50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

„Workspace as a service” – na czym polega ten trend?

Jednym z nowych trendów w budownictwie jest tzw. workspace as a service. Co to takiego? Na czym polega ten model? Zapraszamy do lektury po więcej informacji!

Workspace as a service – co to takiego?

Jeszcze do niedawna młode firmy lub startupy miały duże trudności w poszukiwaniu przestrzeni do rozwoju. Na rynku nie było zbyt wielu atrakcyjnych opcji wynajmu biura lub jego części. Sytuacja ta zmieniła się kilka lat temu.

Jednym z nowszych trendów obserwowanych w budownictwie jest tzw. workspace as a service. Co to znaczy? Pojęcie to odnosi się do modelu biura jako usługi. Workspace as service oznacza wynajmowanie powierzchni lokalu użytkowego zewnętrznym podmiotom.

W Polsce ten model pojawił się kilka lat temu, współcześnie wiele firm stosuje formę hybrydowego wynajmu – część lokalu jest używana zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa, natomiast część jest wynajmowana innym podmiotom.

Jak to rozwiązanie działa w Europie?

Samo rozwiązanie, workspace as a service, przypomina modele stosowane w IT, tylko że zamiast oprogramowania oferowane są powierzchnie coworkingowe i przestrzenie biura. Rosnące zainteresowanie coworkingiem obserwuje się w całej Europie. Powierzchnia biurowa jako usługa jest na porządku dziennym w takich miastach jak Londyn, czy Berlin.

Polska nie pozostaje w tyle. Według statystyk w samej tylko Warszawie funkcjonuje ponad 100 lokalizacji, w których jedną z oferowanych usług jest wynajęcie biura. Rosnąca wciąż moda na elastyczne miejsca pracy sprawiła, że niektóre firmy wynajmują na krótki okres nawet pojedyncze biurka.

Coworki – z jakimi korzyściami wiąże się ten model wynajmu?

Zalety tego rozwiązania to krótkie umowy najmu, elastyczność, duża liczba udogodnień oraz ogromne możliwości personalizacji. Dużą korzyścią jest także lokalizacja. Dobre biura coworkingowe są zlokalizowane w najbardziej atrakcyjnych częściach miasta!

Wynajem biura w formie usługi jest bardziej opłacalną opcją niż samodzielne wynajmowanie lokalu. Odchodzą nam koszta sprzątania, opłaty za media oraz koszty zakupu mebli. Za jedną stałą opłatą mamy dostęp do wszystkich udogodnień i nie musimy marnować czasu ani pieniędzy na urządzenie lokalu. To dobra opcja dla młodych przedsiębiorstw oraz firm, którym zależy na zredukowaniu wydatków związanych z wynajmem powierzchni biurowej.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Nowoczesne oświetlenie LED do domu i ogrodu

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Instalacja fotowoltaiczna w domu - wady i zalety

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.