50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Nowoczesne konstrukcje, takie jak pompa powietrzna mogą zredukować wydatki związane z ogrzewaniem domu. Jak działa powietrzna pompa ciepła? Poznaj fakty i mity dotyczące tej technologii!        

Powietrzna pompa ciepła – jak to działa?

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które można wykorzystać do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej. Montaż urządzenia trwa maksymalnie dwa dni, a po instalacji działa ono praktycznie bezobsługowo. Do zainstalowania pompy nie jest konieczna duża działka ani dostęp do wód podziemnych. To jedno z najbardziej efektywnych, ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań dostępnych na rynku. Jak działa powietrzna pompa powietrzna?

Energię napędową dla sprężarki pompy stanowi prąd. Urządzenie wykorzystuje energię słoneczną, energię geotermalną, a także energię zgromadzoną w powietrzu atmosferycznym i wodach gruntowych do wytworzenia ciepła.

Następnie ciepło jest oddawane do połączonej z pompą instalacji grzewczej lub podgrzewacza wody użytkowej. Wszystko to bez dymu, komina, ani przyłącza gazowego. Co jeszcze warto wiedzieć o tej technologii? Oto kilka faktów i mitów dotyczących działania pomp!

Powietrzna pompa – Fakty i mity

#1 Powietrzna pompa ciepła przydaje się w domu tylko zimą – MIT

Z pompy można korzystać cały rok, w okresie jesienno-zimowym można ogrzewać pomieszczenia, natomiast przez cały rok można wykorzystywać pompę do przygotowywania ciepłej wody użytkowej

#2 Stosując pompę ciepła, można liczyć na specjalne dofinansowania – FAKT

Zgodnie z nowelizacją Prawa Ochrony Środowiska z 21 grudnia 2010 roku, możliwe jest uzyskanie dofinansowania na instalację pompy ciepła. Tryb udzielania dotacji zależy od regionu, a środki są przydzielane z budżetu powiatu lub gminy.

#3 Koszta eksploatacji pompy ciepła są wysokie – MIT

Koszty ogrzewania budynku przy użyciu pompy ciepła są około 2 razy mniejsze niż w przypadku gazu ziemnego oraz około 3 razy niższe niż w przypadku ogrzewania mieszanką propan-butan.

#4 Powietrzna pompa ciepła może być wykorzystywana do chłodzenia domu – FAKT

Latem pompy można używać jako systemu chłodzącego. Wypełniony wodą system grzewczy oraz wentylatory mogą chłodzić pomieszczenia w domu.

#5 Pompy ciepła są głośne i trudne w obsłudze – MIT

Powietrzna pompa ciepła pracuje cicho i w pełni automatycznie. Nie trzeba jej konserwować ani pamiętać o serwisie. Pompa nie wytwarza płomienia ani nie może doprowadzić do ulatniania się gazu, czy wycieku oleju.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Czy warto inwestować w kolektory słoneczne?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Nowoczesne oświetlenie LED do domu i ogrodu

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.