50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Projekty domów z antresolą – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Projekty domów z antresolą zagościły na dobre w nowym budownictwie. W ten sposób można zyskać dodatkową przestrzeń oraz urozmaicić wnętrze domu. Dlaczego warto się nimi zainteresować? Zapraszamy do lektury artykułu!

Nowoczesne domy – projekty domów z antresolą

Projekty domów z antresolą to bardzo modne rozwiązanie stosowane we współczesnym budownictwie mieszkalnym. Zalety antresoli to efekty przestrzenne, dobre wykorzystanie kubatury budynku oraz zyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej.

Najlepiej do zbudowania antresoli nadają się małe i wysokie pomieszczenia. Spotyka się je także w starych kamienicach. Dzięki antresoli w skromnym domu może zagościć duży salon, dwukondygnacyjny hol lub dodatkowa sypialnia dla gości. Rozwiązanie to może być także stosowane w mieszkaniach.

Na konstrukcję w typie antresoli składają się:

  • płaszczyzna podłogowa
  • słupy
  • belki

Ta dodatkowa przestrzeń pod sufitem może służyć jako dodatkowa sypialnia, pokój gościnny lub domowy gabinet. Antresolę można wykorzystać także jako schowek, spiżarnię, biblioteczkę, garderobę lub pokój wypoczynkowy. Może ona także posłużyć jako pokój zabaw dla dzieci lub schowek na buty,  w zależności od potrzeb domowników.

Antresola pojawia się także w projektach nowych domów jednorodzinnych jako interesujące rozwiązanie przestrzenne. Jednak dom z antresolą to nie jedyne rozwiązanie stosowane przez architektów. Antresole można konstruować także w mniejszych mieszkaniach, np. kawalerkach. Dzięki temu można rozdzielić przestrzeń sypialną od strefy dziennej. Antresola zbudowana w wysokim pokoju pozwoli uzyskać i zagospodarować dodatkową powierzchnię.

Dom z antresolą – jakie są wady takiego rozwiązania?

Zbudowanie w domu antresoli wiąże się z pewnymi trudnościami. Problematyczne jest ogrzewanie pomieszczeń w domu tak, by ciepło nie uciekało do góry. Jeśli chodzi o projekty domów z antresolą, najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Dzięki takiemu systemowi najpierw ogrzewany jest salon, a dopiero później ciepło przechodzi do położonych wyżej przestrzeni. W ten sposób nie mamy do czynienia z sytuacją, w której w salonie byłoby zbyt zimno, a na antresoli zbyt gorąco.

Inny problem związany z konstrukcjami z antresolą to rozchodzenie się dźwięku oraz odpowiednie oświetlenie. Projektując oświetlenie do domu, należy uwzględnić także powierzchnię antresoli i zastosować mocniejsze źródła światła. Inny sposób to zastosowanie schodów i belek o ażurowej konstrukcji, tak, by antresola nie zacieniała pokoju, który znajduje się nad nią.

Nowoczesne domy – projekty domów z antresolą a prawo budowlane

Zasady dotyczące budowy antresoli zostały ujęte w prawie budowlanym.  Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 oku za antresolę uznaje się “górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”.

Przestrzeń ta musi być mniejsza od całej powierzchni kondygnacji, a jej wysokość powinna wynosić co najmniej 2 metry. Co więcej, antresola, która będzie przeznaczona do użytku przez więcej niż 10 osób, musi mieć odpowiednio wysoki strop. Jej konstrukcja nośna powinna spełniać wymagania określone dla klasy D odporności pożarowej. Dodatkowa zabudowa powinna zostać wykonana z trwałych materiałów i zakotwiczona w ścianach nośnych. Antresolę można także postawić na stropie, by posiadała odpowiednią ilość punktów podparcia.

Antresolę można zbudować w wysokim mieszkaniu, na poddaszu, lofcie lub w domu. Mimo że budowa antresoli nie wiąże się z uzyskaniem pozwolenia, prace dotyczące przebudowy ścianek działowych wymagają zgłoszenia. Adaptacja poddasza wymaga zgłoszenia do Zarządu właściwej Spółdzielni. Dzięki konsultacji ze specjalistą można uniknąć groźnego w konsekwencjach obciążenia konstrukcji budynku.

Wymiary antresoli zależą od jej sposobu użytkowania. Jeśli dodatkowa przestrzeń ma służyć jako sypialnia lub schowek, wystarczy wysokość 120 cm, natomiast mieszkanie powinno posiadać wysoki sufit (minimum 340 cm). Zamiast łóżka można wtedy zastosować na przykład wygodny materac podłogowy. Natomiast jeśli antresola ma być użytkowana jako przestrzeń do zabawy lub pracy, powinna być wyższa, a do jej zbudowania jest potrzebna wysokość mieszkania równa około 4 metry.

Antresola może być samodzielnym pomieszczeniem lub stanowić pełnowartościowe piętro.  W przypadku małej antresoli, można ją zbudować w dowolnym momencie, nawet w budynku, który już jest zamieszkany. Na polskim rynku są nawet dostępne antresole gotowe do samodzielnego złożenia i zamontowania! Optymalna grubość podłogi antresoli powinna wynosić około 20 cm. Jak dobrać odpowiednie schody prowadzące na antresolę?

Nowoczesne domy z antresolą – jak dobrać schody?

Antresola może podzielić różne strefy domu, można ją podwiesić nad salonem, kuchnią lub holem. Dużą rolę dekoracyjną w domu lub mieszkaniu mogę pełnić schody, które będą prowadzić na antresolę. Wejście na poddasze powinno być bezpieczne i wygodne. Schody nie powinny zajmować dużo miejsca, muszą także się dobrze komponować z wnętrzem domu. Powinny być wąskie, łagodne oraz antypoślizgowe by domownicy mogli wygodnie i bezpiecznie poruszać się pomiędzy kondygnacjami domu.

Jako wejście na antresolę najlepiej nadadzą się schody proste lub kręcone, z poręczą. Inne rozwiązanie to drabinka lub schody kacze. Za pomocą schodów można się nie tylko przedostać do sypialni ulokowanej na antresoli, ale także oddzielić od siebie różne części parteru – np. część jadalną i salon.

Schody powinny być wygodne w użytkowaniu, oparte na stabilnej konstrukcji, a także pasujące stylistyczne do pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem są samonośne konstrukcje. Jeżeli nam na tym, by schody zajmowały jak najmniej miejsca, warto wybrać modele kręcone.

Wyboru schodów dokonuje się podczas projektowania domu. Warto wybrać modele wyposażone w dodatkowe barierki lub balustrady, o możliwie jak najmniej zróżnicowanej szerokości stopni. W ten sposób schody prowadzące na antresolę będą bezpieczne dla wszystkich domowników, w tym także dla dzieci. Optymalna szerokość stopni to około 28 centymetrów.

Warto odpowiednio zaaranżować przestrzeń pod schodami prowadzącymi na antresolę, a także ich wygląd. Stopnie można delikatnie podświetlić światłami LED. Z kolei pod schodami można stworzyć małą biblioteczkę, postawić biurko do pracy lub toaletkę.  Atrakcyjny wygląd podkreśli natomiast delikatne podświetlenie schodów.

Jak wybrać odpowiednie wykończenie antresoli?

Antresole buduje się z użyciem elementów stalowych lub drewnianych. Warto jej projekt skonsultować z konstruktorem, by zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z antresoli. Jeśli zależy nam na przytulnym wnętrzu, warto postawić antresolę drewnianą, z kolei, jeśli chcemy podkreślić nowoczesny styl mieszkania lub domu, lepiej sprawdzi się antresola metalowa.

Ten drugi typ antresoli jest także korzystniejszy ze względu na mniejszą ilość zajmowanego miejsca. Przestrzeń można wykończyć praktycznie dowolnie, np. z użyciem ciekawych szklanych elementów lub ażurowych balustrad.

Balustrada powinna mieć odpowiednią wytrzymałość oraz charakteryzować się wysokością rzędu minimum 1 metra. Aby nie zaciemniać pomieszczenia, które znajduje się pod antresolą, zamiast tradycyjnych grubych barierek dobrze sprawdzą się metalowe ażurowe kraty lub szklane tafle.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Trendy na rynku mieszkaniowym - co jest modne?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Lokale użytkowe na sprzedaż - co warto wiedzieć przed zakupem?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.