Gdzie szukać mieszkania na wynajem? Kiedy ceny są najniższe i warto się za to zabrać? W tym artykule podpowiadamy, jaki jest najlepszy czas na poszukiwania lokalu mieszkalnego!
Spis treści
Gdzie szukać mieszkania na wynajem? Kiedy ceny są najniższe i warto się za to zabrać? W tym artykule podpowiadamy, jaki jest najlepszy czas na poszukiwania lokalu mieszkalnego!
Kupno mieszkania wymaga dużego nakładu finansowego na start, nic więc dziwnego, że dużo osób preferuje wynajem mieszkania. O tym, co się bardziej opłaca, kupno czy wynajem, decydują przede wszystkim potrzeby kupujących. Dla młodych par i singli, którzy nie planują w najbliższych latach zakładać rodziny, najbardziej opłacalny będzie wynajem. Jeśli nie zamierzamy na długo osiadać w danym mieście, sytuacja jest podobna. Jak szukać mieszkań na wynajem?
Najpopularniejszy sposób na znalezienie lokum mieszkalnego to portale z ogłoszeniami, typu gumtree, gratka lub olx. W dziale z nieruchomościami możemy znaleźć wiele ofert, opatrzonych zdjęciami, które ułatwiają podjęcie decyzji. Poszukiwania można znacznie zawęzić, np. zaznaczyć przedział cenowy lub metraż, który nas najbardziej interesuje.
Poszukując mieszkania, warto zwrócić uwagę na:
W treści ogłoszeń zazwyczaj znajdziemy wypunktowane wszystkie atrybuty lokalu, włącznie z kontaktem do właściciela.
Inny sposób na poszukiwanie mieszkania to przeglądanie ogłoszeń na portalach społecznościowych. Grupy na facebooku są dedykowane różnym miastom, a także różnym rodzajom ofert. Możemy wśród nich znaleźć ogłoszenia z pokojami jednoosobowymi, mieszkaniami kilkuosobowymi i domami na sprzedaż lub wynajem.
Jeśli po wstępnej selekcji jesteśmy zainteresowani lokalem, najlepiej po prostu zadzwonić i umówić się na oglądanie. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, ponieważ prawdopodobnie w tym samym czasie mieszkanie ogląda wiele innych osób.
Jeśli nie chcemy osobiście się angażować w poszukiwania mieszkania na wynajem, zawsze można skorzystać z pomocy pośrednika, czyli agencji nieruchomości. Taka usługa zazwyczaj kosztuje tyle, co opłata za jednomiesięczny czynsz. Dzięki pomocy agenta możemy bardzo szybko znaleźć mieszkanie w konkurencyjnej cenie, a także dokonać wszelkich formalności związanych z jego wynajmem.
Zanim zdecydujemy się na konkretne poszukiwania, warto przeanalizować swoje potrzeby, i porozmawiać z agentem o takich kwestiach, jak:
Doświadczona agencja nieruchomości wykorzysta wiedzę na temat oczekiwań swojego klienta i na ich podstawie znajdzie najlepszą ofertę. Pośrednik pomoże także w sporządzeniu umowy najmu oraz w negocjacjach dotyczących ceny za lokal.
Najspokojniejszy czas na rynku nieruchomości na wynajem to pierwszy i ostatni kwartał roku. Wtedy ceny nie są zależne od takich sytuacji, jak początek roku akademickiego, kiedy to do nowego miasta przyjeżdża bardzo dużo studentów poszukujących mieszkania. Mimo że w takich miesiącach jak styczeń – marzec, czy listopad – grudzień, nie ma zbyt wielu ofert, to możemy wśród nich znaleźć prawdziwe perełki.
Z reguły najlepszy czas na znalezienie mieszkania to okres zimowy. Po gorącym sezonie letnio-jesiennym ceny mocno spadają w dół, łatwiej też znaleźć lokal o dobrym usytuowaniu i korzystnym metrażu. Dotyczy to w szczególności dużych miast i ośrodków akademickich, takich jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław.
Najtaniej wynajmiemy w grudniu, natomiast najdroższe oferty spotkamy we wrześniu. Jeśli zależy nam na ciekawym lokalu, warto rozpocząć poszukiwania w miesiącach lipiec – sierpień, kiedy studenci zwalniają mieszkania, bo wracają do domu. Wtedy na rynku jest dostępnych bardzo dużo ofert, w korzystnych cenach.
Ceny za wynajem mieszkania mogą się wahać od 700 – 900 zł za pokój jednoosobowy, przez około 1400 – 2200 złotych za kawalerkę lub małe mieszkanie dwupokojowe, do nawet 3 200 – 7 000 złotych miesięcznie za apartament. Wiele zależy od sezonu, stanu technicznego mieszkania, jego lokalizacji oraz metrażu.
Przykładowe ceny wynajmu dla kawalerek, to:
Natomiast mieszkania kilkupokojowe możemy wynająć już za:
Wynajem luksusowego apartamentu będzie nas kosztować już od:
Najniższe ceny mieszkań spotkamy w: Opolu, Bydgoszczy, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie i Poznaniu. Najdroższym miastem niezmiennie pozostaje stolica naszego kraju. Drogie lokale są także charakterystyczne dla miast, które stanowią duże ośrodki akademickie. Najdroższe dzielnice, jeśli chodzi o wynajem mieszkania, to warszawskie Śródmieście, Żoliborz, Mokotów i Ochota. W pozostałych miastach ceny są z reguły o około 20 procent niższe.
Najbardziej korzystne ceny za wynajem są charakterystyczne dla niewielkich miast, takich jak Jelenia Góra, czy Żagań. W miastach, których liczba mieszkańców nie przekracza 100 tysięcy, ceny potrafią być nawet 25 – 30 % niższe. Przykładowo, za kawalerkę w Jeleniej Górze (z parkingiem) zapłacimy około 1100 złotych. W tej samej miejscowości, za mieszkanie o powierzchni użytkowej aż 70 metrów kwadratowych, zapłacimy około 1700 złotych miesięcznie.
Jeśli szukamy mieszkania służbowego dla pracowników, również dobrą opcją będzie rozpoczęcie poszukiwań w niewielkich miejscowościach. Za przytulne 3 – pokojowe mieszkanie dla pracowników, po remoncie, zlokalizowane w Jeleniej Górze zapłacimy miesięcznie jedynie około 3000 złotych. Podobne, a nawet niższe ceny znajdziemy w Kłodzku. Tanie mieszkania są także na terenie Śląska, np. w Gliwicach lub Katowicach.
Jeśli zależy Ci na tym, by poszukiwania mieszkania przebiegły sprawnie i bez przykrych sytuacji, warto pamiętać o kilku kwestiach. Oto one: