50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Nowoczesne inwestycje Wrocław – jak zieleń wpływa na ich wartość?

Nowoczesne inwestycje Wrocław to domy, które wykorzystują innowacyjne rozwiązania. Wiele z nich korzysta z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu budynki te są bardzo ekonomiczne i ekologiczne. Jak na wartość nieruchomości wpływa zieleń w najbliższej okolicy?

Nowoczesne inwestycje Wrocław – trendy w branży

Nowoczesne budownictwo w Polsce stawia w pierwszej kolejności na energooszczędność. Aby nowe budynki były ekonomiczne i ekologiczne, korzysta się z takich rozwiązań, jak Internet of Things oraz wykorzystuje się odnawialne źródła energii. Nowoczesne inwestycje Wrocław nierzadko są wyposażone w kolektory solarne, pompy ciepła oraz systemy monitorujące zużycie energii.

Jednym z ważniejszych trendów we współczesnej architekturze są duże przeszklenia w domach i mieszkaniach. Przeszklone drzwi i okna zapewniają odpowiedni poziom światła wszystkim pomieszczeniom. Wpływają także na estetykę budynków, podnosząc ich atrakcyjność w oczach potencjalnych nabywców. Wielkogabarytowe okna i drzwi są stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach oraz lokalach usługowych.

Kolejny trend w budownictwie to szeroko pojęta energooszczędność. Aby dom był ekonomiczny na etapie budowy i późniejszej eksploatacji, stawia się minimalistyczne budowle na planie zwartych brył. Straty ciepła są minimalizowane także dzięki specjalnym materiałom budowlanym oraz inteligentnym systemom izolacyjnym. Takie domy są tanie w budowie i niedrogie w eksploatacji, co sprawia, że projekty cieszą się niesłabnącą popularnością. Prosta bryłowa budowa domu wpływa na to, że budowa jest szybsza i łatwiejsza, można je także optymalnie zaplanować na działce.

Na wartość nieruchomości w dużej mierze wpływa jej lokalizacja oraz metraż i rozkład. W Polsce najczęściej stawia się domy jednorodzinne w postaci tzw. domów – stodół. To budynku posiadające przejrzysty układ pomieszczeń, podzielonych na strefę dzienną i strefę sypialnianą. Strefa dzienna, czyli salon, kuchnia i gabinet, jest rozlokowana zazwyczaj na parterze. Jako sypialnie służy poddasze.

Dla nowoczesnego budownictwa jest charakterystyczny prężny rozwój tzw. Internet of Things. Dzięki inteligentnym technologiom możliwe jest zautomatyzowane otwieranie oraz zamykanie okien i drzwi. Można także zarządzać zdalnie ogrzewaniem oraz oświetleniem domu. Wartość nieruchomości wzrasta, jeśli jest ona w pełni umeblowana. Luksusowe apartamenty nierzadko już posiadają na stanie inteligentne sprzęty domowe – pralki, piekarniki oraz lodówki, a także nowoczesne instalacje – systemy ogrzewania oparte na odnawialnych źródłach energii.

Nowoczesne inwestycje Wrocław – jak na atrakcyjność mieszkań wpływa zieleń?

Jak na atrakcyjność mieszkań wpływa zieleń? Okazuje się, że to bardzo ważne kryterium, decydujące o tym, czy ktoś kupi daną nieruchomość. Aby podnieść atrakcyjność nieruchomości, osiedla budowane są w niewielkiej odległości od parków i terenów zielonych. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w przypadku budynków standardowych, jak i rozwiązań Premium.

Dla potencjalnych nabywców ważna jest dostępność terenów spacerowych, a także to, czy w okolicy nie ma zakładów przemysłowych i tras szybkiego ruchu. Oceniają osiedla pod kątem tras rowerowych, a także estetyki chodników, skwerów, ogrodów i okolicznych lasów. Tereny zielone często są traktowane jako wypełnienie przestrzeni między budynkami. Ich wygląd jest starannie projektowany przez specjalistów od aranżacji terenów zielonych, tzw. architektów zieleni tuż po postawieniu budynków mieszkalnych.

Nowoczesne inwestycje przy Zielonym Parku

Bliska odległość parków, taras z pięknym widokiem na las lub zlokalizowanie domu tuż obok jeziora, to czynniki, które potrafią podnieść cenę nieruchomości nawet o 20%. Wrocław oferuje wiele możliwości pod tym względem. Najdroższe i najbardziej cenione nieruchomości, to te, które są zlokalizowane w bliskim towarzystwie parków miejskich (np. Południowego lub Szczytnickiego). Rosnącą popularnością cieszą się osiedla rozlokowane na Fabrycznej, Psim Polu oraz na Krzykach. Atrakcyjne są także takie lokalizacje jak Strachocin, Karłowice, Pilczyce, Stabłowice, Biskupin oraz Ołtaszyn. To tereny, które nie dość, że są bardzo dobrze skomunikowane z centrum, to jeszcze kuszą kupców i inwestorów zieloną okolicą i bogactwem terenów spacerowych.

Z wyżej wymienionych, za najbardziej zieloną część Wrocławia  uważane są Stabłowice. Bardzo atrakcyjne jest również osiedle Bieńkowice, uznawane za idealne połączenie tętniącego życiem miasta i spokojnej sielanki. Udogodnienia, które oferują deweloperzy, a które również mają wpływ na wartość nieruchomości, to balkony i loggie przynależące do lokali. Atrakcyjność nieruchomości podnosi także widok z okna na las, przestrzenny taras oraz ogródek do dyspozycji mieszkańców, który można dowolnie zaaranżować.

Ile kosztują nieruchomości w zielonych dzielnicach Wrocławia?

Ile kosztują nieruchomości położone w bliskim towarzystwie terenów zielonych? Cena kawalerki z własnym ogrodem zlokalizowanej w ścisłym centrum miasta to około  250 – 300 tysięcy złotych. Podobne kwoty zapłacimy za 2 – pokojowe małe mieszkanie zlokalizowane w Stabłowicach, blisko atrakcyjnych terenów spacerowych. Większe mieszkania, np. o powierzchni około 60 metrów kwadratowych, to już koszt około 400 tysięcy złotych. W tej cenie można zakupić 3 – pokojowe mieszkanie zlokalizowane w bardzo dobrze skomunikowanej z centrum dzielnicy oraz w bliskim towarzystwie lasków, parku, rzek i polan rekreacyjnych.

Mieszkania zlokalizowane na osiedlu Bieńkowice kosztują około 400 – 500 tysięcy złotych, w zależności od metrażu. Są one z reguły dostępne na rok przed terminem zakończenia budowy. Za nieruchomości zlokalizowane na Psim Polu trzeba zapłacić już nieco więcej. Przykładowe ceny mieszkań o metrażu równym 90 metrów kwadratowych to ponad 500 tysięcy złotych. W tej cenie otrzymujemy mieszkanie z rynku wtórnego, które jest w bardzo dobrym stanie technicznym, posada wolnostojący garaż oraz 4 pokoje. Do mieszkania może przynależeć piwnica, dodatkowe atuty to bliskie sąsiedztwo łąki i rzeki oraz duża ilość terenów rekreacyjnych w najbliższej okolicy.

Które zielone dzielnice są najdroższe ?

We Wrocławiu niesłabnącą popularnością cieszy się Nadodrze. Mieszkania z rynku pierwotnego zlokalizowane w tej dzielnicy mogą kosztować około 7, a nawet do 11 tysięcy złotych za metr kwadratowy! Przykładowo, za mieszkanie o powierzchni 54 metrów kwadratowych, zlokalizowane na modnym osiedlu River Point zapłacimy około 570 tysięcy złotych. Z okien mieszkań roztacza się piękny widok na Stare Miasto, dużym atutem są także nadrzeczne bulwary spacerowe.

Z kolei ceny domów w zielonych okolicach przedstawiają się następująco:

  • Około 4 miliony złotych – dom o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych, zlokalizowany na Sępolnie
  • Około 3 700 000 złotych – dom o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych, zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście
  • Około 3 miliony złotych – dom o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych, wybudowany w niewielkiej odległości od Hali Stulecia i Pergoli
  • Poniżej 3 milionów złotych – dom o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych, na Biskupinie
  • 1 – 2 miliony złotych – nieruchomości wolnostojące w takich dzielnicach jak Biskupin, Zacisze, czy Dąbie

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Instalacja grzewcza w domu - poznaj najpopularniejsze rozwiązania!

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Rynek mieszkań Premium - jakie udogodnienia oferuje Wrocław?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.