50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Trendy na rynku mieszkaniowym – co jest modne?

Minimalizm, antresole, inteligentne technologie, energooszczędność i więcej naturalnego światła – tak w dużym skrócie przedstawiają się najnowsze trendy na rynku mieszkaniowym. Co jeszcze jest modne? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Nowoczesne mieszkania na sprzedaż – trendy w branży wnętrz

Najnowsze trendy na rynku mieszkaniowym to między innymi minimalizm, inteligentne rozwiązania, maksymalne zagospodarowanie przestrzeni, funkcjonalność, komfort i energooszczędność. Pierwotny i wtórny rynek mieszkań w dużych miastach jest bardzo dynamiczny i stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnych mieszkańców. Jakie trendy dominują w branży wnętrz?

W zeszłym roku mieszkania na sprzedaż zdominował minimalizm, stale modne są także inspiracje stylami skandynawskimi. Wnętrza w stylu skandynawskim to przestronna i uporządkowana przestrzeń. Nowe mieszkania są jasne i dobrze rozświetlone. Aby optycznie zwiększyć przestrzeń, ściany maluje się na jasne kolory i zestawia je z kontrastującymi drewnianymi meblami. Doskonałym uzupełnieniem tego stylu są także schody, do których wyglądu przykłada się dużą wagę.

W nowoczesnych mieszkaniach styl skandynawski zostaje ożywiony poprzez dodanie intensywnych kolorów. Modne są w szczególności błękity oraz szmaragdowa zieleń, zarówno w formie dodatków do mieszkania, jak i w postaci jednej pomalowanej w całości na intensywny kolor ściany. Do głosu zaczyna dochodzić coraz częściej także styl boho.

Nowoczesne wnętrza opatrzone dodatkami w etniczne wzory łączą w sobie neutralność stylu skandynawskiego i ciepło oraz przytulność stylu boho. Takie rozwiązania podnoszą także atrakcyjność wizualną mieszkania. W mieszkaniach pojawiają się coraz częściej antyki, niesłabnącą popularnością cieszą się także meble DIY – kupowane lub wytwarzane przez domowników.

W nowych mieszkaniach można zaobserwować powrót do stylu vintage oraz glamour. Ciężkie meble, przeszklone ozdoby, welurowe poduszki i marmurowe stoliki nadają mieszkaniom luksusowego charakteru. Z jednej strony mamy surowy minimalizm, a z drugiej bogactwo i przepych. Jakie jeszcze rozwiązania stosuje się w nowoczesnych mieszkaniach?

Trendy na rynku mieszkaniowym – antresola!

W nowoczesnych mieszkaniach można spotkać często meble modułowe oraz antresole. To rozwiązanie, które pozwala maksymalnie zagospodarować przestrzeń mieszkania, a także urozmaicić jego przestrzeń. Dodatkowa przestrzeń pod sufitem w postaci antresoli sprawdza się szczególnie w przypadku wysokich mieszkań, dzięki niej mieszkanie wydaje się optycznie większe i przestronne.

Antresole można konstruować także w mniejszych mieszkaniach, np. kawalerkach. Dzięki temu można rozdzielić przestrzeń sypialną od strefy dziennej. Na antresolę składają się: płaszczyzna podłogowa, belki oraz słupy. Konstrukcja ta może posłużyć jako dodatkowa sypialnia, schowek lub domowa biblioteczka. Antresolę można nadwiesić nad holem, kuchnią lub salonem. Może zostać wybudowana także na poddaszu. Taki dodatkowy metraż ma wiele zastosowań, można z jego pomocą podzielić części salonu o różnym przeznaczeniu. Antresola stanowi także świetny punkt widokowy na całe mieszkanie.

Nowoczesne mieszkania na sprzedaż – więcej światła i innowacyjne technologie

Nowoczesne domy i mieszkania na sprzedaż są przyjazne dla naturalnego środowiska. Dużą wagę przykłada się do tego, by koszta ogrzewania budynku mieszkalnego oraz zużycie energii było niskie. W tym celu stosuje się inteligentne systemy izolacji, a także innowacyjne systemy grzewcze.

Nowe domy i mieszkania charakteryzują duże przeszklenia, które zwiększają dopływ naturalnego światła do mieszkania w ciągu dnia. Kolejnym z nowych trendów na rynku mieszkaniowym jest innowacyjne oświetlenie technologią LED. Niegdyś LED były popularne w przemyśle i lokalach usługowych, obecnie technologia ta coraz częściej pojawia się także w prywatnych budynkach mieszkalnych.

To rozwiązanie, które jest zarówno efektowne wizualnie, jak i energooszczędne, ponieważ LED zużywa do 80% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Diody charakteryzuje wysoka żywotność, niska emisja ciepła oraz wysoka trwałość. Można je montować zarówno wewnątrz domu lub mieszkania, jak i na zewnątrz, na przykład na tarasie lub w ogrodzie.

Diody LED świetnie się sprawdzą w łazience, salonie lub w kuchni. Światło generowane przez diody dobrze komponuje się z metalem, szkłem, płytkami i drewnem. Lampy można montować w różnych nietypowych miejscach, by podkreślić urok wnętrza i oświetlić przestrzeń. LED to oświetlenie, które z jednej strony jest praktyczne i energooszczędne, a z drugiej, stanowi piękną ozdobę w mieszkaniu.

Pierwotny rynek mieszkań i wtórny rynek mieszkań – trendy

Pierwotny rynek mieszkań  Polsce jest bardzo dynamiczny. Coraz większą popularnością cieszą się mieszkania na sprzedaż pod klucz. To rozwiązanie korzystne dla osób, którym zależy na tym, by jak najszybciej się wprowadzić. Opcja ta jest bardzo ceniona także przez inwestorów. Lokale gotowe do odbioru można urządzić zgodnie z własnymi upodobaniami i po zakończeniu prac remontowych od razu się do nich wprowadzić lub je sprzedać.

Jeśli chodzi o wtórny rynek mieszkań, modne są mieszkania zlokalizowane w pobliżu terenów zielonych oraz w atrakcyjnych okolicach. Kupcom coraz częściej zależy na tym, by w pobliżu mieszkania znajdował się dobrze prosperujący klub fitness, sklepy, żłobki, przedszkola, restauracje, punkty usługowe, parki oraz szkoły. Zależy im także na udogodnieniach – mile widziane są mieszkania z przestronnym tarasem, balkonem, garażem, komórką lokatorską, a nawet własnym ogródkiem.

Ważne jest, by osiedle miało całodobowy monitoring oraz ochronę, a także, by w pobliżu był plac zabaw dla dzieci i biblioteka. Takie osiedle to idealna przestrzeń dla rodziny, a także par, które planują wkrótce mieć dzieci. Dla młodszych osób ważny jest dobry dojazd do centrum miasta, a także bliskie sąsiedztwo  ośrodków akademickich i miejsc rekreacji.

Mieszkanie pod inwestycję i lokale użytkowe – trendy

Najnowsze trendy, jeśli chodzi o mieszkanie pod inwestycję oraz rynek lokali użytkowych to duże przeszklenia, oraz inteligentne rozwiązania. W budynkach z lokalami usługowymi wykorzystywane są najnowsze technologie, np. czujniki linii papilarnych na wejściu. Pojawia się także dużo udogodnień dla pracowników, na przykład innowacyjne strefy relaksu. W nowych lokalach użytkowych można zaobserwować powrót do natury w postaci ogrodów na dachu. Tego typu miejsca sprzyjają koncentracji i lepszemu samopoczuciu pracowników.

Niesłabnącą popularnością cieszą się mieszkania i lokale usługowe zlokalizowane w wielkich miastach. Dobra lokalizacja ma oczywiście duży wpływ na ich cenę, jednak nie odstrasza to potencjalnych kupców. Najmodniejsze polskie miasta, w których co roku sprzedaje się najwięcej mieszkań, to Warszawa, Kraków oraz Wrocław. Miasta te cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno inwestorów, jak i kupców.

Wśród nowych trendów, jeśli chodzi o budynki i mieszkania pod inwestycję, pojawia się także rewitalizacja. Inwestorzy coraz częściej zakupują atrakcyjne budynki, np. kamienice z zamiarem przeprowadzenia rewitalizacji. Bogata architektura z dawnych lat, odświeżona i wzbogacona o nowoczesne udogodnienia to trend, który jest korzystny zarówno dla sprzedawców, jak i dla potencjalnych kupców oraz lokalnych społeczności.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Działka nad jeziorem - ile kosztują działki rekreacyjne?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Projekty domów z antresolą - dlaczego warto się nimi zainteresować?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.