50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Lokalizacja mieszkania – na co trzeba zwrócić uwagę?

Dlaczego lokalizacja mieszkania jest ważniejsza niż jego cena? Czym sugerować się przed zakupem? Jak wybrać lokal, który sprosta naszym wymaganiom i okaże się trafionym zakupem? Podpowiadamy!

Lokalizacja mieszkania – co warto wiedzieć?

Lokalizacja mieszkania często jest dla potencjalnych kupców ważniejszym kryterium wyboru lokum niż jego cena. Od tego, w jakim miejscu znajduje się upatrzone przez nas mieszkanie, będzie zależeć w dużej komfort przyszłego życia w nim. Potwierdzają to badania konsumenckie oraz sondaże przeprowadzane wśród osób, które szukają mieszkania. Większość z nich deklaruje, że lokalizacja liczy się dla nich bardziej, niż cena. Które aspekty warto wziąć pod uwagę przed zakupem mieszkania? Na co warto zwrócić uwagę w ocenie potencjału lokalizacyjnego nieruchomości? Podpowiadamy!

Lokalizacja mieszkania – na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Jeśli myślisz o tym, by w niedalekiej przyszłości zakupić mieszkanie, warto przeanalizować kilka aspektów związanych z jego lokalizacją. Zebraliśmy i omówiliśmy najważniejsze kryteria oceny lokalizacji, po to, by jeszcze łatwiej było podjąć tę decyzję!

#1 Nasze potrzeby

Jednym z ważnych kryteriów, którymi należy się kierować przy wyborze lokalizacji mieszkania, są potrzeby mieszkańców. Chodzi tutaj między innymi o dostępność obiektów, placówek, lokali usługowych, które są nam niezbędne do życia. Inne potrzeby ma singiel, inne oczekiwania ma para, która spodziewa się dziecka. Mieszkanie, które będzie idealne dla dużej rodziny, może się okazać nieodpowiednie dla samotnej, pracującej osoby lub osób starszych.

Lokalizację trzeba więc wybrać przede wszystkim, kierując się naszymi potrzebami i tym, czy sprzyja ona codziennemu i regularnemu korzystaniu, z:

 • Placówek o charakterze edukacyjnym
 • Miejsc rozrywki i rekreacji
 • Różnego typu usług – fryzjer, restauracje, krawcowa itd.
 • Sklepów i targów
 • Ośrodków sportowych
 • Miejsc przeznaczonych dla dzieci

Jeśli chodzi o Wrocław, w kategorii osiedli, które posiadają bogatą ofertę szkół, przedszkoli i placów zabaw, w publicznych sondażach wygrywa ulica Fabryczna oraz Stare Miasto. Pod kątem usług i wygody robienia zakupów wygrywają obszary zlokalizowane blisko centrum. Jakie inne kryteria warto wziąć pod uwagę, analizując lokalizację przyszłego mieszkania?

#2 Odległość od miejsca pracy

Kupno mieszkania to inwestycja na długie lata. Dla wielu dorosłych osób, które są w trakcie wspinania się po szczeblach kariery lub mają ustabilizowaną sytuację zawodową, ważnym kryterium jest także odległość od miejsca pracy. Codzienne dojazdy mogą być męczące, dlatego wiele osób wybiera mieszkania położone w bliskiej odległości od firmy.

Ważny aspekt to także odległość od miejsca zamieszkania oraz najbliższych przyjaciół. Nikt nie lubi marnować połowy dnia na dojazdy, dlatego odległość i poziom skomunikowania jest bardzo ważnym aspektem, decydującym o kupnie danej nieruchomości.

#3 Dobra komunikacja z centrum

Zarówno dojazd do pracy, jak i dojazd do atrakcyjnych części miasta stanowi ważny czynnik podczas wyboru mieszkań. Nie samą pracą człowiek żyje, dlatego dla młodych osób szczególnie ważna jest bliska odległość obiektów kulturalnych, starówki, czy innych miejsc, w których można się zrelaksować po pracy.

Dobra komunikacja z centrum pozwala osiągnąć podwójny cel – nie tylko możemy osiedlić się z dala od miejskiego zgiełku, ale też równocześnie nie tracimy możliwości zmiany otoczenia i szybkiego przemieszczenia się w razie potrzeby. Pod tym względem najbardziej atrakcyjne są mieszkania zlokalizowane na obrzeżach, z których możliwy jest szybki dojazd do centralnej części miasta. We Wrocławiu na przykład dobrą komunikacją charakteryzują się:

 • Nowe Żerniki
 • Fabryczna
 • Krzyki

Jeśli odległość od centrum jest na tyle niewielka, że można się do niego dostać spacerem, na nogach, to taki aspekt też wpływa znacząco na cenę mieszkania. Stąd też nikogo nie powinno dziwić, że nieruchomości zlokalizowane w obrębie Śródmieścia i Starego Miasta cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

#4 Bezpieczeństwo najbliższej okolicy

Bezpieczeństwo dzielnicy lub osiedla, to jedno z ważniejszych kryteriów, które wpływają na ocenę lokalizacji. Po części wiąże się ono ze schludnością okolicy, ale dotyczy także innych aspektów, np. monitoringu lub całodobowej ochrony na osiedlu.

Jeśli chodzi o postrzeganie bezpieczeństwa okolicy przez mieszkańców, regularnie prowadzone są okresowe badania w tym temacie. Wyniki takich sondaży są często publikowane w lokalnej prasie.

Wrocławskie dzielnice postrzegane przez mieszkańców stolicy Dolnego Śląska jako najbardziej bezpieczne, to:

 • Psie Pole
 • Krzyki
 • Stare Miasto
 • Śródmieście
 • Fabryczna

Kryterium to jest szczególnie ważne dla osób, które posiadają rodzinę lub planują ją założyć.

#5 Udogodnienia w okolicy

Kolejne kryterium oceny lokalizacji to udogodnienia w okolicy – jej czystość, bliskość terenów rekreacyjnych, wygoda robienia zakupów. Ważne są także możliwości spędzania wolnego czasu, a więc oferta gastronomiczna i kulturalna. Poszczególne dzielnice oceniane są także przez potencjalnych nabywców mieszkań pod kątem takich aspektów, jak:

 • Dostępność miejsc parkingowych i garaży
 • Dostępność punktów usługowych
 • Dostępność terenów spacerowych
 • Brak zakładów przemysłowych w okolicy
 • Brak tras szybkiego ruchu w okolicy

#6 Spokój i tereny zielone

Tereny zielone to nie tylko chodniki i skwery, to także parki, ogrody i stawy. W przypadku nowoczesnych osiedli tereny zielone traktuje się jako wypełnienie przestrzeni między budynkami, powstają one już po zaprojektowaniu bloków. Ich wygląd i rozkład jest projektowany przez specjalistów od aranżacji terenów zielonych, tzw. architektów zieleni.

Bliskie towarzystwo terenów zielonych to jeden z aspektów, który znacząco wpływa na cenę mieszkania. Mimo wyższej ceny (bliska odległość atrakcyjnych parków, taras z pięknym widokiem potrafią podnieść cenę nawet o 20%), zainteresowanie takimi nieruchomościami wciąż rośnie, nie tylko w sektorze prywatnym, ale też w sektorze biznesowym. Dla nabywców nieruchomości komercyjnych i lokali usługowych obecność atrakcyjnych terenów rekreacyjnych także jest ważna!

We Wrocławiu, pod kątem zieleni zdecydowanie wyróżniają się nieruchomości zlokalizowane na Fabrycznej, Psim Polu oraz Krzykach. W regularnie prowadzonych sondażach obszary te zawsze zajmują wysokie miejsca i są oceniane jako pożądane przez kupców.

Stolica Dolnego Śląska może się pochwalić rosnącą powierzchnią zieleni miejskiej, zarówno jeśli chodzi o obecność parków, jak i lasy komunalne oraz zieleń tymczasową. Dużą popularnością cieszą się osiedla, domy i mieszkania zlokalizowane blisko takich punktów, jak:

 • Park Szczytnicki
 • Park Południowy
 • Promenada Staromiejska
 • Park Stanisława Tołpy
 • Park Wschodni
 • Park Brochowski
 • Park Zachodni
 • Park Grabiszyński
 • Park Klepiński

#7 Plany zagospodarowania najbliższej okolicy

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to ogólnodostępny akt prawny, w którym określone są warunki zagospodarowania i zabudowy terenu. Dokument ten zawiera dwie części – tekstową oraz graficzną i jest najczęściej sporządzany przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Plan zagospodarowania przestrzennego jest cenną informacją dla każdego, kto planuje zakup działki, wybiera projekt domu lub zamierza kupić mieszkanie na nowym, jeszcze niewybudowanym osiedlu. Dokumenty dla każdego z województw są dostępne między innymi na stronach poszczególnych Urzędów Miast, w zarządzie gmin, a także na portalach typu planyzagospodarowania.pl.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Ogród na działce - 10 pomysłów, jak go tanio urządzić!

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Projekty domów energooszczędnych - co wpływa na wielkość strat ciepła?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.