50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Rynek najmu lokali usługowych we Wrocławiu

Na terenie Wrocławia realizowanych jest coraz więcej kompleksowych inwestycji komercyjnych. Nowoczesne obiekty w tym stylu przeznaczone są przede wszystkim dla przedsiębiorców. Poszukują oni różnorodnych powierzchni biurowych, lokali użytkowych oraz innych przestrzeni handlowo-usługowych.

Lokal usługowy Wrocław – rynek najmu

Jako wyjątkowo dynamicznie rozwijająca się aglomeracja, Wrocław zapewnia bardzo szerokie możliwości rozwoju biznesowego. Oferuje również dostęp do wielu potencjalnych klientów i pracowników, których przyciągają przedsiębiorstwa nastawione na stabilność i wysoki komfort pracy. Obecnie łączna podaż samych powierzchni biurowych na terenie Dolnego Śląska szacowana jest na blisko pół miliona metrów kwadratowych.

Według ekspertów, tak rozległa oferta może w pewnym stopniu przekładać się na wahania wskaźnika pustostanów lokali usługowych, który obecnie wynosi kilkanaście procent. Popyt na nowe realizacje jest jednak wciąż bardzo wysoki. Rozłożone w wielu obiektach powierzchnie pozostają niewynajęte, ponieważ nierzadko posiadają zbyt mały metraż. Zapotrzebowanie najemców skierowane jest przede wszystkim ku rozległym pod względem powierzchni biurowcom i halom usługowym.

Najwyższe ceny najmu

Wysokie koszty najmu występują przede wszystkim w lokalizacjach centralnych, czyli okolicach Starego Miasta. Najemcy coraz częściej doceniają także inne rejony, na przykład w pobliżu ulic: Swobodnej, Strzegomskiej, Robotniczej oraz Powstańców Śląskich. Miejsca te oferują dostęp do wielu nowoczesnych lokali usługowych różnego typu. Stawka za wynajem nieruchomości o wysokim standardzie i w dobrej lokalizacji wynosi zazwyczaj od 45 złotych za metr kwadratowy. W przypadku najmu większych powierzchni, koszty proporcjonalnie się zmniejszają. Przykładem może być kilkukondygnacyjny biurowiec sprzed kilkunastu lat, położony w centralnej lokalizacji Starego Miasta przy ul. Ruskiej.

Nieruchomość zapewnia rozbudowaną infrastrukturę, włącznie z serwerownią, monitoringiem i własną ochroną. Do wynajęcia udostępnianych jest 1800 metrów kwadratowych, za 46 złotych od metra. Tymczasem pobliski biurowiec przy ul. Piłsudskiego może kosztować 55 zł za metr przy dostępnych 5000 metrach kwadratowych, pomimo nieznacznie niższego standardu.

Najtańsze lokalizacje we Wrocławiu

Do najtańszych pod względem kosztów lokali usługowych lokalizacji należy chociażby Śródmieście, a także Psie Pole i inne dzielnice peryferyjne. Cena za wynajem 270 metrów kwadratowych w biurowcu klasy B na Kleczkowie może wynosić nawet 35 złotych za metr. Do bardzo tanich ofert należą także biura położone na Krzykach, gdzie oferenci oczekują zaledwie 20 złotych od każdego metra kwadratowego miesięcznie.

Okazyjne ceny można oczywiście spotkać nawet bezpośrednio na Starym Mieście lub w innych lokalizacjach centralnych.  Oferty tego typu nie zdarzają się często. Wrocław to miasto, w którym czynsze zasadniczo nie odbiegają pod względem od wysokości od konkurencyjnych lokacji. Ceny za wynajem kształtują się podobnie chociażby w Krakowie.

Lokale biurowe we Wrocławiu

Rynek powierzchni biurowych jest we Wrocławiu napędzany głównie przez branżę usług biznesowych (BPO). Polska jest obecnie liderem w tym zakresie na terenie całej Europy Środkowej. Krajowy sektor nowoczesnych usług dla biznesu zapewnia zatrudnienie około 100 tysiącom osób. W kolejnych sezonach oczekiwane jest uruchomienie wielu nowych stanowisk. Oferujący zróżnicowane pod względem metrażu i zastosowania lokale usługowe Wrocław to miasto, w którym rynek biurowy rozwija się wyjątkowo dynamicznie.

Przykładami dużych najemców działających w stolicy Dolnego Śląska mogą być chociażby takie firmy jak Credit Suisse czy HP. W ciągu najbliższych lat rynek najmu lokali usługowych ma wciąż utrzymywać się w stabilnym trendzie wzrostowym. Wynika to przede wszystkim z dużej podaży na nowoczesne obiekty biurowe oraz stabilności cen, które w przypadku tego typu powierzchni nie będą raczej ulegały drastycznym zmianom.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Lokal na wynajem we Wrocławiu z pomocą biura nieruchomości?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Zakup mieszkania o podwyższonym standardzie na wynajem.

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.