50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Czy warto inwestować w kolektory słoneczne?

Technologia gna do przodu, nie pozostając bez wpływu na trendy w budownictwie. Czym charakteryzują się nowoczesne budynki energooszczędne? Czy warto inwestować w kolektory słoneczne? Zapraszamy do lektury!

Odnawialne źródła energii – czy warto inwestować w kolektory słoneczne?

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje minimalizm oraz energooszczędność. Mile widziane są projekty, które łączą w sobie ekologiczny charakter i funkcjonalność. Jednym z takich rozwiązań są solary. Czy warto inwestować w kolektory słoneczne? Jakie są ich zalety? Na to pytanie można uzyskać odpowiedź dopiero wtedy, gdy przeanalizuje się kilka czynników.

System solarny to rozwiązanie, które, nawet w naszym polskim klimacie, może zmniejszyć w dużej mierze zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Urządzenia te mogą działać sprawnie zwłaszcza w miesiącach wiosenno – letnich. W pozostałych miesiącach również można się uniezależnić od warunków pogodowych, o ile połączy się tę technologię z dodatkowym źródłem ciepła. Co jeszcze warto wiedzieć o nowoczesnych rozwiązaniach grzewczych?

Ekologiczny charakter a sprawność paneli fotowoltaicznych

Kolektory słoneczne to bardzo zaawansowane urządzenie, które można zamontować na dachu lub ścianie. Solary można także po prostu postawić na ziemi w obrębie działki. Eksperci podają, że wystarczą trzy godziny ładowania dziennie, by ogrzać z pomocą solarów wodę do użytku domowego. Aby panele fotowoltaiczne były sprawne, należy je skierować na południe, o ich skuteczności decyduje także charakterystyka miejsca montażu. Solarów nie należy montować w bliskiej okolicy drzew lub w cieniu innych budynków.

Mimo że kolektor nie zlikwiduje całkowicie potrzeby nagrzewania wody, może się przyczynić do obniżenia wydatków. Szacuje się, że system solarny obniża koszty ogrzania wody nawet o 70%! Inwestycja ta jest tym bardziej opłacalna, im większe jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Praca solarów będzie wydajna, jeśli zostaną one dostosowane pod względem rozmiarów i miejsca montażu do potrzeb domowników.

Zanim zdecydujesz się na zakup, warto rozważyć opłacalność i koszty tej inwestycji. Pamiętaj, że poza kosztem zakupu paneli, trzeba się liczyć także z wydatkiem w postaci dodatkowych elementów, takich jak pompa cyrkulacyjna, czy akumulator ciepła.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Nowoczesne przeszklone domy - projekty z wizją

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.