50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Mieszkanie na sprzedaż – jak przygotować lokal, by go sprzedać?

Zakup mieszkania pod inwestycję w takich miastach jak Kraków, Wrocław, czy Warszawa może się okazać bardzo trafionym wydatkiem. Aby zacząć zarabiać na lokalu, trzeba jednak go dobrze sprzedać? Jak wystawić mieszkanie na sprzedaż?

Mieszkanie na sprzedaż – czy na tym da się zarobić?

Inwestycje mieszkaniowe są popularne w wielu krajach europejskich, w tym także w Polsce.  Wynajmując zakupione wcześniej mieszkanie, inwestor może zarobić nawet do 10% w skali roku. Zysk zależy oczywiście od wielu czynników. Cena mieszkania może być większa, jeśli posiada ono dobry rozkład i duży metraż. Dużo zależy także od lokalizacji oraz od tego, komu wynajmujemy mieszkanie.

Jeśli wynajmujemy młodym parom lub studentom, zyski nie zawsze są duże. Inwestor musi się liczyć z dużymi kosztami na start, a następnie cierpliwie poczekać, aż inwestycja się zwróci. Ceny mieszkań za metr kwadratowy w Polsce nie raz przekraczają 10 000 złotych za metr kwadratowy. Wiele zależy od tego, w jakim mieście zlokalizowana jest nieruchomość. Jak sprzedać mieszkanie, by na nim zarobić?

Mieszkania na sprzedaż Wrocław – czego poszukują współcześni kupcy?

Wybór mieszkania, w którym planuje się mieszkać przez kolejne lata, sami, w parze lub z rodziną, to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Aby znaleźć idealne lokum mieszkalne, trzeba się nie tylko dobrze naszukać, ale też poświęcić czas na dokładne obejrzenie nieruchomości oraz przeanalizowanie jej wad i zalet.

Zapotrzebowanie na nowe mieszkania wciąż rośnie, co pociąga za sobą wzrost inwestycji. Deweloperzy prześcigają się w tym, by jak najbardziej zachęcić do siebie kupców. Nowoczesne osiedla mieszkaniowe w Polsce powstają więc w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby społeczeństwa. A tych jest bardzo dużo.

Co jest istotne przy wyborze mieszkania na sprzedaż ?

Współcześni mieszkańcy osiedli cenią sobie takie aspekty, jak:

 • Dobra komunikację osiedla z centrum miasta i jego innymi częściami
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa
 • Przystosowania i udogodnienia dla rodzin z dziećmi
 • Udogodnienia dla osób starszych
 • Okoliczna infrastruktura, tereny zielone
 • Komfort i poczucie prywatności

Powyższym wymaganiom mogą sprostać niewielkie osiedla, znajdujące się w niewielkiej odległości od terenów zielonych oraz dobrze skomunikowane z wieloma częściami miasta. Okoliczna infrastruktura powinna być atrakcyjna, równie ważny co bliska odległość od sklepów jest dobry dostęp do placówek edukacyjnych, obiektów sportowych i obiektów kulturalnych.

Inwestycje mieszkaniowe często powstają na terenach nieużytkowanych, w niedużej odległości od centrum miasta. Deweloperzy starają się maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i korzystają z nowoczesnych materiałów. Od tego zależy nie tylko na estetyczny wygląd budynków, ale i ich ekologiczny i ekonomiczny charakter.

Dzięki najnowszym technologiom, koszty eksploatacji budynków – zarówno lokali użytkowych, jak i mieszkalnych, są niższe. Mniejsze są także wydatki związane z budową osiedli. Deweloperzy, poza tym, że kładą duży nacisk na ekologię i funkcjonalność, dbają także o to, by nieruchomość jak najlepiej wkomponowała się w okolicę.

Mieszkania na sprzedaż powstają w bliskiej okolicy centrum, tak by ich mieszkańcy mogli komfortowo przemieszczać się pomiędzy domem, pracą i innymi miejscami niezbędnymi do życia. Tereny blisko centrum, nie dość, że są dobrze skomunikowane, to jeszcze są bardzo estetyczne. Często w ich pobliżu znajdują się rozległe parki, a elewacje budynków, wykorzystujące szkło, drewno i metal, są wyjątkowo gustowne.

Jak wybrać mieszkanie pod inwestycję?

Atrakcyjne mieszkania to takie, które znajdują się w otoczeniu zieleni, daleko od ruchliwych dróg i tras kolejowych. Równocześnie muszą być one dobrze skomunikowane z miastem. Taka lokalizacja będzie idealne do zamieszkania przede wszystkim dla rodzin.

Jak sprzedać mieszkanie? Warto na samym początku określić profil osób, które będą nim potencjalnie zainteresowane. Trzeba także zwrócić uwagę na te aspekty, które są ważne z punktu widzenia przyszłych lokatorów.

Jakie czynniki są istotne przy wyborze mieszkania pod inwestycję ?

Najważniejsze z nich, to:

 • Lokalizacja – mieszkanie, dom lub osiedle powinno być zlokalizowane blisko placówek edukacyjnych, sklepów, przychodni, aptek oraz dobrze skomunikowane z centrum miasta
 • Metraż mieszkania – im większy metraż, tym wyższe ceny, więc wiąże się z tym pewne ryzyko. Jeśli uda się sprzedać duże mieszkanie, mamy duży zysk. Gorzej w sytuacji, gdy przez długi czas nie potrafimy znaleźć kupca. Wtedy należy podkreślić dodatkowe atuty mieszkania, np. komfortowy rozkład oraz udogodnienia w postaci tarasu, balkonu, komórki lokatorskiej, garażu lub pięknego widoku za oknem.
 • Inne czynniki, np. koszty ogrzewania lub stan budynku – czynniki, które mogą zniechęcić potencjalnych kupców to zbyt wysokie koszta eksploatacji mieszkania lub zły stan techniczny budynku. Młode pracujące osoby oraz rodziny będą także zwracały uwagę na stan wykończenia oraz jakość użytych materiałów. Równie ważnym czynnikiem może być jakość instalacji oraz mebli, które są na wyposażeniu mieszkania.

Atrakcyjne mieszkanie to mieszkanie komfortowe, zapewniające odpowiednia przestrzeń. Ulokowane w cichej i zielonej okolicy, z możliwością szybkiego dotarcia do miejsc, które są ważne – pracy, sklepu, przedszkola, czy szkoły.

Nieruchomości na sprzedaż – czy potrzebna nam w tym pomoc?

Mieszkanie na sprzedaż możemy wystawić samodzielnie lub z pomocą biura nieruchomości. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu, by należycie się tym zająć, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Wtedy proces sprzedaży nie będzie się przeciągał w nieskończoność, jest też duża szansa, że sprzeda się lokal po bardzo dobrej cenie.

Znalezienie zaufanego agenta, który zajmie się w profesjonalny sposób sprzedażą lokalu, wymaga dobrego researchu. Wadą tego rozwiązania są prowizje dla biura nieruchomości. Zaleta to brak konieczności angażowania się w skomplikowany proces sprzedaży.

Jak przygotować się przed sprzedażą nieruchomości ?

Inwestycje mieszkaniowe wiążą się z szeregiem czynności, które należy wykonać, by sprzedać lokal. Należy:

 • Przeanalizować sytuację na rynku
 • Określić budżet przeznaczony na działania reklamowe
 • Sprawdzić stan techniczny mieszkania
 • Przeanalizować dokumentację lokalu
 • Przygotować ofertę sprzedaży
 • Znaleźć kupców
 • Zweryfikować kupców
 • Zdobyć zaufanie kupców i przekonać ich do zakupu
 • Poprowadzić negocjacje finansowe tak, by obie strony były zadowolone

Jeśli nie spieszy Ci się ze sprzedażą mieszkania i masz duże możliwości reklamowe lub doświadczenie w tej kwestii, możesz spróbować sprzedać je samodzielnie. Twoje zaangażowanie czasowe zostanie nagrodzone brakiem dodatkowych kosztów, a więc można na nim oszczędzić.

Jak przygotować nieruchomość na sprzedaż ?

Po przeanalizowaniu rynku mieszkań uporządkuj i opróżnij lokal, a następnie przygotuj ciekawą prezentację mieszkania. Zdjęcia powinny odpowiadać stanowi faktycznemu. Potencjalni kupcy muszą mieć także wgląd w dokumentację lokalu, należy więc ją rzetelnie skompletować.

Znalezienie klienta to dopiero połowa drogi do sukcesu! Po tym, jak już zweryfikujesz potencjalnych kupców, będzie trzeba ich jeszcze przekonać do zakupu. Przygotuj sobie widełki cenowe oraz rozplanuj, by dobrze przedstawić atuty nieruchomości. W walce o klienta możesz wykorzystać takie atuty, jak:

 • Ciekawy widok z okna
 • Wysoki stopień bezpieczeństwa okolicy
 • Bliskie towarzystwo parku
 • Udogodnienia dla rodzin z dziećmi (np. place zabaw w pobliżu)
 • Wyjątkowo dobra komunikacja (dużo linii autobusowych, kursujących w ciągu dnia i w nocy)
 • Balkon lub taras
 • Dostęp do komórki lokatorskiej, garażu lub piwnicy

Od tego, jak poprowadzisz negocjacje, będzie zależeć to, czy uda Ci się sprzedać mieszkanie!

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe - jak znaleźć idealne mieszkanie?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Mieszkanie do remontu Wrocław- co warto wiedzieć?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.