzielnicy
Wpływ na cenę lokalu użytkowego wpływ ma także dzielnica, w której znajduje się nieruchomość. Podczas gdy za metr kwadratowy powierzchni biurowej na Psim Polu zapłacić można niewiele ponad 3 tys. złotych, na ulicy Fabrycznej taki sam standard kosztuje już około 5 – 6 tysięcy. Cena poniżej średniej to doskonała okazja, jeżeli lokalizacja obiektu komercyjnego nie ma większego znaczenia.
Do bardziej kosztownych dzielnic należą Krzyki. Za zlokalizowany na parterze lokal handlowo-usługowy z witrynami zapłacić trzeba około 6 – 7 tys. zł za metr kwadratowy. Natrafić można na jeszcze tańsze okazje, np. podobny lokal w stanie surowym, za mniej niż 4,5 tysiąca.