50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Ogród na działce – 10 pomysłów, jak go tanio urządzić!

Ogród na działce to marzenie wielu osób. By go jednak estetycznie urządzić, warto posiadać zmysł estetyczny, a także odpowiednią ilość środków finansowych. Jak stworzyć idealny ogród i nie nadszarpać domowego budżetu? Podpowiadamy!

Ogród na działce – jak urządzić go niewielkim kosztem?

Wymarzony ogród wcale nie musi być drogi. Wystarczy odrobina kreatywności, a także dobry plan działania, by zagospodarować przestrzeń działki tak, by była ona estetyczna i praktyczna w utrzymaniu. Jak urządzić tanio ogród? Zebraliśmy 10 cennych porad i pomysłów, które pomogą zamienić przestrzeń działki w zieloną strefę relaksu!

Ogród na działce – 10 pomysłów na to, jak urządzić tanio wymarzony ogród

#1 Szukaj oszczędności

Domowa działka, zarówno taka, na której się mieszka, jak ogródek odwiedzany w sezonie letnim, to miejsce o dużym potencjale. Wiele materiałów budowlanych, starych mebli oraz elementów, których już nie używamy, można wykorzystać ponownie i stworzyć z nich ciekawe aranżacje DIY.

Co można wykorzystać na terenie ogrodu? Zagospodarować lub przerobić na nasze potrzeby warto:

  • Pozostałości po budowie – np. cegły, piasek, betonowe płyty, pustaki
  • Ścięte pnie i konary, a także deski
  • Płytki kuchenne lub łazienkowe
  • Stare drewniane meble
  • Kamienie i głazy
  • Stare drzwi, okna, ogrodzenia

Materiały z odzysku możesz wykorzystać do przygotowania ciekawych dekoracji, nawierzchni lub oryginalnych mebli DIY. Bardzo popularne jest tworzenie mebli ogrodowych z palet, a także samodzielne odrestaurowywanie drzwi i okien, tak, by powstały z nich rabaty, eleganckie witryny, donice, a nawet ławki.

#2 Zamiast tradycyjnego oświetlenia – lampy LED

Oświetlenie LED pojawia się coraz częściej w polskich domach, a także ogrodach. Technologia LED zużywa niewiele energii, a daje silne światło o efektownym wyglądzie. LEDy są bardziej żywotne niż tradycyjne żarówki, sprawdzają się także świetnie na zewnątrz budynków. Wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i brak emisji promieniowania UV, które przyciąga owady, powoduje, że diody LED są często używane do podświetlenia ogrodu, parku, tarasu, oczka wodnego, a nawet basenu.

Mogą one mieć postać latarni, kinkietów, taśm, reflektorów, a nawet podświetlanych kostek brukowych, dzięki czemu można je łatwo wkomponować w otoczenie. Jeśli marzy Ci się efektowne oświetlenie, warto pomyśleć o niedrogiej i ekologicznej technologii LED!

#3 Dobrze dobrana flora gatunkowa

Aby uniknąć nadmiernych wydatków związanych z uciążliwą pielęgnacją roślin, trzeba je dobrać do warunków panujących na działce. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak poziom nasłonecznienia terenu, rodzaj podłoża oraz jego wilgotność i pod tym kątem komponować florę gatunkową ogrodu. Jeśli nie chcemy poświęcać dużo energii na prace ogrodowe, można posadzić na działce specyficzne rośliny, dla których dane środowisko jest naturalne i poradzą sobie bez naszej pomocy.

Inna opcja to stworzenie małego kącika z roślinami ozdobnymi, takiego, który nie wymaga ani wiele pracy, ani dużych wydatków. Do wypełnienia pustych przestrzeni w ogrodzie niskim kosztem nadadzą się świetnie rośliny jednoroczne. Takie gatunki jak maciejka, aksamitki, begonie, goździki, lobelie, nasturcje, czy petunie, to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy się cieszyć pięknym, kwitnącym ogrodem.

#4 W trosce o ekologię

Tani ogród to ogród, który wykorzystuje w pełni potencjał natury. Aby był on ekologiczny, warto zbierać deszczówkę, prowadzić kompostownik i wykorzystywać wszystkie resztki z domowego gospodarstwa. Jako ściółkę można wykorzystać korę, liście lub szyszki, warto także zrezygnować z chemicznych środków do ochrony roślin i przygotowywać samodzielnie domowe wywary antybakteryjne. Wysokiej jakości preparat na mszyce można przygotować np. z pokrzyw lub liści mlecza. Z kolei preparat odstraszający ślimaki możemy przyrządzić z fusów kawie.

#5 Zrezygnuj ze zbędnych elementów

Jeśli zależy Ci na ogrodzie, który jest tani i łatwy w utrzymaniu, czasem trzeba zrezygnować z niektórych rzeczy. Elementy takie, jak rozległy trawnik, oczko wodne, czy warzywniak przysparzają dużo pracy, ponieważ należy je ciągle pielęgnować, a także dodają kosztów. Aby zmniejszyć koszty eksploatacji ogrodu, warto zastąpić trawnik roślinami okrywowymi i zamontować na jego terenie automatyczny system nawadniania.

#6 Postaw na ogrodzenie z siatki ocynkowanej

Siatka ocynkowana to jedno z tańszych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrodzenie ogródka. Charakteryzuje się wysoką żywotnością i można ją estetycznie zaaranżować, np. obsadzić kwitnącymi krzewami. Siatka jest odporna na korozję, a także zniekształcenia. Prezentuje się dobrze zarówno na powierzchniach prywatnych, jak i na obszarach działek użyteczności publicznej. Takie ogrodzenie można ustawić nawet na nierównym terenie, i to niewielkim kosztem!

#7 Nie wycinaj drzew, wykorzystaj je!

Zamiast wycinać drzewa, które już rosną na działce, lepiej je wykorzystać i zaplanować dla nich miejsce w swojej wizji ogrodu. To nie tylko oszczędność kosztów, ale i czasu. Przeciętne drzewo rośnie od kilku do kilkunastu lat. Jeśli zależy nam na szybszych rozwiązaniach, warto wykorzystać istniejące już na posesji gatunki lub posadzić szybko rosnące drzewa iglaste i z ich pomocą uformować ogród. Do szybko rosnących iglaków, należą między innymi: modrzew europejski, świerk syberyjski, metasekwoja, sosna oraz jodła.

#8 Kupowanie roślin

Wyższe egzemplarze oraz rośliny w doniczkach z reguły są droższe niż ich mniejsze odpowiedniki. Aby zminimalizować koszty urządzenia ogrodu, warto więc kupować młode i nieduże rośliny, inwestować w byliny, a także wysiewać z nasion. Na najbardziej atrakcyjne ceny można natrafić w szkółkach ogrodniczych i Internecie. Ceny mogą się różnić w zależności od tego, czy kupujemy rośliny w centrum miasta, czy na jego obrzeżach. Innym sposobem na pozyskanie roślin, jest wymienianie się sadzonkami ze znajomymi. Zamiast kupować rośliny w pojemnikach, warto przyjrzeć się kolekcji w czyimś ogrodzie i zaproponować wzajemną wymianę. W ten sposób można zyskać naprawdę ciekawe gatunki do swojego ogrodu!

#9 Mini-ogród

Jeśli marzy Ci się ogród, ale nie posiadasz dużej powierzchni, by go stworzyć, nic straconego. Możesz się zainspirować orientalnymi ogrodami – wystarczy odrobina miejsca, przepuszczalna powłoka z kamieni, ławeczka i kilka ozdobnych krzewów, by stworzyć wyjątkową przestrzeń sprzyjającą relaksowi. Ogród można wyścielić ozdobnym grysem lub korą, oba te rozwiązania są bardzo korzystne cenowo i atrakcyjne wizualnie. Takie podłoże jest korzystne także dla roślin!

#10 Postaw na szybko rosnące krzewy

Niektóre krzewy, takie jak na przykład hortensje, nie są drogie, a pozwalają uzyskać świetny efekt estetyczny w ogrodzie. Dzięki temu, że szybko rosną i pięknie kwitną, można z ich pomocą zbudować tani ogród.  Inne szybko rosnące rośliny, to berberysy, bez czarny, wierzba japońska, jarzębina, azalie oraz judaszowce. Z berberysu, grabu lub derenia można tworzyć efektowne żywopłoty, natomiast byliny i pnącza można wykorzystać do wyznaczenia przebiegu ścieżek lub udekorowania rabat. Oczywiście nie oznacza to, że należy zupełnie rezygnować z wolno rosnących gatunków. Przestrzeń pomiędzy nimi warto jednak uzupełnić takimi roślinami, które dadzą w krótkim czasie efekt obfitości zieleni.

Przeczytaj również:

Ile kosztują działki rekreacyjne nad jeziorem ?

Co warto wiedzieć przed zakupem działki ?

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Konstrukcje z żelbetu - jakie są ich zalety i zastosowania?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Lokalizacja mieszkania - na co trzeba zwrócić uwagę?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.