50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 50-214 Wrocław, ul. Kaszubska 9c

Mieszkanie do remontu Wrocław- co warto wiedzieć?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym często wiąże się z koniecznością dużych wydatków związanych z jego remontem. Na co warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o mieszkanie do remontu Wrocław? O czym pamiętać? Podpowiadamy!

Mieszkanie do remontu – Wrocław – co warto wiedzieć?

Interesuje Cię zakup mieszkania? Chcesz znaleźć mieszkanie do remontu? Wrocław ma wiele do zaoferowania w tej kwestii, jeśli chodzi o rynek pierwotny oraz wtórny. Mieszkania z rynku wtórnego pochodzą od poprzedniego właściciela, konieczność ich wyremontowania zależy od stopnia zużycia i stanu technicznego.

Mieszkania z rynku pierwotnego często wymagają jeszcze prac wykończeniowych, natomiast mieszkania do wynajęcia lub na sprzedaż pochodzące z rynku wtórnego w większości wypadków są już w stanie wykończonym. Można się do nich wprowadzić od razu po podpisaniu umowy z właścicielem.

To, że lokal jest dostępny od zaraz, to wielka zaleta. Takiego mieszkania nie trzeba go remontować, wyposażać w meble, ani wykańczać. Wiemy także dokładnie, za co płacimy – można sprawdzić nie tylko mieszkanie, ale i jego najbliższą okolicę i przeanalizować ją pod kątem własnych potrzeb.

Przed zakupem zawsze jednak należy sprawdzić stan techniczny lokalu oraz oszacować ewentualne koszty remontu. Co zrobić w sytuacji, gdy mieszkanie trzeba wyremontować? Albo, gdy pochodzi ono z rynku pierwotnego i nie jest wykończone?

Ile kosztuje remont mieszkania? Mieszkania na rynku pierwotnym

Mieszkanie do remontu może być w stanie surowym, prosto od dewelopera lub w stanie deweloperskim. Od tego, który wariant wybierzemy, zależy nakład pracy, czasu i środków, które będzie trzeba włożyć w prace remontowe.

Mieszkania w tzw. stanie deweloperskim zazwyczaj są częściowo wykończone. Posiadają tynku na ścianach oraz zrobione wylewki na podłodze. Mają podpięte media oraz wykonane instalacje elektryczne, wodne, wentylacyjne i gazowe. Prace wykończeniowe, które należy przeprowadzić w takim mieszkaniu to najczęściej przygotowanie ścian, ułożenie posadzek, wykonanie montażu w łazience i kuchni oraz wstawienie drzwi wewnętrznych.

Wiele zależy od stanu technicznego mieszkania oraz jego poziomu wykończenia. Im gorszy stan techniczny, tym więcej pieniędzy i czasu pochłonie nam wyremontowanie lokalu. Przed przystąpieniem do remontu należy zaplanować prace oraz zakupić konieczne materiały. Najlepiej kupić około 15% więcej materiałów wykończeniowych, niż de facto ich potrzebujemy. Wtedy nie ryzykujemy, że czegoś zabraknie.

Warto przedyskutować wszystkie kwestie remontowe z profesjonalną i zaufaną ekipą budowlaną. Doświadczenie i wiedza specjalistów w tym zakresie są nieocenione! Dopiero po takich rozmowach można podjąć decyzję odnośnie tego, czy do remontu zaangażujemy ekipę budowlaną, czy spróbujemy go przeprowadzić na własną rękę.

Przy urządzaniu takich pomieszczeń jak kuchnia, czy łazienka, może być pomocna dobra rada architekta. Specjalista doradzi, jak i gdzie zamontować armaturę typu umywalka, wanna, czy sedes. Poradzi także w kwestii montażu armatury kuchennej. Dzięki temu remont przebiegnie w miarę sprawnie, a jego efekty będą satysfakcjonujące. Ceny projektów mieszkaniowych zaczynają się od około 100 złotych za metr kwadratowy mieszkania.

Ostatni etap wykończenia mieszkania to urządzenie jego wnętrza, w tym także zainstalowanie niezbędnych sprzętów RTV i AGD. Czy trzeba zaciągać na taki remont kredyt? To zależy od stanu technicznego mieszkania, jakości wybranych materiałów wykończeniowych, stawek ekipy remontowej oraz ilości oszczędności, którymi dysponujemy.

Szacuje się, że wyremontowanie nieruchomości od stanu deweloperskiego do wykończenia „pod klucz” może kosztować około 1000 złotych na metr kwadratowy. Całościowy remont mieszkania może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Ile kosztuje remont mieszkania? Rynek wtórny – mieszkania

Mieszkania z rynku wtórnego, jeśli były długo eksploatowane, mogą również wymagać gruntownego remontu. Na szczęście nie ma tutaj konieczności wykonywania tynków, czy montażu instalacji lub armatury, ale trzeba się liczyć z innymi wydatkami.

Jak przygotować się do remontu? Konieczny będzie plan, wyszczególniający to, które elementy chcemy wyremontować. Zastanów się dobrze, czy remont ma zostać przeprowadzony tylko w kilku pomieszczeniach, czy w całym mieszkaniu. Kiedy go zacząć i do kiedy trzeba skończyć? Czy będzie możliwe przebywanie w lokalu na czas remontu?

Aby ocenić stan mieszkania, może być konieczna konsultacja z fachowcami. Dobrze by było, żeby ktoś wyspecjalizowany w tej dziedzinie pomógł w zaplanowaniu i nadzorze prac.

Mieszkania z rynku wtórnego – co najczęściej remontujemy ?

Na remont mieszkania mogą się składać następujące czynności:

 • Wymiana ceramiki
 • Cyklinowanie podłóg
 • Odświeżenie wyglądu okien i drzwi
 • Poprawki instalacji elektrycznej
 • Wyrównanie i malowanie ścian

Koszty takich usług jak np. malowanie to około 7 – 10 złotych za metr kwadratowy. Bardziej skomplikowane remonty, np. wyburzenie ścian to już 70 – 90 złotych za metr kwadratowy. Za układanie paneli podłogowych zapłacimy od około 18 złotych za metr kwadratowy wzwyż.

Część z tych prac można wykonać samodzielnie, ale trzeba się do tego przygotować teoretycznie i praktycznie. Jeśli nie jesteś pewien, że uda Ci się wykonać daną czynność, lepiej zlecić ją fachowcom! W ten sposób unikniesz kosztownego poprawiania niedociągnięć i błędów.

Jeśli decydujesz się na współpracę z ekipą remontową, koniecznie spisz umowę, w której zawarte będą nie tylko i informacje o terminach, ale też szczegółowy spis wykonanych prac, klauzula o karze umownej oraz zapis o zaliczce i zadatku W przypadku, gdy wykonawca nie dopełni któregoś z podpunktów umowy, możesz od niej odstąpić i na przykład żądać zwrotu zadatku.

Jak kupić mieszkanie do remontu – Wrocław

Zakup mieszkania powinien zostać przeprowadzony gruntowną oceną jego stanu. Nie należy podejmować tej decyzji na szybko. Wybrany lokal należy obejrzeć przynajmniej dwa razy. Warto sporządzić także szacunkową wycenę kosztów remontu i ewentualnych napraw, a następnie zaplanować remont zgodnie z tym, ile środków jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć.

Aby ocenić opłacalność zakupu, warto zwrócić uwagę na takie elementy mieszkania jak:

 • Instalacje – remont instalacji to jedno z największych utrapień, jakie może spotkać właścicieli mieszkania. Warto przed zakupem sprawdzić dokładnie stan instalacji, najlepiej w konsultacji z fachowcem – specjalistą
 • Ściany i sufity – stan ścian może powiedzieć bardzo dużo o kondycji budynku, w którym znajduje się mieszkanie.
 • Podłogi – jeśli mamy możliwość, to najlepiej oglądać mieszkanie rano, tak, by wychwycić wszelkie nieprawidłowości związane z jakością podłóg.
 • Okna i drzwi – zarówno mieszkanie na sprzedaż, jak i mieszkania do wynajęcia, powinny się cechować szczelnymi oknami. Zamki w drzwiach powinny być sprawne, nie powinno być także problemu z otwieraniem i zamykaniem drzwi.

Jak można oszczędzić przy remoncie mieszkania ?

Elementy, na których można nieco zaoszczędzić, bez przykrych konsekwencji dla jakości i komfortu mieszkania, to:

 • Płytki do kuchni i łazienki – cena jest zależna od klasy ścieralności, ale też i od wzorów – decydując się na nieco mniej ładne, a wytrzymałe płytki, możemy zaoszczędzić trochę środków
 • Rolety okienne – rolety to element, który można kupić w dziale budowlanym w sklepach handlowych i je samodzielnie zamontować

Szacując koszta remontu, zawsze warto porównywać ceny różnych marketów. Te same materiały budowlane mogą kosztować o wiele mniej w innym sklepie, jeśli akurat są na promocji! Warto szukać różnych okazji oraz planować wydatki rozsądnie. Pamiętaj także, by przed rozpoczęciem remontu poinformować odpowiednie jednostki, np. spółdzielnię mieszkaniową, administrację budynku lub sąsiadów.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Mieszkanie na sprzedaż - jak przygotować lokal, by go sprzedać?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Mieszkanie dla rodziny Wrocław - jak wybrać idealne lokum?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.