50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Lokale użytkowe we Wrocławiu – lepiej kupić, czy wynająć?

Wrocław to miasto rozwijające się wyjątkowo dynamicznie. Coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z bogatej oferty nieruchomości użytkowych. Popularnością cieszą się powierzchnie komercyjne każdego typu – począwszy od nowoczesnych biurowców, aż po rozbudowane lokale handlowo-usługowe, przystosowane do specyfiki wielu branż. Przedsiębiorcy muszą jednak stanąć przed ważnym wyborem, decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego we Wrocławiu.

Zalety kupna lokalu użytkowego

Na kupno nieruchomości usługowej zazwyczaj decydują się przedsiębiorcy, którzy poszukują nowej siedziby dla swojej firmy lub chcą traktować nabyty lokal jako inwestycję środków. Nierzadko na ten cel konieczne jest zaciągnięcie kredytu, a następnie jego wieloletnie spłacanie.

Obecnie we Wrocławiu dostępnych jest wiele nowoczesnych powierzchni biurowych i handlowo-usługowych. Pozwalają one na prowadzenie własnej działalności lub oferowanie najmu powierzchni innym potrzebującym.

Rynek nieruchomości komercyjnych uznawany jest za jeden z najbardziej rentowych oraz najstabilniejszych, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako efektywna forma lokowania kapitału. Podstawową zaletą takiej inwestycji jest fakt, że lokale użytkowe nie tracą na swojej wartości wraz z upływem lat.

Jeżeli z czasem zajdzie konieczność zmiany siedziby lub profilu działalności firmy, nieruchomość można zawsze wynająć lub odsprzedać innemu przedsiębiorstwu. W przypadku obiektów znajdujących się w atrakcyjnej lokalizacji możliwa jest nawet sprzedaż ze sporym zyskiem, a każdy przeprowadzany remont lub rozbudowa dodatkowo podnoszą wartość nieruchomości. Własny lokal użytkowy zapewnia także przedsiębiorstwu większą niezależność.

Wady kupna lokalu użytkowego

Podstawową wadą zakupu własnego lokalu użytkowego jest konieczność zaangażowania znacznych środków pieniężnych. Wielu inwestorów musi na ten cel zaciągnąć kredyt, a następnie spłacać go przez wiele lat. Problemem może być na dodatek nieuregulowany stan prawny lokalu. Sytuacja komplikuje się zwłaszcza wówczas, gdy nieruchomość obciążona jest hipoteką zabezpieczającą kredyt lub posiada kilku współwłaścicieli. Nieścisłości prawne utrudniają pozyskanie środków na przeprowadzenie transakcji, ponieważ banki niechętnie kredytują przedsięwzięcia o dużym poziomie skomplikowania.

Na niekorzyść podjęcia decyzji o zakupie wpływa także różnorodność cen. Oferujący lokale użytkowe na sprzedaż Wrocław to miasto, w którym zdecydowanie najdroższe są nieruchomości położone w centrum. Atrakcyjna lokalizacja może generować kolejne koszty, związane na przykład z koniecznością wykupienia dodatkowych miejsc parkingowych, nierzadko bardziej uciążliwym dojazdem do centrum czy utrudnioną komunikacją.

Zalety wynajmu lokalu użytkowego

Przeważnie wynajem lokalu użytkowego rozważany jest przez stosunkowo młode przedsiębiorstwa, które dopiero zaczynają funkcjonować na rynku. Taka forma korzystania z przestrzeni komercyjnej wymaga comiesięcznego opłacania czynszu, który trafia do kieszeni właściciela użytkowanej nieruchomości. Zapewniający niejeden dobrze wyposażony lokal użytkowy Wrocław wynajem oferuje na bardzo korzystnych warunkach. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest nierzadko możliwość korzystania z przestrzeni doskonale przygotowanej pod względem wymaganych aspektów technicznych oraz infrastruktury.

Decydując się na opłacanie comiesięcznego czynszu, najemca zyskuje lokal idealny pod względem możliwości adaptacji do prowadzonej działalności. Aby nie utracić zaangażowanych środków bezpowrotnie, wielu inwestorów oferuje najemcom możliwość okazyjnego odkupienia nieruchomości po spłaceniu określonej liczby rat. Wynajem jest także idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie dysponują wolną gotówką na zakup i nie posiadają zdolności kredytowej.

Wady wynajmu lokalu użytkowego

Do najważniejszych wad wynajmu lokalu komercyjnego należy konieczność opłacania dość wysokiego czynszu, zwłaszcza jeżeli nieruchomość znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji. Zamiast budować wartość marki i inwestować w jej rozwój, przedsiębiorstwo korzystające z powierzchni użytkowej musi co miesiąc wypłacać określoną kwotę właścicielowi lokalu. Problemem może być także wymóg ścisłego dostosowania się do zasad określonych w umowie najmu, która najczęściej podpisywana jest na kilka lat.

W wyniku nieprzewidzianych okoliczności, firma nie może wówczas bez żadnych konsekwencji finansowych zrezygnować z wynajmowania lokalu. Nierzadko konieczna jest także spora inwestycja w przystosowanie nieruchomości do specyfiki prowadzonej działalności. Nawet po wygaśnięciu umowy najmu, środki przeznaczone na cele adaptacyjne nie zostaną zwrócone najemcy. Dodatkowo, przy przedłużaniu umowy właścicielowi przysługuje prawo do podniesienia czynszu. Stwarza to ryzyko ponoszenia wyższych kosztów utrzymania działalności w przyszłości, co źle rokuje w perspektywie wieloletniego rozwoju.

Kalkulacja kosztów

Każda firma ma nieco inne możliwości i potrzeby finansowe. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub wynajmie lokalu użytkowego, należy przeprowadzić dokładną kalkulację kosztów. Nie ma pod tym względem zasadniczej reguły, jednak generalnie zaciągnięcie kredytu na zakup lokalu pod własną działalność jest bardziej opłacalne od wynajmowania. W takiej sytuacji konieczne jest posiadanie przynajmniej 30% wkładu własnego, a także zapewnienie bankowi wiarygodności poprzez odpowiednią zdolność kredytową. Przy spełnieniu tych warunków, raty kredytu z dużym prawdopodobieństwem będą niższe od miesięcznej stawki czynszu za wynajem. Na dodatek rosną one razem ze wzrostem stóp procentowych, a ich aktualnie niska pozycja nie wskazuje na gwałtowny wzrost w najbliższym czasie. Nie bez znaczenia pozostają kwestie podatkowe.

Określone koszty generuje zarówno zakup, jak i wynajem lokalu użytkowego. Mogą się one jednak zasadniczo się różnić, a tym samym w odmienny sposób ograniczyć wysokość danin wpłacanych do urzędu skarbowego. Na korzyść wynajmu lokalu użytkowego przemawia przede wszystkim możliwość obniżenia podatku dochodowego płaconego przez przedsiębiorcę. Comiesięczny czynsz regulowany na rzecz właściciela danej nieruchomości można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Im są one wyższe, tym bardziej zmniejszyć można kwotę należnego podatku. W przypadku zakupu, od podstawy opodatkowania odjąć można wyłącznie odsetki od kredytu.

Lokale użytkowe Wrocław: kupno czy wynajem?

Decyzja o kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego powinna być uzależniona od indywidualnie opracowanej strategii działania. Jeżeli celem działalności jest przede wszystkim maksymalizacja zysku z prowadzenia określonego biznesu, wynajem nieruchomości komercyjnej jest prawdopodobnie nieco lepszym rozwiązaniem. W przypadku ukierunkowania działalności na długoterminowy rozwój i wieloletnie inwestycje, bardziej opłacalny może się okazać zakup lokalu. Obie opcje nie wykluczają jednak wzajemnie swoich podstawowych założeń. Przedsiębiorca wciąż może wynająć nieruchomość i stopniowo myśleć o większej inwestycji.

Przygotowanie planu działania jest podstawą, na bazie której powinna być podjęta ostateczna decyzja. Na każdym etapie działań inwestycyjnych i zawodowych warto zwracać się o pomoc do specjalistów. Współpraca z doświadczonym biurem nieruchomości jest najlepszym sposobem na znalezienie we Wrocławiu lokalu użytkowego. Przy pomocy ekspertów istnieje większa szansa idealnego dopasowania do profilu przedsiębiorstwa oraz osobistych wymagań.

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Lokale usługowe we Wrocławiu

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.