50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Działka nad jeziorem – ile kosztują działki rekreacyjne?

Działka nad jeziorem to marzenie wielu osób, które szykują się do zakupu domu. Co warto wiedzieć o tego typu nieruchomościach? Ile kosztują działki rekreacyjne? Zapraszamy do lektury!

Dom do wynajęcia, czy działka nad jeziorem – co warto wiedzieć?

Działka nad jeziorem to nieruchomość, która cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w okresie wiosennym. O tej porze roku na rynku nieruchomości można zaobserwować bardzo duży ruch. Dla kogo taka nieruchomość jest idealnym rozwiązaniem? Warto najpierw dowiedzieć się, ile kosztuje działka budowlana. Ceny domów położonych w malowniczych okolicach potrafią przyprawić o mały zawrót głowy!

Nieruchomości w takich lokalizacjach jak Mazury, działki nad morzem, w górach, a także położone w miejscach atrakcyjnych krajobrazowo (np. w bliskiej okolicy rzek) cieszą się dużym powodzeniem. Zarówno ze strony osób kupujących grunt, jak i tych, którzy chcą po prostu wynająć dom tymczasowo.

Dom rekreacyjny w malowniczej okolicy to marzenie wielu osób. Zanim jednak przyjdzie je realizować, warto zrobić rozeznanie, czy inwestycja nad jeziorem, w bliskim towarzystwie rzeki lub nad morzem będzie trafna. Tego typu decyzji nie należy podejmować spontanicznie, warto przemyśleć dokładnie zakup, by później go nie żałować.

Na rynku dostępnych jest wiele opcji, w tym między innymi działki z gotowym domem letniskowym. To opcja, z której można skorzystać na własny użytek lub potraktować ją jako  dom do wynajęcia. Przed zakupem warto sprawdzić stan techniczny domu i przeprowadzić analizę wydatków związanych z jego remontem lub odświeżeniem.

Działki nad jeziorem – na co trzeba uważać? O jakich formalnościach warto pamiętać?

Działka nad jeziorem posiada dużo zalet, ale ma też wady, o których często sprzedawcy nie wspominają. Jedną z wad jest ryzyko okresowych podtopień. Aby sprawdzić, czy działka będzie odpowiadać naszym wymaganiom w 100%, warto przeprowadzić badanie geologiczne, a także zasięgnąć informacji w gminie na temat gruntu.

Nie wszystkie działki nadają się do tego, by móc na nich wybudować dom, do którego będzie się można na stałe wprowadzić. Podobnie ma się sytuacja w przypadku nieruchomości, które już zostały wzniesione na działce. Dla przykładu, altany ogrodowe to budowle, które nie mogą być sprzedawane jako domy całoroczne.

Kwestii formalnych związanych z zakupem i zagospodarowaniem działek jest dużo, warto sprawdzić między innymi:

 • stan prawny gruntu
 • możliwości dojazdu do posesji
 • plan zagospodarowania przestrzennego

Większość informacji jest dostępna w gminie, tam też można sprawdzić przeznaczenie działki oraz dowiedzieć się, czy grunt nie leży na terenie zalewowym. Pożyteczną informacją dla właściciela działki jest również to, czy nie leży ona na terenach, w których pobliżu planowana jest budowa nowych elementów, np. obwodnicy.

Pamiętaj: Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do posesji, najlepiej będzie uzyskać jej dokumentację i numer księgi wieczystej. Dzięki temu można sprawdzić stan prawny działki oraz dowiedzieć się jak najwięcej na temat gruntu i jego właściciela. Informacji można zasięgnąć w jednostce architektonicznej gminy, do której ona należy.

Ile kosztuje działka budowlana?

Sprzedaż działek budowlanych w miastach takich jak Warszawa, czy Kraków rozwija się bardzo prężnie. Te dwa miasta przodują także, jeśli chodzi o ceny nieruchomości. Ile kosztuje działka budowlana? Za metr kwadratowy zabudowanej działki w popularnej turystycznie lokalizacji, na przykład nad Bałtykiem lub na Mazurach możemy zapłacić powyżej 300 złotych.

Podobne koszty dotyczą działek zlokalizowanych blisko dużych miast, np. niedaleko Warszawy. Cena działki w Żywcu to około 90 zł/ mkw., grunty w Zakopanem lub Karpaczu to koszt powyżej 100 zł za metr kwadratowy. Najtańsze działki są dostępne na terenie województwa podkarpackiego (kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy).

Czym jest działka uzbrojona ?

Działka uzbrojona to posesja, która jest przyłączona do linii energetycznej i lokalnego wodociągu. Zasady wykonywania poszczególnych przyłączy (prąd, woda, gaz) różnią się w zależności od rejonu. Stawki dyktuje właściciel sieci. Poza wydatkami związanymi z wykonaniem przyłączy, należy również się liczyć z kosztami wykonania projektów technicznych, kupnem złączy oraz kosztami, które pozwolą na zrealizowanie formalności. Ile kosztuje uzbrojenie działki?

Koszty związane z uzbrojeniem działki zależą w dużej mierze od jej lokalizacji. Jeśli grunt jest oddalony od sieci i innych działek, koszty uzbrojenia mogą znacznie przewyższyć wartość działki. Na cenę wpływa także zabudowa, droga dojazdowa oraz atrakcyjne walory takie jak dostęp do linii brzegowej lub bliska lokalizacja jeziora.

Jaki jest koszt uzbrojenia działki ?

Koszt podłączenia prądu to około 2 – 3 tysiące złotych, cena jest zależna od stawek oferowanych na danym terenie. Na pozwolenie na uzbrojenie działki czeka się kilka miesięcy, wniosek należy złożyć w zakładzie energetycznym. Alternatywnym rozwiązaniem są kolektory słoneczne – jeśli działka jest usytuowana na dobrze nasłonecznionym terenie, jej właściciel może się całkowicie uniezależnić od dostaw prądu.

Dalsze etapy uzbrojenia działki, czyli podłączenie wody to wydatki rzędu do 1000 złotych za projekt kanalizacji oraz około 300 złotych za każdy metr przyłącza. Wniosek składa się w zakładzie wodno-kanalizacyjnym. Do tego dochodzą dodatkowe koszta, takie jak koszty przeprowadzenia odbioru, zaopatrzenia w wodę, opłaty geodezyjne oraz opłata za podłączenie do sieci. Całość (wykonanie projektu wraz z realizacją usługi i jej odbiorem) może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych!

Jakie są dodatkowe koszty uzbrojenia działki ?

Kolejne wydatki to wybudowanie oczyszczalni ścieków lub szamba. W zależności od wybranego rozwiązania można na to przeznaczyć od kilku – kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chcemy podłączyć się do sieci gazowej, musimy się przygotować na kolejne koszty, rzędu 5 – 8 tysięcy złotych.

Aby dowiedzieć się więcej o procedurach związanych z uzbrojeniem działki i oszacować koszty przyłączy, najlepiej skontaktować się z organami administracyjnymi danego regionu. Kosztorys uzbrojenia działki powinno się zawsze przygotowywać w konsultacji z ekspertem, który oceni jaj uwarunkowania oraz dokona wstępnych szacunków.

Działki nad jeziorem – przykładowe ceny

Zebraliśmy dla Was przykładowe ceny działek nad jeziorem w różnych województwach. Warto się im przyjrzeć, zanim zdecydujecie się na zakup nieruchomości!

 • Działka w województwie warmińsko mazurskim, o powierzchni 1000 m2, z drogą gminną – 49 zł za metr kwadratowy
 • Działka w województwie warmińsko-mazurskim, o powierzchni 1200 m2 – 58 zł za metr kwadratowy
 • Działka w województwie kujawsko-pomorskim, o powierzchni 1275 m2 – 27 zł za metr kwadratowy
 • Działka w województwie kujawsko-pomorskim, o powierzchni 1165 m2 – 32 zł za metr kwadratowy
 • Uzbrojona działka w województwie kujawsko-pomorskim, o powierzchni 830 m2 – 63 zł za metr kwadratowy
 • Uzbrojona działka z domkiem letniskowym w województwie kujawsko-pomorskim, o powierzchni 571 m2 –175 zł za metr kwadratowy
 • Uzbrojona działka w województwie małopolskim, o powierzchni 3146 m2 – 119 zł za metr kwadratowy
 • Działka z domem całorocznym w województwie mazowieckim, o powierzchni 800 m2 – 296 zł za metr kwadratowy
 • Działka z 3 domkami letniskowymi w województwie zachodniopomorskim, o powierzchni 1700 m2 – 288 zł za metr kwadratowy

Dowiedz się więcej:

Jak urządzić ogród niewielkim kosztem ?

Co warto wiedzieć przed zakupem działki ?

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Domy szeregowe na sprzedaż - dlaczego warto kupić dom za miastem?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Trendy na rynku mieszkaniowym - co jest modne?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.