50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Wykończenia pod klucz – ile to kosztuje?

Zakup mieszkania wiąże się z wieloma różnymi dylematami. Jedną z coraz modniejszych opcji dostępnych na rynku są tzw. wykończenia pod klucz. Na czym polega to rozwiązanie? Ile kosztuje?

Wykończenia pod klucz – na czym polega to rozwiązanie?

Wykończenia pod klucz to jeden z trzech wariantów kupna mieszkania oferowanych na polskim rynku. Mimo że w Polsce najbardziej popularnym standardem jest wciąż mieszkanie w stanie deweloperskim, to można zaobserwować także rosnące zainteresowanie mieszkaniami wykończonymi pod klucz. To lokale, które są gotowe do zamieszkania, a więc zawierają wszystko, co jest konieczne do wprowadzenia się od razu.

Mieszkania pod klucz mają najczęściej już urządzoną kuchnię oraz łazienkę. Posiadają także niezbędną armaturę. Ściany zazwyczaj są już pomalowane, a podłogi wyłożone płytkami lub panelami. W lokalu znajdują się już także drzwi.

Dostępne na polskim rynku oferty zawierają zazwyczaj takie elementy, jak:

  • Wykończenie ścian
  • Wykończenie podłóg
  • Stolarka drzwiowa
  • Wyposażenie łazienek

Standard wykończenia zależy od klienta, ponieważ mieszkania są dostępne w kilku różnych wariantach. Przykładowo, standard typu silver lub gold, to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć trudnych rozmów z fachowcami, ale chcą mieć wpływ na to, jakie panele, płytki, elementy stolarki, czy armatura zostaną wykorzystane do wykończenia lokalu. Z kolei, standardy luksusowe to oferta dedykowana bardziej wymagającym klientom. W ramach luksusowych wykończeń klient otrzymuje materiały bardzo wysokiej jakości, a także nowatorski projekt wnętrza, stylizowany zgodnie z preferencjami.

Wykończenia pod klucz – ile to kosztuje?

Utarło się, że mieszkania pod klucz są drogim rozwiązaniem, jednak nie zawsze jest to prawdą. Deweloper często ma dostęp do o wiele bardziej atrakcyjnych cen, zarówno materiałów, jak i stawek ekipy remontowej. Dzięki temu koszty wykończenia mieszkania nie są dużo większe, niż gdyby kupujący zdecydował się na samodzielny remont.

Przykładowe ceny mieszkań pod klucz we Wrocławiu to:

  • 8 150 złotych za metr kwadratowy – apartament (86 m2), z garażem, ulokowany na Biskupinie
  • 7 100 złotych za metr kwadratowy – apartament (84 m2), z garażem, ulokowany na Tarnogaju
  • 6 700 złotych za metr kwadratowy – mieszkanie z aneksem (82 m2), zlokalizowane na Borku
  • 6 460 złotych za metr kwadratowy – mieszkanie 2 – pokojowe (58 m2), zlokalizowane na Krzykach
  • 5 800 złotych za metr kwadratowy – mieszkanie z miejscem parkingowym (62 m2), zlokalizowane na Krzykach

Zakup mieszkania to wydatek liczący około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby sfinansować to marzenie, najczęściej korzysta się z pożyczek finansowych, np. kredytu hipotecznego. Co ciekawe, banki udzielają kredytów nie tylko na zakup mieszkania, ale i także jego wykończenie. Cena inwestycji zależy w dużej mierze od wybranego pakietu, a także stawek, jakie deweloper wynegocjuje z podwykonawcami. Wiesz już, jakie są ceny wykończonych mieszkań. A co z ich wadami i zaletami?

Mieszkania pod klucz – zalety i wady

Zalety

Jedną z największych zalet mieszkań wykończonych pod klucz jest oszczędność czasu. Jeśli zależy nam na idealnym mieszkaniu, do którego będzie można się wprowadzić od razu po zakupie lub wynająć je lokatorom, to jest to bardzo korzystna opcja. Nie musimy przeszukiwać w nieskończoność ofert ani czyhać na promocje materiałów budowlanych. Nie musimy jeździć po sklepach budowlanych, transportować materiałów ani obczytywać się w fachowej literaturze, by wybrać najlepsze rozwiązanie. Nie musimy także pytać znajomych, ani przetrząsać Internetu w poszukiwaniu ekipy remontowej. Wszystkie te czynności wykona za nas deweloper.

Kolejna zaleta to pewność co do wysokiej jakości. Nie tylko czas realizacji jest skrócony, ale także mamy pewność, że remont został wykonany przez profesjonalną i doświadczoną ekipę fachowców. W wykończeniu mieszkania bierze udział także specjalista ds. aranżacji wnętrz, z którym można się spotkać jeszcze przed wdrożeniem projektu, by ustalić szczegóły.

Jeśli chodzi o koszty wykończenia pod klucz, można je zminimalizować, np. poprzez połączenie kredytów mieszkaniowych. Jeden kredyt hipoteczny najczęściej bywa korzystniejszy niż oddzielna pożyczka na zakup mieszkania i jego remont. Na atrakcyjną cenę wpływają także lepsze ceny materiałów, którymi dysponują deweloperzy. Niższy jest także podatek VAT.

Harmonogram prac wykończeniowych jest zazwyczaj bardzo precyzyjny. Klienci doceniają także wysoki komfort współpracy i terminowość. Kupujący ma pełen dostęp do dokumentacji projektowej i nie musi osobiście kontrolować ani pilnować ekipy remontowej. Z góry jest znany także dokładny kosztorys przedsięwzięcia. Jakie są wady tego typu mieszkań?

Wady

Jedną z wad mieszkań pod klucz jest ograniczony wybór materiałów oraz usług oferowanych przez dewelopera. Jeśli wśród proponowanych standardów nie potrafimy znaleźć tego, co nam najbardziej odpowiada, to każde dodatkowe modyfikacje będą dość kosztowne. Jeśli chodzi o mieszkania deweloperskie, klient ma całkowitą dowolność w zakresie aranżacji wnętrz, a także może samodzielnie wybrać materiały wykończeniowe. Niektóre czynności (takie jak na przykład malowanie ścian) można przeprowadzić o wiele taniej, wykonując je samodzielnie. Jeśli ktoś ma zacięcie do majsterkowania lub posiada w rodzinie sprawdzonych i dobrych fachowców, to remont na własną rękę może się okazać lepszym rozwiązaniem.

Jak wybrać idealne mieszkanie?

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania zawsze warto przekalkulować dokładnie koszty, a także porównać ze sobą dwie opcje, czyli mieszkania z wykończeniem w pakiecie i mieszkania, przy których konieczny jest samodzielny remont. Należy także przeanalizować własną dostępność oraz ocenić realne możliwości związane z przeprowadzeniem remontu na własną rękę. Decydując się na samodzielne malowanie ścian, montaż paneli podłogowych, montaż drzwi, można czasem zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych.

Po otrzymaniu i zaakceptowaniu wstępnej propozycji wykończenia sporządzany jest dokładny projekt mieszkania oraz jego kosztorys. Klient może się jeszcze wycofać z zakupu, ale musi ponieść koszty sporządzenia projektu wykończenia mieszkania. Jak wybrać idealne mieszkanie? Zawsze warto porównać ze sobą oferty kilku różnych deweloperów. Już na etapie wstępnych rozmów można zapytać o ceny wykończeni i zorientować się, jakie będą przybliżone koszty całego zakupu. Prowadząc rozmowy, warto dokładnie sprawdzić treść umów oraz zakres usług, a także dopytać o ceny brutto. Należy także odważnie mówić o swoich potrzebach, by deweloper mógł w oparciu o nie zaproponować najlepsze rozwiązanie.

Jeśli wszystko jest w porządku, to czeka nasz szereg kolejnych etapów, czyli:

  • Wybór wariantu wykończenia
  • Akceptacja wyceny i zaproponowanego harmonogramu prac
  • Zatwierdzenie projektu i materiałów
  • Podpisanie umowy z wykonawcą
  • Przekazanie mieszkania ekipie remontowej
  • Oczekiwanie na realizację projektu, a w międzyczasie, jeśli zajdzie taka potrzeba, konsultacje dotyczące projektu
  • Odbiór mieszkania

I gotowe! Możesz się przeprowadzić razem z drugą połówką lub rodziną do nowego mieszkania, które zostało wyposażone we wszystkie niezbędne do życia sprzęty, a także zaaranżowane zgodnie z waszą wolą!

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Luksusowe domy na sprzedaż - Wrocław!

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Instalacja grzewcza w domu - poznaj najpopularniejsze rozwiązania!

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.