50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

Instalacja grzewcza w domu – poznaj najpopularniejsze rozwiązania!

Nowoczesne domy energooszczędne można poznać po ich konstrukcji oraz zastosowanych nowoczesnych rozwiązaniach. Jednym z trendów, które pojawiają się w nowym budownictwie, jest energooszczędna instalacja grzewcza w domu. Dlaczego to takie popularne rozwiązanie?

Domy energooszczędne – czym się charakteryzują? Z jakich rozwiązań korzysta nowoczesne budownictwo?

Nowoczesne domy energooszczędne korzystają z wielu innowacyjnych rozwiązań, tak, by w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczać naturalne środowisko. Nowe domy są budowane na planie prostych figur – w ten sposób można zminimalizować straty ciepła i zmniejszyć koszty ogrzewania. Ich konstrukcja zazwyczaj jest dwupoziomowa, często wykorzystywanym elementem konstrukcyjnym są także duże przeszklenia.

Taki typ budownictwa sprzyja nie tylko ekologii, ale też ekonomicznej eksploatacji domu. Nowoczesne domy charakteryzują więc niższe koszty budowy oraz minimalizacja wydatków związanych z późniejszym użytkowaniem budynku. Jak to się ma do ogrzewania? Co zrobić, by w sposób ekologiczny ogrzać dom?

Instalacja grzewcza w domu – co warto wiedzieć?

W Polsce najpopularniejszym sposobem na ogrzewanie domu jest wciąż węgiel. Przepisy dotyczące ogrzewania domu są jednak bardzo restrykcyjne – stare modele pieców emitują ogromne ilości zanieczyszczeń do powietrza, dlatego stopniowo zostają one wycofywane i zastępowane nowszymi rozwiązaniami. Ekologiczne ogrzewanie jest promowane w wielu województwach Polski. Posiadacze starych kotłów mogą nawet liczyć na dofinansowanie zakupu nowej instalacji.

Istnieje wiele sposobów na to, by dostarczyć ciepło do wnętrza budynku. Jednym z nich jest termomodernizacja. Chcesz dowiedzieć się, na czym polega to rozwiązanie? Spieszymy z odpowiedzią! Termomodernizacja ma na celu zmodernizować instalację grzewczą i poprawić jej jakość, także w kontekście ekologicznym. Idealne instalacja grzewcza w domu powinna być bezpieczna, niezawodna, a także charakteryzować się wygodną i łatwą obsługą. Jeśli dodatkowo wykorzystuje ona odnawialne źródła energii, mamy do czynienia z rozwiązaniem, które jest nie tylko praktyczne i ekonomiczne, ale także ekologiczne!

Technologia stale się rozwija i rozwiązania, które były stosowane kilkanaście lat temu, już nie są ani opłacalne, ani dobre. Dlatego warto zrobić przegląd aktualnej instalacji i zastanowić się, czy nie przydałaby się jej modernizacja, lub nawet całkowita wymiana. Jakie opcje wchodzą w grę, jeśli chodzi o ogrzewanie domu?

Instalacja grzewcza w domu – oto najpopularniejsze rozwiązania!

Przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania grzewcze w Polsce.

#1 Ogrzewanie domu węglem

Ogrzewanie domu węglem – w wielu województwach obowiązuje ustawa antysmogowa, dlatego dopuszczalne jest tylko i wyłącznie palenie za pomocą nowoczesnych, ekologicznych kotłów. Mieszkańcy mogą jednak liczyć na dofinansowania tej inwestycji, dzięki czemu zakup nowego pieca nie jest aż tak obciążający dla ich portfeli. Koszty ogrzewania domu węglem dobrej jakości mogą wynosić około 4,000 zł w ciągu roku.

#2 Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe – jeśli działka ma dobry dostęp do gazu ziemnego, o wiele wygodniejszą i tańszą opcją niż palenie węgla, jest ogrzewanie gazowe. Inne rozwiązanie to instalacja grzewcza z własnym zbiornikiem. Nowoczesne kotły kondensacyjne są ekonomiczne, wydajne i estetyczne – dzięki temu, że pobierają one powietrze z zewnątrz, można je łatwo dostosować do potrzeb domowników.

#3 Pompy ciepła

Pompy ciepła – to rozwiązanie, które nie dość, że jest korzystne pod względem ekonomicznym (w dłuższej perspektywie), to jeszcze jest ekologiczne. Koszty instalacji pompy ciepła mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale to inwestycja, która się zwraca. Urządzenia te wykorzystują energię z wody, powietrza i gruntu i nie wytwarzają szkodliwych substancji. Ogrzewanie domu w ten sposób nie wymaga także dużych nakładów pracy!

#4 Kolektory słoneczne

Jedną z nowszych technologii, która może być stosowana zastępczo i wspomagać centralne ogrzewanie w domu, są kolektory słoneczne. Kolektory mogą współdziałać razem z pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym i minimalizować wydatki związane z ogrzewaniem domu. Energia, która jest używana do ogrzewania, np. wody, pochodzi z promieniowania słonecznego, dlatego kolektory muszą być zamontowane w dobrze nasłonecznionych miejscach – na dachu lub na tarasie budynku.

Instalacja grzewcza w domu – jak sterować temperaturą?

Instalacją grzewczą w domu można wygodnie sterować, między innymi dzięki termoregulatorom i termostatom.  To urządzenia wyposażone w zewnętrzne czujniki, które wpływają na większą efektywność systemu grzewczego. Termostat utrzymuje temperaturę na stałym poziomie, dzięki czemu komfort przebywania w budynku jest o wiele większy. To także oszczędność kosztów związanych z ogrzewaniem. Najpopularniejsze termostaty to urządzenia, które są sterowane mechanicznie lub elektronicznie. Te pierwsze są o wiele tańsze, ale charakteryzuje je mniejsza wytrzymałość. Te drugie, są bardzo trwałe i łatwo programowalne, ale niektórych może przerażać ich cena i skomplikowana obsługa.

Czym różnią się od siebie ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe?

Wiele osób na etapie budowy domu staje przed trudnym wyborem, czy zainstalować w domu ogrzewanie podłogowe, czy bardziej korzystne będzie skorzystanie z grzejników. W lokalach o typie usługowym często łączy się te dwie technologie i korzysta z mieszanego sposobu ogrzewania. Czym różnią się od siebie ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe?

Ogrzewanie grzejnikowe

Ogrzewanie grzejnikowe wykorzystuje urządzenia wysokotemperaturowe i mechanizm konwekcji. To metoda, która jest dość tania na etapie montażu, ale posiada też swoje wady. Ogrzane przez grzejnik powietrze krąży po pomieszczeniu, a jego temperaturę można bardzo łatwo regulować. Wadą tego rozwiązania jest to, że zarówno po włączeniu grzejników, jak i po zakręceniu kaloryfera, temperatura gwałtownie się zmienia. Kaloryfery nie należą do najbardziej estetycznych elementów mieszkania lub domu, więc jeśli zależy nam na bardziej komfortowym rozwiązaniu, to sprawdzi się ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe korzysta z urządzeń niskotemperaturowych. Specyfiką tego typu ogrzewania jest to, że ciepło jest oddawane przez promieniowanie – dzięki temu dom  lub mieszkanie ogrzewa się wolno oraz wolno stygnie. Ogrzewanie podłogowe jest tanie w eksploatacji, ale wymaga dużej inwestycji na start. Dobrze zaprojektowane może pomóc zaoszczędzić energię i zminimalizować wydatki związane z utrzymaniem domu. Jest to także rozwiązanie, które jest przyjazne dla alergików – w trakcie wydzielania ciepła nie dochodzi do dużych ruchów powietrza, dzięki czemu alergeny (np. kurz) nie unoszą się i nie krążą po pomieszczeniu.

Jeśli poszukujesz odpowiedzi na pytanie, który typ ogrzewania wybrać, to warto rozpatrzeć obie opcje przede wszystkim pod kątem:

  • Finansów
  • Komfortu domowników
  • Ekologii
  • Oszczędności w perspektywie wieloletniej
  • Estetyki
  • Możliwości montażowych budynku

Warto także przyjrzeć się nowoczesnym metodom ogrzewania. Szacuje się, że w domach przyszłości prym będą wiodły kolektory słoneczne, pompy ciepła, a także systemy pomocnicze w postaci rekuperatorów zmniejszających koszty ogrzewania.

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Wykończenia pod klucz - ile to kosztuje?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Nowoczesne inwestycje Wrocław - jak zieleń wpływa na ich wartość?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.