50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Instalacja fotowoltaiczna w domu – wady i zalety

Instalacja fotowoltaiczna w domu może się przyczynić do znacznej redukcji wydatków związanych z poborem prądu. Polacy najczęściej decydują się na wspomaganie tą technologią tradycyjnych systemów. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Instalacja fotowoltaiczna w domu – co warto wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne, w skrócie PV, to innowacyjne rozwiązanie technologiczne, dzięki któremu możliwe jest produkowanie energii elektrycznej z energii słonecznej. W wyniku tzw. efektu fotowoltaicznego (który zachodzi w panelach słonecznych) dochodzi do zamiany energii słonecznej na prąd stały.

Następnie energia jest przekształcana w prąd zmienny za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. inwertera solarnego. W przypadku, gdy domownicy zużywają prąd, w pierwszej kolejności jest on pobierany właśnie z instalacji fotowoltaicznej, a dopiero później z sieci publicznej, do której jest podłączony dom.

Instalacja fotowoltaiczna – wady i zalety

Instalacja fotowoltaiczna w domu – wady

Sprawność paneli fotowoltaicznych zależy od ich lokalizacji oraz tego, czy zostały odpowiednio dostosowane do miejsca montażu. Nie dla wszystkich domostw będą one opłacalne. Aby panele fotowoltaiczne były sprawne, należy je montować w oddaleniu od innych budynków, drzew i krzewów, skierowane na południe.

Instalacja fotowoltaiczna w domu – zalety

Główną zaletą paneli fotowoltaicznych jest energooszczędność. Dzięki nim możliwe jest bieżące korzystanie z energii zgromadzonej i wyprodukowanej przez ogniwa fotowoltaiczne. Mimo że w Polsce (z uwagi na warunki atmosferyczne) takie rozwiązanie raczej nie zlikwiduje całkowicie potrzeby korzystania z prądu, może się przyczynić do obniżenia wydatków związanych z poborem energii elektrycznej.

Kolejna zaleta to fakt, że nadwyżki wyprodukowanej w ten sposób energii można odsprzedać. Właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej może rozliczać nadwyżkę energii wprowadzonej do sieci i „odebrać” ją w innym momencie.

Panele fotowoltaiczne to innowacyjne rozwiązanie. Ekologiczne i energooszczędne. Jednak tego typu instalacja to duża inwestycja. Zanim zdecydujesz się na jej zakup, warto rozważyć opłacalność i koszty. Pamiętaj, że poza kosztem zakupu paneli, trzeba się liczyć także z wydatkiem w postaci dodatkowych elementów, takich jak na przykład inwerter solarny.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

„Workspace as a service” - na czym polega ten trend?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Mieszkanie pod inwestycję - czym się kierować przy wyborze?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.