50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Mieszkanie dla rodziny Wrocław – jak wybrać idealne lokum?

Zakup mieszkania w celu powiększenia rodziny to bardzo ważny krok w życiu każdej pary. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o mieszkanie dla rodziny Wrocław? Czym się kierować? Zapraszamy do lektury!

Mieszkanie dla rodziny Wrocław – co warto wiedzieć?

Wybór lokum dla rodziny to decyzja, której skutki będziemy odczuwali jeszcze przez długie lata. Od tego, jakie mieszkanie wybierzemy, zależy nie tylko to, czy będziemy mieli dobre warunki do pracy i odpoczynku, ale także to, czy uda nam się wychować dzieci w ciepłej i rodzinnej atmosferze.

Aspekty, których kątem należy wybierać (pomijając cenę), to:

 • Edukacja – warto zadbać o to, by w pobliżu mieszkania znajdowały się placówki edukacyjne, a także instytucje oferujące opiekę nad dziećmi – żłobki i przedszkola
 • Sklepy i usługi – dla komfortowego życia ważne jest, by w pobliżu nieruchomości funkcjonowały sklepy, a także inne lokale użytkowe – np. apteki lub restauracje. Warto także sprawdzić okolicę pod kątem ośrodków sportowych!
 • Opieka medyczna – placówki medyczne w niewielkiej odległości od mieszkania to duża zaleta, zwłaszcza gdy ma się dzieci. Bliskie towarzystwo przychodni lub szpitala pozwoli zaoszczędzić wiele czasu w sytuacji, gdy któryś z członków rodziny się rozchoruje

Świetna lokalizacja dla par i rodzin z dziećmi to osiedle, w której okolicy można znaleźć:

 • Żłobek
 • Przedszkole
 • Basen
 • Szkoły
 • Kluby fitness
 • Przychodnie
 • Tereny zielone

Czym się wyróżnia idealne mieszkanie dla rodziny?

Wrocław to bardzo ciekawy i dynamiczny rynek nieruchomości. Można na nim znaleźć mieszkania w atrakcyjnych cenach, oferujące wiele udogodnień. Idealne mieszkanie dla rodziny powinny charakteryzować:

 • Duża i komfortowa przestrzeń
 • Dobry rozkład
 • Ilość pokoi odpowiadająca ilości członków rodziny
 • Dobrze oświetlony salon lub jadalnia – miejsce do codziennych spotkań całej rodziny
 • Dobra lokalizacja
 • Udogodnienia takie jak balkon, place zabaw dla dzieci w bliskiej okolicy, garaż, ogródek lub dostęp do piwnicy lokatorskiej

Należy także pamiętać o bezpieczeństwie najbliższej okolicy. Warto sprawdzić, czy osiedle jest monitorowane oraz, czy funkcjonuje na nim całodobowa ochrona.

Mieszkania na sprzedaż – jakie są ceny mieszkań we Wrocławiu?

W dzisiejszych czasach o zakupie mieszkania decyduje nie tylko cena i lokalizacja, ale też bliskość ciekawych terenów rekreacyjnych, miejsc do spacerów oraz miejsc koniecznych do życia, takich jak sklepy, przychodnie, czy przedszkola.

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu mogą kosztować:

 • Około 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy – w przypadku mieszkań z rynku wtórnego
 • Około 6 – 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy – jeśli chodzi o mieszkania z rynku pierwotnego

Najdroższe mieszkania, to te, które są zlokalizowane w najpopularniejszych rejonach Wrocławia, czyli w Śródmieściu i w okolicy Nadodrza. Koszt nowej nieruchomości w tych dzielnicach może wynieść nawet do 7 – 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Szacowane ceny mieszkań dla rynku pierwotnego, w zależności od lokalizacji:

 • Około 7,5 tysięcy złotych za metr kwadratowy – okolice Placu Grunwaldzkiego, Śródmieście, Grabiszyn
 • Około 6 tysięcy złotych – okolice Tarnogaju, Krzyki, Kleczków
 • Około 5 tysięcy złotych – Jagodno, Oporów, Klecina, Psie Pole

Szacowane ceny mieszkań dla rynku wtórnego, w zależności od lokalizacji:

 • Około 6 tysięcy złotych za metr kwadratowy – Stare Miasto, Krzyki
 • Około 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy – Kozanów, Kleczków, Borek
 • Około 4 tysiące złotych za metr kwadratowy – Różanka, Karłowice

Rynek wtórny Wrocław – jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny?

Większość Polaków kupuje mieszkania, korzystając z pożyczki, lub kredytu hipotecznego. Przed zakupem mieszkania warto więc na samym początku oszacować budżet oraz obliczyć zdolność kredytową. Nasze możliwości są uzależnione od wysokości wkładu własnego oraz osiągalnego zakresu kredytu.

Jeśli szukamy mieszkania dla rodziny i zależy nam na atrakcyjnej cenie, warto się zastanowić nad nieco mniej popularną lokalizacją, np. taką, która dopiero się rozwija, wtedy możemy liczyć na nieco niższe ceny mieszkań. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by sprawdzić dokładnie możliwości związane z komunikacją. Lokal powinien być zlokalizowany tak, by codzienny dojazd do pracy, szkoły lub przedszkola nie sprawiał większych problemów.

Aby wybrać dobrze, warto przed zakupem sprawdzić plan zabudowy miasta i upewnić się także co do planów dotyczących najbliższej okolicy. Ważny jest także poziom hałasu oraz komunikacja z najważniejszymi miejscami w mieście (z punktu widzenia pracy, a także życia prywatnego).

Jak wybrać idealne mieszkanie?

 1. Znajdź takie osiedle, w którego pobliżu są placówki edukacyjne, z którego jest łatwy dojazd do pracy (komunikacją miejską, rowerem lub autem). Poszukaj budynku w dobrym stanie, z windą i udogodnieniami, które pozwolą Ci prowadzić satysfakcjonujące życie rodzinne.
 2. Postaw na funkcjonalny i komfortowy układ mieszkania. Jeśli rozkład jest dobry, to mieszkanie nie musi być ogromne. Ważne, by zapewnić członkom rodziny komfortową przestrzeń do odpoczynku i codziennego życia. By w środku było dużo naturalnego światła oraz każdy miał swój własny prywatny kąt
 3. Zapewnij dzieciom odpowiednie warunku do nauki – pokój dla dziecka powinien mieć minimum 10 metrów kwadratowych, nie należy zapominać także o takich udogodnieniach jak meble do nauki
 4. Pamiętaj, by okolica, w której znajduje się mieszkanie, była bezpieczna dla dzieci, tak, by mogły same chodzić do szkoły oraz miały zapewnioną rozrywkę po zajęciach. Zbadaj okolicę także pod kątem przestrzeni, w których można aktywnie spędzać czas całą rodziną.
 5. Jeśli jest taka możliwość, warto zawsze w zapasie posiadać tzw. kącik specjalny – na przykład dla gości lub rodziny, która przyjedzie w odwiedziny.
 6. Aby powiększyć dostępną przestrzeń, można połączyć razem przedpokój i salon lub kuchnię i pokój, wiele zależy od możliwości aranżacyjnych lokalu i inwencji twórczej właściciela

Mieszkania – rynek wtórny – jakie są zalety?

Rynek wtórny we Wrocławiu oferuje wiele ciekawych opcji dla rodzin. Korzyści z zakupu nieruchomości używanej jest bardzo dużo. Nieruchomości takie jak dom, czy mieszkanie są nabywane od ich poprzedniego właściciela. Dzięki temu do dyspozycji dostaje się lokal, który już jest w stanie wykończonym i posiada większość udogodnień potrzebnych do życia. Po zakupie można się od razu wprowadzić!

Mieszkania z rynku wtórnego charakteryzuje także to, że wiemy dokładnie, co kupujemy. To lokale, w których można sprawdzić dokładnie stan techniczny. Możliwa jest również weryfikacja najbliższej okolicy oraz poznanie sąsiadów. Możemy przejść się po okolicy, zbadać dokładnie klatkę schodową oraz stan techniczny budynku, w którym znajduje się mieszkanie.

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego możemy dokładnie z wizualizować sobie, jak będzie wyglądało codzienne życie. Którędy będziemy wyjeżdżać samochodem, czy będą problemy z wnoszeniem zakupów i wózka do mieszkania. Możemy sprawdzić ilość barier architektonicznych w okolicy. Dodatkowa zaleta to zminimalizowane koszty remontu.

W przypadku rynku wtórnego zazwyczaj nie ma konieczności wykończania mieszkania, chyba że zdecydujemy się na drobny remont lub jego prze aranżowanie. Nie ma konieczności instalowania aparatury ani wykonania tynkowania. Zminimalizowane są także wydatki związane z zakupem mebli. Ceny mieszkań można zawsze negocjować, ponieważ obu stronom często zależy na szybkim i skutecznym sfinalizowaniu transakcji.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Mieszkanie do remontu Wrocław- co warto wiedzieć?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Domy szeregowe na sprzedaż - dlaczego warto kupić dom za miastem?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.