50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Mieszkanie z open space – dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

Mieszkanie z open space to jeden z nowszych trendów w budownictwie, polegający na projektowaniu lokali mieszkalnych tak, by ich przestrzeń dzienna nie była niczym ograniczona. Dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Mieszkanie z open space – czym charakteryzują się takie projekty?

Dotychczas powierzchnie typu open space kojarzyły się tylko i wyłącznie z lokalami o charakterze usługowym, natomiast tradycyjne polskie mieszkania posiadały zawsze standardowy podział na pokoje. Open space to określenie, które odnosi się do lokali o dużym metrażu, niepodzielonych na pokoje. Zarówno w kraju, jak i za granicą open space towarzyszy przede wszystkim dużym korporacyjnym siedzibom, w których pracownicy pracują przy biurkach na terenie jednej wspólnej hali. Dzięki takiej konstrukcji zminimalizowane są straty ciepła, a także wykorzystywana jest duża ilość naturalnego światła.

Zalety open space to także fakt, że można wykorzystać maksymalnie przestrzeń biura i ją dowolnie zaaranżować, zgodnie z potrzebami. Duża wspólna przestrzeń sprzyja komunikacji członków zespołu, a także ułatwia kadrom zarządzającym monitorowanie pracy podwładnych. Rozwiązanie to ma oczywiście również wady – nie wszyscy są przyzwyczajeni do tego, by pracować w hałasie i w otoczeniu dużej ilości innych ludzi. Niektórzy pracownicy mogą mieć problemy ze skupieniem się oraz czuć się niekomfortowo z powodu notorycznej kontroli szefostwa. Aby ułatwić wspólne przebywanie na open space, często są więc stosowane ścianki działowe, biurka zawierające ścianki odgradzające i zestawy dousznych słuchawek, a także wysokie szafki i regały, odgradzające od siebie pracowników.

Trend open space pojawia się nie tylko w nieruchomościach o charakterze usługowym, ale i także coraz częściej w budownictwie mieszkalnym. Inspiracje korporacyjnymi wspólnymi przestrzeniami można zauważyć między innymi w projektach kawalerek oraz w przypadku kilkupokojowych mieszkań.

Na czym polega mieszkanie z open space? To lokal, którego powierzchnia nie jest w żaden sposób ograniczona ścianami. Zazwyczaj ma on postać mieszkania, w którym kuchnia jest połączona z salonem. Modne są także mieszkania z antresolą, do której można przejść wygodnie z salonu lub loftowe mieszkania z kolumnami. Open space można spotkać także w domach jednorodzinnych oraz luksusowych apartamentach.

Z pojęciem open space wiąże się w pewnym sensie także pojęcie loft. Lofty to lokale mieszkalne w pofabrycznych budynkach. Ich charakterystyczną cechą są duże okna, otwarte przestrzenie, a także widoczne stropy i elementy różnych instalacji. Z kolei soft lofty to mieszkania stylizowane na lofty, posiadające wysokie sufity oraz bardzo przestronne pomieszczenia.

Mieszkanie z open space – jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Mieszkania open space – zalety

Otwarty układ, jaki można zaobserwować w mieszkaniach z open space, sprzyja dużym możliwościom aranżacyjnym. Jedną z dużych zalet tego rozwiązania, jest także zwiększenie ilości dostępnego miejsca dla domowników. Taka konstrukcja umożliwia nie tylko nieskrępowane poruszanie się po całym terenie mieszkania, ale także zapewnia lepszą integrację domowników na co dzień.

Open space to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie swobodę oraz niestandardowy wystrój. Tego typu mieszkania dają poczucie wolności, a także posiadają nowoczesny charakter. Dzięki dużym możliwościom zaaranżowania lokalu – w nietypowy sposób, bez dużych kosztów i ingerowania w architekturę pomieszczeń, można poszaleć z różnymi koncepcjami dotyczącymi wystroju wnętrza.

Poszczególne strefy mogą zostać od siebie oddzielone z wykorzystaniem gustownych mebli (regałów, kanapy), akustycznych ścianek lub oświetlenia. Dzięki temu przestrzeń, mimo że jest otwarta, będzie także uporządkowana. Mieszkanie można także co jakiś czas z łatwością przearanżować. Jeśli znudziły nam się jakieś meble lub ich ustawienie, wystarczy drobna zmiana, by całkowicie odmienić charakter lokalu!

Symbolicznego podziału pomieszczeń można dokonać, np. oddzielając od siebie strefę dzienną od strefy sypialnej. Ciekawym rozwiązaniem jest zamieszczenie sypialni na podwyższeniu, np. postaci antresoli. Popularne jest także umieszczenie w centralnej części mieszkania tzw. strefy relaksu, czyli kanapy, kina domowego i komputera. Inny sposób na częściowe przegrodzenie mieszkania to zastosowanie kotar, zasłon, ścianek działowych, regałów z książkami, balustrad lub wykorzystanie powierzchni schodów.

Inna zaleta mieszkań z przestrzenią otwartą to bardzo jasne i przestronne wnętrze. Nawet jeśli nie posiadamy zbyt wielu okien w mieszkaniu, to dzięki otwartej strukturze jest ono bardzo dobrze oświetlone. Aby podkreślić walory mieszkania za dnia, można dodatkowo skorzystać ze szklanych elementów i jasnych mebli, dzięki temu będzie się ono wydawało jeszcze jaśniejsze. Z kolei wieczorem, najważniejsze miejsca na terenie mieszkania mogą być podświetlone klimatycznymi diodami LED.

Open space sprawdza się świetnie w przypadku kawalerek. Dzięki takiej konstrukcji można maksymalnie wykorzystać przestrzeń mieszkania i sprawić, że nawet lokal o niewielkim metrażu będzie przytulny i komfortowy. Tego typu mieszkania są też zazwyczaj wysokie, dzięki czemu można w łatwy sposób wybudować w nich antresolę i dowolnie ja zaaranżować. Możliwe jest także stworzenie klimatycznej sypialni na piętrze, tak, by oddzielić od siebie strefę dzienną i nocną.

Mieszkania open space – wady

Jakie są wady mieszkań posiadających open space? Na pewno nie jest to dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie prywatność i intymność. To, co może przeszkadzać, to rozchodzący się po lokalu hałas oraz notoryczne bycie na widoku pozostałych domowników.

Mieszkania z otwartą przestrzenią nie są dobrym rozwiązaniem dla dużych rodzin, a także wtedy, gdy chcemy wynająć mieszkanie, np. studentom. Jeśli dużo pracujemy w domu i zależy nam na oddzielnym gabinecie lub warsztacie, to także nie jest najlepszy pomysł.

Otwartą przestrzeń mieszkania ciężko ogrzać. Wysokie pomieszczenia nagrzewają się bardzo wolno, a powietrze unosi się do góry, przez co trudno utrzymać stałą i komfortową temperaturę na parterze oraz w części na piętrze. Niskie pomieszczenia oraz mieszkania z podziałem na pokoje ogrzewa się o wiele szybciej i wygodniej, łatwiej także uniknąć sytuacji, kiedy na górnym piętrze jest zbyt duszno.

Kolejna wada mieszkań typu open space to trudności związane z utrzymaniem w nich porządku. O ile nie wyposażymy mieszkania w komody, regały i nie zastosujemy sprytnych organizerów, pudełek oraz schowków, bardzo trudno będzie nam utrzymać ład.

Aby w pełni skorzystać z potencjału mieszkań z otwartą przestrzenią, należy się wykazać nieszablonowym myśleniem i posiadać minimalny zmysł aranżacyjny. By w mieszkaniu panował porządek, warto przechowywać wszystkie nieużywane sprzęty, narzędzia, ubrania, a także meble w specjalnych schowkach. Można także skorzystać z powierzchni, jaką oferują np. schody prowadzące na antresolę i potraktować ją jako funkcjonalny schowek.

Jeśli nie podobają Ci się mieszkania z aneksem, nie przemawia do Ciebie perspektywa posiadania otwartej kuchni i nie jesteś przekonany co do antresol, schodów spiralnych, balustrad i otwartych przestrzeni, to znak, że takie mieszkanie nie jest dla Ciebie. Natomiast, jeśli cenisz sobie nieszablonowe, nowoczesne rozwiązania i szukasz mieszkania, które zapewni Ci swobodę, warto wypróbować open space!

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Projekty domów energooszczędnych - co wpływa na wielkość strat ciepła?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

5 powodów, dla których warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.