50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Rynek wtórny nieruchomości – czym różni się od rynku pierwotnego?

Czym różni się rynek wtórny nieruchomości od rynku pierwotnego? Z czym wiąże się zakup nieruchomości na rynku pierwotnym? Jakie nieruchomości oferuje rynek wtórny mieszkań? Odpowiadamy na te pytania!

Rynek wtórny nieruchomości – co to takiego?

Rynek wtórny mieszkań to rynek nieruchomości używanych. Zakupujemy wtedy lokal, mieszkanie lub dom, zazwyczaj w stanie wykończonym, od poprzedniego właściciela. Czasem takie nieruchomości wymagają drobnego remontu, wiele zależy od ich stopnia zużycia i preferencji odnośnie aranżacji wnętrza.

Rynek wtórny vs rynek pierwotny

Rynek pierwotny mieszkań dotyczy mieszkań jeszcze nieużywanych, czyli nowych. Takie mieszkania (w różnej fazie budowy i wykończenia) zakupujemy prosto od dewelopera. Mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego są w większości przypadków pozbawione usterek, ale mogą wymagać remontu i prac wykończeniowych.

O ile nie decydujemy się na tzw. mieszkanie gotowe pod klucz, to musimy w nim przed przeprowadzką zainstalować aparaturę łazienkową, pomalować ściany, położyć panele podłogowe i wykonać szereg tego typu prac wykończeniowych.

Rynek wtórny mieszkań – zalety i wady

Jedną z największych zalet mieszkań z rynku wtórnego jest to, że mieszkanie jest dostępne od zaraz. Nie trzeba go remontować, wyposażać w meble, ani wykańczać. Rynek wtórny nieruchomości ma też to do siebie, że wiemy dokładnie, za co płacimy. Mieszkanie już istnieje, można sprawdzić jego okolicę oraz to, czy odpowiada ono naszym potrzebom.

Wady mieszkań z rynku wtórnego to ich stopień zużycia. Przed zakupem należy koniecznie sprawdzić stan techniczny lokalu oraz oszacować ewentualne koszty remontu. Wysokość kosztów sądowych i taksy notarialnej jest taka sama w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego i wtórne, ale rynek wtórny nieruchomości wiąże się z dodatkowym podatkiem, wynoszącym 2% wartości rynkowej lokalu.

Rynek wtórny vs rynek pierwotny mieszkań. Czym się kierować przy wyborze?

Przed wyborem mieszkania, warto oszacować przede wszystkim łączne koszta zakupu i eksploatacji lokalu. Duże znaczenie mają indywidualne preferencje oraz wysokość budżetu, jaki jesteśmy  stanie jednorazowo wyłożyć na zakup nieruchomości. Zawsze warto porównać kilka ofert, by wybrać najlepszą z nich. Myślenie perspektywiczne pozwoli nam wybrać taki lokal, w którym będzie się dobrze mieszkało przez długie lata!

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Nowoczesne domy energooszczędne - wyjątkowe projekty

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Mieszkania wykończone pod klucz - wady i zalety

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.