50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Biuro nieruchomości we Wrocławiu – niezbędny element rynku

Jeszcze 20 lat temu rynek nieruchomości wyglądał zupełnie inaczej. Pomijając oczywiście kwestię ilości, różnorodności i standardu oferowanych lokali. Całkowicie inaczej wyglądał też proces poszukiwania mieszkań oraz konstruowania ofert. Pewne pozostałości po nim są nadal widoczne w lokalnych gazetach. Wciąż znajdujemy setki ogłoszeń o treści niewiele wykraczającej poza ”Sprzedam M3, numer telefonu”. Nietrudno zdać sobie sprawę, że nie była to zbyt wygodna metoda poszukiwania mieszkań. Za każdym razem trzeba było wydzwaniać indywidualnie na każdy z setek numerów podanych przy ofertach. Przy odrobinie szczęścia już na tym etapie okazywało się, że mieszkanie całkowicie nie spełnia naszych oczekiwań. W raz ze wzrostem zapotrzebowania powstają nowe biura nieruchomości we Wrocławiu.

 

Podkreślamy tutaj szczęście, gdyż równie dobrze mogliśmy wtedy spotkać się z jedną z alternatywnych, niżej wymienionych sytuacji:

  • brak możliwości dodzwonienia się. Możemy oczywiście odpuścić i zignorować takie ogłoszenie – co jednak, jeśli właśnie to mieszkanie świetnie by nam pasowało? Próbujemy więc dalej licząc, że może jutro się uda i że nikt nas nie ubiegnie
  • dodzwoniliśmy się, a obecny właściciel mieszkania w samych superlatywach zapewnił nas, że wszystko to, czego oczekujemy od naszego nowego lokum spełnia właśnie jego mieszkanie. Angażujemy więc nasz czas i pieniądze, umawiamy się na oględziny, w których trakcie okazuje się, że stan mieszkania całkowicie różni się od obiecywanego. Nam pozostaje jedynie powrót do domu.

To tylko jeden z elementów nieodłącznie towarzyszących osobom poszukującym w przeszłości mieszkania. Dzięki pojawieniu się profesjonalnych biur nieruchomości – szczęśliwie odszedł w niepamięć. Takich elementów jest znacznie więcej, dlatego warto przyjrzeć się bliżej zadaniom biura nieruchomości pod kątem tego, w czym może ono pomóc wszystkim stronom transakcji.

Czego oczekują potencjalni nabywcy od biura nieruchomości?

Pamiętajmy, że do skutecznej realizacji transakcji na rynku nieruchomości potrzebny jest zarówno sprzedawca, jak i nabywca. Rolą biura nieruchomości jest wsparcie obu tych stron. Wspominaliśmy o współpracy ze sprzedającymi – spójrzmy teraz czego oczekują od nas potencjalni nabywcy. Przede wszystkim profesjonalizmu. Kupujący sami mogą przecież wyszukać mieszkanie, obejrzeć je, wystąpić o kredyt i doprowadzić do zakupu. Będą oni to jednak robili pierwszy lub drugi raz w życiu i z pewnością nie mają takiego doświadczenia jak my. To między innymi dlatego klienci przychodzą do biur nieruchomości, aby dostać profesjonalne wsparcie w trakcie całego procesu wybierania i kupowania mieszkania. Naszą rolą jest nie tylko zapewnienie potencjalnych kupujących, że takie wsparcie możemy im zaoferować, ale też rzeczywista jego realizacja.

 

Będzie to dla nas o tyle łatwiejsze, że z każdą kolejną transakcją nasze doświadczenie rośnie i co raz lepiej orientujemy się na jakie (mniej oczywiste) aspekty powinniśmy zwracać uwagę. Pamiętajmy, że musimy tutaj myśleć o szerokim spektrum aspektów – oprócz kwestii budowlano- architektonicznych (bo przecież musimy profesjonalnie ocenić stan lokalu) po wsparcie przy wnioskowaniu o kredyt, a także w pewnym zakresie analizę sytuacji prawnej lokalu.Możemy tu oczywiście w razie potrzeby liczyć na wsparcie choćby właśnie prawników, dlatego warto od razu zdobyć kontakty do zaufanych ludzi, którzy w trudnych sytuacjach pomogą albo nam, albo bezpośrednio klientom.

Jakie cechy ma dobry pośrednik z biura nieruchomości?

Przede wszystkim powinien znaleźć mieszkanie – to brzmi dość trywialnie, jednak składa się na to wiele elementów. Z pewnością podstawą jest solidna, profesjonalnie przygotowana i zweryfikowana baza nieruchomości, którą możemy zaoferować – pisaliśmy o niej wcześniej.Jednak sama baza to nie wszystko – gdyby było inaczej, to rolę agenta biura nieruchomości mogłaby pełnić dobrze przygotowana strona internetowa – która swoją drogą też jest niezmiernie ważna dla budowy profesjonalnego wizerunku biura nieruchomości. Teraz jednak następuje moment, w którym bezcenne staje się zwykłe, ludzkie wsparcie ze strony pośrednika nieruchomości.

 

Bardzo rzadko bowiem zdarza się, że potencjalni nabywcy przychodzą z bardzo konkretnymi i niezmiennymi oczekiwaniami, typu: musi to być M4 o powierzchni 70-80 metrów kwadratowych, koniecznie ostatnie piętro, przy ulicy x, Wrocław.Biuro nieruchomości może próbować spełnić takie wymagania, w praktyce bowiem – nawet jeśli klient przychodzi z takim nastawieniem to warto z nim porozmawiać – z czego wynikają tak ściśle określone wymagania. Często zdarza się, że oczekiwania klientów to jedynie dość luźne zarysy i tak naprawdę mogą być elastyczni, co zwiększy szanse, że będzie mogli zaoferować im ciekawe lokum.

 

Czasem niezbędna będzie też perfekcyjna znajomość miasta przez agenta – i to nie tyle z perspektywy znajomości mapy, co raczej charakterystyki danych rejonów. Jeśli bowiem klient stwierdzi, że szuka mieszkania dla swoich rodziców, którzy na starość chcę przeprowadzić się do miasta, to znaczy, że będzie poszukiwał w lokalu raczej w cichej okolicy, z dobrą infrastrukturą w rodzaju przychodni lekarskich o wysokiej renomie, dobrze by było, żeby w okolicy mieszkała przewaga ludzi starszych.Takich wymagań nie da się wpisać bezpośrednio do bazy nieruchomości – tutaj niezbędna będzie wiedza i profesjonalizm agenta, który na podstawie takiego opisu wytypuje kilka rejonów, a potem będzie w nich szukał już konkretnego lokalu.

Budowanie oferty, czyli przygotowanie portfolio, które biuro nieruchomości będzie mogło zaoferować

Z usług nawet najsprawniej funkcjonującego biura nieruchomości we Wrocławiu klienci nie będą zadowoleni, jeśli nie będzie ono w stanie przedstawić im interesujących ofert. To właśnie one świadczą o szansie na sukces przy poszukiwaniu swojego wymarzonego “M”. Nie zawsze jest to proste. Szczególnie na rynku z prężną konkurencją w postaci innych biur nieruchomości – a przykładowo biura nieruchomości we Wrocławiu są dość aktywne. Pomimo tego, że jest to chyba najtrudniejszy okres w budowaniu biura nieruchomości, to nie należy się poddawać. Solidna praca na tym etapie znacząco ułatwia i przyspiesza realizację kolejnych.

Szukając mieszkań, które będziemy chcieli oferować za swoim pośrednictwem, bądźmy przygotowany na zrobienie dobrego wrażenia. Często właściciele chcą prowadzić sprzedaż samodzielnie i nie chcą angażować w to biura. Trzeba więc znaleźć i właściwie przedstawić powody by mógł zmienić zdanie. Stwarzajmy profesjonalne wrażenie – bo przecież tacy jesteśmy – zaoferujmy profesjonalne zdjęcia mieszkania? Musimy próbować na wiele różnych sposobów, by jak najszybciej portfolio naszego biura wypełniło się ciekawymi lokalami.

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży – dobre zdjęcia i opis nieruchomości to połowa sukcesu

Wspomnieliśmy o profesjonalnych zdjęciach. Jest to punkt, o którym rzadko myślą osoby sprzedające (czy też raczej próbujące sprzedać) mieszkanie indywidualnie. Rezultatem jest brak zdjęć lub zdjęcia bardzo niskiej jakości, wykonane bardzo kiepskim sprzętem, na których niewiele widać. Jeszcze gorzej jest, gdy zdjęcia podkreślają negatywy danego mieszkania – nie chodzi nam o to, by ukrywać wszelkie mankamenty, ale sytuacja, w której wszystkie zdjęcia pokazują potencjalne problemy – nie będzie zbyt dobrze odbierana przez przyszłych klientów. Nie zawsze jest to też tylko kwestia aparatu lub braku umiejętności robienia zdjęć.

Często fotografie przedstawiają ogromny bałagan i chaos w mieszkaniu, co automatycznie buduje negatywny jego wizerunek w oczach potencjalnych kupujących. Czasem nawet brak zdjęć jest lepszy od bardzo kiepskich zdjęć. W pierwszym przypadku daje szukającym nadzieję, że nie jest źle i może warto zobaczyć mieszkanie na żywo. W drugim natomiast praktycznie od razu je skreśla. Bardzo ważny jest też precyzyjny opis mieszkania. Kluczowe jest, aby opis ten był prawdziwy. Czasem sprzedający (świadomie lub nie) np. zawyżają powierzchnię swojego lokalu.  W rezultacie możemy znaleźć chętnego nabywcę, poświęcić dużo czasu dla obu stron po to, by pod koniec okazało się, że lokal jest mniejszy.  Transakcja nie dochodzi do skutku.

Udało się znaleźć chętnego na mieszkanie z naszej oferty

Świetnie! To bardzo ważny moment, który zbliża nas do domknięcia transakcji i uzyskania przychodu. Pamiętajmy jednak, że na skontaktowaniu ze sobą chętnych sprzedawców i kupujących nie kończy się rola biura – a przynajmniej nie powinna. Nadal powinniśmy wspierać obie strony w sprawnym przeprowadzeniu transakcji. Dobrym początkiem będzie możliwość kredytu mieszkaniowego na dobrych warunkach. Nie oznacza to oczywiście, że nagle mamy rozbudować naszą działalność również o udzielanie pożyczek. Wiele banków i pośredników kredytowych oferuje współpracę polegającą na umożliwieniu nam oferowania ich produktów.

Często, dzięki temu, będziemy mogli zaoferować klientom obsługę praktycznie całego procesu. Od pomocy w  znalezieniu, po wsparcie w pozyskaniu funduszy na kupno. To ważne nie tylko dlatego, by móc zadbać o satysfakcję klienta na każdym etapie. Będziemy  mogli również liczyć na dodatkową prowizję, jeśli klient skorzysta z kredytu za naszą pomocą. Podobnie, jeśli nasz klient korzysta z usług wskazanego przez nas notariusza – również możemy liczyć na jakąś formę gratyfikacji.

Jak zatem widać, trudno ograniczać rolę biura nieruchomości jedynie do przekazania potencjalnym nabywcom listy kilku adresów mieszkań. Biura które tak myślały zniknęły już z rynku. Ważne natomiast jest to, że jeśli sprawnie przeprowadzimy wszystko to, co opisane zostało powyżej to wszystkie strony na tym zyskają. Skorzystanie z usług biura jest zatem nie tylko koniecznością w obecnej sytuacji rynkowej, ale też przynosi realne korzyści. Rozwijajmy więc nasze biura nieruchomości. Wrocław jest pełen potencjalnych kupujących i sprzedających.

Skontaktujmy ich ze sobą.

Dowiedz się jak możesz skorzystać współpracując z biurem nieruchomości we Wrocławiu

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

5 spraw, w których pomoże Ci dobre biuro nieruchomości we Wrocławiu

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Jak wybrać właściwego agenta nieruchomości?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.