Pierwszy dylemat, przed którym stajemy, gdy postanawiamy zakupić mieszkanie, to wybór rynku. Badania dowiodły, że ponad 50% Polaków, decydując się na zakup mieszkania, rozważa tylko i wyłącznie zakup na rynku pierwotnym. Czym to jest spowodowane?
Mieszkanie z rynku pierwotnego:
- Jest nowe i nieużywane,
- Posiada duże możliwości aranżacyjne,
- Jest tanie w użytkowaniu,
- Posiada wysoką wartość i łatwo je sprzedać,
- Można je kupić w całości wykończone (tzw. mieszkania pod klucz),
- Stopień zagospodarowania najbliższej okolicy zazwyczaj nie jest wysoki, zwłaszcza jeśli mieszkanie znajduje się na nowym osiedlu,
- Znajduje się w zadbanym, nowoczesnym budynku, który nie wymaga remontów.
Wśród zalet mieszkań pochodzących z rynku wtórnego wymienia się z kolei:
- Możliwość negocjacji ceny lub znalezienia lokalu w bardzo atrakcyjnej cenie,
- Szybkość realizacji transakcji – od chwili zapłacenia za mieszkanie do momentu wprowadzenia się mija maksymalnie kilka tygodni – miesięcy,
- Brak konieczności wyposażania i wykończenia domu,
- Duże szanse na dobrą lokalizację, np. w centrum miasta,
- Możliwość dokładnej oceny stanu technicznego mieszkania podczas jego oględzin,
- Łatwiejszy do sprawdzenia stan prawny budynku na dzień sprzedaży,
- Możliwość oceny terenu wokół mieszkania lub domu i jego weryfikacji pod kątem potrzeb.
Przed podpisaniem umowy z deweloperem lub właścicielem mieszkania, warto przede wszystkim oszacować koszty tej inwestycji. Wiele zależy od możliwości kupującego i budżetu, jaki przeznaczyliśmy na zakup mieszkania.
Rynek wtórny mieszkań to rynek nieruchomości, które są używane i najczęściej były zamieszkiwane przez poprzedniego właściciela. Mamy możliwość dokładnego sprawdzenia, jaki jest ich stan techniczny. Zanim do lokalu wprowadzi się nowa osoba, para lub rodzina, zazwyczaj konieczny jest delikatny remont.
Z kolei mieszkania z rynku pierwotnego, to lokale, które często są kupowane na podstawie prezentowanych wizualizacji lub projektów. O ile nie zdecydujemy się na mieszkania pod klucz, to lokale są wykończone częściowo. Często nie posiadają one płytek, pomalowanych ścian, ani drzwi wewnętrznych. Oznacza to także, że należy w nich jeszcze dokończyć montaże w łazience.
Remont mieszkania w stanie deweloperskim może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych, wiele zależy od tego, w jakim stanie jest kuchnia i łazienka. W przypadku mieszkań, które pochodzą z rynku wtórnego, najczęściej nie ma potrzeby przeprowadzania aż tak dużych i kosztownych prac. Mieszkania te mają wykonane tynki i instalacje. Po ocenie stanu, może się okazać że lokal wystarczy odświeżyć mieszkanie i przemalować.