50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Projekty domów energooszczędnych – co wpływa na wielkość strat ciepła?

Projekty domów energooszczędnych to bardzo gorący temat na rynku nieruchomości. Zastosowane w nich rozwiązania mają na celu przede wszystkim zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło i zwiększyć walory ekologiczne oraz ekonomiczne takich nieruchomości. Czym charakteryzują się nowoczesne domy?

Projekty domów energooszczędnych – co warto o nich wiedzieć?

Projekty domów energooszczędnych są coraz częściej stosowane we współczesnym budownictwie, w tym także na rynku polskim. Co warto o nich wiedzieć? Na jakich założeniach się opierają?

Niskoenergetyczne domostwa powstają w oparciu o kilka ważnych założeń. Najważniejsze z nich, to, stworzyć takie rozwiązanie, by:

  • Dom był tani w eksploatacji
  • Zminimalizowane zostało zużycie energii
  • Dom był przyjazny dla naturalnego środowiska
  • Usytuowanie domu sprzyjało możliwie najlepszemu wykorzystaniu naturalnego światła
  • Dom był atrakcyjny wizualnie i nowoczesny
  • Dom był tani w budowie
  • Budynek był przestronny i funkcjonalny

W myśl wyżej wymienionych zasad, domy energooszczędne powstają najczęściej na planie zwartych brył. Zwarta bryła, pozbawiona skomplikowanych naroży i zagłębień, jest łatwiejsza do ogrzania, co wpływa na obniżenie kosztów użytkowania. Taka konstrukcja jest więc ekonomiczna, zarówno w budowie, jak i w późniejszej eksploatacji.

Prosta forma i rozkład pomieszczeń w domu sprzyjają optymalnemu naświetleniu wnętrza. Przyjęło się, że domy wyposażane są w duże przeszklenia od strony południowej, natomiast ogranicza się liczbę okien po stronie północnej. W rezultacie można osiągnąć bardzo niskie zapotrzebowanie na energię, a dom jest ekologiczny.

Domy w stylu skandynawskim

Współczesne budownictwo często stawia się na minimalizm i prostą formę – tak właśnie powstają między innymi domy w stylu skandynawskim. To domy, które charakteryzują się długą żywotnością i energooszczędnością. Wyróżnia je przestronne, minimalistyczne wnętrze, a także duża jasność pomieszczeń. Formy poszczególnych domów mogą się od siebie różnic, ponieważ stosowane są różnorodne rozwiązania ekologiczne, ale cel jest ten sam – zmniejszyć zapotrzebowanie na energię!

Domy w stylu skandynawskim budowane są technologią szkieletową, ponieważ prace budowlane nie wymagają przestojów, czas budowy może się zamknąć w przeciągu 1 – 3 miesięcy. Dodatkowa zaleta to niskie koszty budowy. W porównaniu z tradycyjnymi domostwami konstrukcja domów skandynawskich jest tańsza o około 30%. Prosta konstrukcja przedkłada się także na łatwość przyszłych prac remontowych oraz związane z nimi wydatki.

Projekty domów energooszczędnych – co wpływa na wielkość strat ciepła?

Domy energooszczędne są projektowane tak, by generować oszczędności, nie tylko w sezonie grzewczym, ale i poza nim. Decydujące znaczenie ma tutaj izolacja termiczna wnętrza, a także dodatkowe źródła ciepła, wykorzystujące energię odnawialną. Różnorodność projektów jest duża, ale wszystkie łączy jeden wspólny mianownik – wykorzystać tektonikę budynku i naturalne ruchy powietrza tak, by ogrzewanie i wentylacja budynku były jak najbardziej ekonomiczne.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z mniejszymi domami parterowymi, czy z dużymi piętrowymi rezydencjami, nowe budownictwo zakłada, że wszystkie te projekty będzie cechować oszczędność energii. Jakie rozwiązania są stosowane w nowoczesnym budownictwie?

#1 Izolacja termiczna

Izolacja termiczna to czynnik o kluczowym znaczeniu, jeśli chodzi o energooszczędność. Aby dom cechowało niskie zapotrzebowanie na energię, konieczne jest wykorzystanie odpowiedniej grubości ścian oraz zadbanie o jak najwyższą jakość materiałów izolacyjnych. Standardem w budownictwie jest ocieplanie styropianem lub wełną mineralną, coraz częściej projekty nowoczesnych domów uwzględniają jednak izolację o większej, niż standardowa grubości, dochodzącej do nawet ponad 20 cm. Projektując domy, redukuje się mostki termiczne oraz oddziela od siebie termicznie część mieszkalną i użytkową.

#2 Wentylacja budynku

Jednym z nowszych rozwiązań stosowanych w budownictwie jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Główną funkcją rekuperatora jest pobieranie świeżego powietrza z zewnątrz i filtrowanie go tak, by zostało one pozbawione dwutlenku węgla, kurzu, roztoczy i wirusów. Dzięki temu rozwiązaniu dochodzi nie tylko do ciągłej wymiany powietrza w budynku na świeże, czyste i filtrowane, ale także można doprowadzić do dużego odzysku ciepła w danym pomieszczeniu.

#3 Rozmiar i kształt domu

Wielkość strat ciepła w domu zależy od tego, przez jak dużo przegród musi ono przenikać, by dotrzeć do poszczególnych pomieszczeń. Niewielki rozmiar domu jest więc nie tylko estetyczny i praktyczny, ale też wpływa na zmniejszenie strat ciepła oraz zminimalizowanie kosztów ogrzewania.

Im mniejszy postawimy dom, tym mniej będziemy mieli strat ciepła. Jeśli dom jest dodatkowo wybudowany na planie prostokąta i posiada prosty, nieskomplikowany dach, unikamy narożników i załamań przegród, co dodatkowo wpływa na zminimalizowanie strat ciepła.

#4 Okna

Duże przeszklenia od strony południowej pomogą nasłonecznić dom w sposób naturalny. Wśród nowoczesnych materiałów budowlanych są dostępne między innymi specjalne okna z niskim współczynnikiem ciepła, tak, by jak najwięcej energii przenikało do lokalu, natomiast nie dochodziło do dużych strat i wydostawania się jej na zewnątrz.

#5 Odnawialne źródła energii

Jak już wspomnieliśmy, charakterystyczną cechą nowoczesnych, niskoenergetycznych budynków jest znikoma ilość zapotrzebowania na energię. Efekt ten można uzyskać dzięki pasywnym źródłom cieplarnianym.

Rozwiązania, które są obecnie stosowane, to:

  • Kolektory słoneczne
  • Pompy ciepła
  • Energooszczędne okna
  • Termoizolacja ścian
  • Rekuperator
  • Gruntowe wymienniki ciepła
  • Pompy pozyskujące energię termalną
  • Bufory ciepła
  • Rolety zewnętrzne
  • Dodatkowe warstwy izolacyjne stropodachu

Ile kosztują domy energooszczędne we Wrocławiu?

Powodów, żeby zainwestować w dom energooszczędny, jest dużo. Przede wszystkim są to mniejsze koszty ogrzewania oraz ochrona środowiska. Kolejne zalety to komfort cieplny oraz wysokie walory estetyczne budynku. Domy niskoenergetyczne charakteryzuje także większa wartość nieruchomości na rynku wtórnym.

Ekologiczne domy pasywne cechuje nie tylko niskie zużycie energii, ale także znacznie przyspieszony czas budowy. Inwestycje o powierzchni do 100 metrów kwadratowych mogą zostać zrealizowane nawet w przeciągu jednego miesiąca! Ceny takich domów zawierają się w przedziale od 150 000 złotych do nawet 400 000 złotych, w zależności od oferty.

Przykładowe ceny nieruchomości energooszczędnych to:

  • 315 000 złotych, za nowoczesny dom parterowy z garażem dwustanowiskowym i przestronną strefą dzienną
  • 268 000 złotych, za dom z płaskim dachem, 2 – stanowiskowym garażem i 3 sypialniami (bez tarasów i poręczy zewnętrznych)
  • 213 000 złotych za ekologiczny dom z dużym, jasnym salonem i trzema sypialniami
  • 189 000 złotych, za ekonomiczny dom z gabinetem na parterze, o powierzchni użytkowej równej 84 metry kwadratowe
  • 173 000 złotych za mały dom (78 metrów kwadratowych) z poddaszem użytkowym
  • 161 000 złotych, za dom parterowy z dwiema sypialniami i dużą kuchnią

Tego typu inwestycje są realizowane na terenie całej Polski, w tym także we Wrocławiu.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Lokalizacja mieszkania - na co trzeba zwrócić uwagę?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Mieszkanie z open space - dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.