50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Wynajem mieszkania obcokrajowcom we Wrocławiu

Polska w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem wśród obcokrajowców. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje mieszkania na wynajem, szczególnie w dużych miastach, takich jak Wrocław. Wynajem mieszkania cudzoziemcom nie nastręcza większych trudności, pod warunkiem, że pamięta się o kilku ważnych kwestiach.

Formalności

1. Formalności

W przypadku wynajmu mieszkania obcokrajowcom formalności nie różnią się od tych, które wymagane są w przypadku wynajmowania lokalu Polakowi. Pod tym względem nie ma więc większych trudności, ale należy pamiętać, że umowa najmu i ewentualny protokół powinny zostać przygotowane w dwóch językach, aby najemca z zagranicy mógł zapoznać się z treścią umowy i mieć pewność, że zrozumiał wszystkie jej postanowienia.

Okres wynajmu

2. Okres wynajmu

Wynajem mieszkania obcokrajowcom różni się pod względem czasu wynajmu i dotyczy raczej umów krótkoterminowych. Co prawda niektórzy przyjeżdżają do Polski w związku ze studiami czy pracą, jednak większość obcokrajowców to studenci w ramach Erasmusa albo osoby przyjeżdżające w ramach krótkich kontraktów, które zazwyczaj nie przekraczają 12 miesięcy.

Oferta

3. Oferta

Oczywiście wszystko zaczyna się od oferty, dlatego tak ważne jest odpowiednie jej przygotowanie. Skoro mieszkanie ma być wynajmowane obcokrajowcom, sama oferta powinna być zamieszczona w języku przystępnym dla osób z zagranicy. W przypadku umieszczenia ogłoszenia tylko w języku polskim istnieje bowiem mała szansa na zainteresowanie ze strony obcokrajowców. Warto więc zadbać o przygotowanie zachęcającej oferty najlepiej angielskim, który z pewnością będzie zrozumiały dla szerokiego grona potencjalnych najemców.

Wynajem na odległość

4. Wynajem na odległość

Obcokrajowcy zazwyczaj mieszkania szukają jeszcze przed przyjazdem do Polski. Chcą mieć pewność, że znajdą miejsce, w którym będą mogli spędzić kilka najbliższych miesięcy. W związku z tym dobrze jest umożliwić im  wynajem mieszkania na odległość. Należy w takim wypadku doprecyzować wszelkie aspekty umowy i szczegóły najmu. Ważne jest również umówienie oraz kontrolowanie podpisania umowy przedwstępnej a także dokonanie opłaty rezerwacyjnej przez przyszłego najemcę. Następnie ustala się odpowiedni termin, w którym przyszły najemca po przyjeździe do Polski podpisze umowę przyrzeczoną i otrzyma klucze do wynajmowanego lokalu.

Pomoc biura nieruchomości

5. Pomoc biura nieruchomości

W przypadku wynajmu mieszkania obcokrajowcom najprościej jest jednak skorzystać z usług biura nieruchomości. Wyspecjalizowani pracownicy będą wiedzieli, w jaki sposób sporządzić umowę.  Będzie ona zgodna z oczekiwaniami stron, ale przede wszystkim, okaże się zrozumiała dla najemcy. Korzystając z pomocy biura nie tylko można mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione, ale także, że treść umowy lub protokół zdawczo-odbiorczy zostanie poprawnie przetłumaczony.  Poza tym ustalanie szczegółów z potencjalnym najemcą przebiegnie bezproblemowo.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Wrocław Krzyki - najlepsza okolica do wynajmu mieszkania?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Wrocławska Wielka Wyspa, a wynajem mieszkania

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.