50-019 Wrocław, ul. Piłsudskiego 91a | 51-152 Wrocław, ul. Piłsudskiego 49-51

5 powodów, dla których warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkanie z rynku wtórnego to lokal, do którego można się wprowadzić od razu po zakupie. Dlaczego warto kupić taką nieruchomość? Na co warto zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy dla Was 5 solidnych argumentów przemawiających za tym, by wybrać lokal z rynku wtórnego!

Mieszkanie z rynku wtórnego – co warto wiedzieć?

Przymierzasz się do zakupu mieszkania? Zastanawiasz się, jaki lokal będzie dla Ciebie najlepszy? Dylematy związane z zakupem mieszkania najczęściej dotyczą w pierwszej kolejności rodzaju rynku, na którym chcemy dokonać zakupu. Rynek nieruchomości dzieli się na dwa wiodące obszary – są to: rynek pierwotny oraz rynek wtórny. Warto wyjaśnić sobie te dwa pojęcia, zanim zagłębimy się dalej w tematykę mieszkań z rynku wtórnego.

Rynek pierwotny to rynek, na którym dokonuje się obrotu nieruchomościami nowymi, prosto od dewelopera. Z kolei mieszkanie z rynku wtórnego, to mieszkanie, które było już używane, jest więc nabyte wtórnie. Mieszkania i domy z rynku wtórnego są z reguły już całkowicie wykończone i można się do nich od razu wprowadzić. Natomiast mieszkania z rynku pierwotnego mogą zostać oddane w stanie surowym, deweloperskim lub jako tzw. mieszkania wykończone pod klucz. Wiele zależy od oferty, na którą się zdecydujemy.

Mieszkania z rynku wtórnego to lokale, które już istnieją, dzięki czemu można sprawdzić ich stan techniczny oraz ocenić potencjalną przyszłą okolicę, w której będzie się mieszkać. Niestety rozwiązanie to posiada także wady. Jedną z nich jest stopień zużycia lokalu, na który nie mamy niestety wpływu. Po oględzinach może się okazać, że stan techniczny mieszkania jest na tyle zły, że będzie ono wymagało remontu. W bardzo skrajnych przypadkach może być konieczna nawet wymiana całej instalacji grzewczej lub modernizacja zastosowanych w mieszkaniu przestarzałych rozwiązań.

Przed zakupem mieszkania, niezależnie od tego, czy interesuje nas rynek pierwotny, czy rynek wtórny, warto przede wszystkim oszacować koszt zakupu i zaplanować orientacyjnie późniejsze wydatki związane z eksploatacją lokalu. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie kilku różnych ofert i dokładne sprawdzenie lokalizacji mieszkania. Możliwe jest także prześledzenie planów zagospodarowania danej dzielnicy lub okolicy. Duży metraż w połączeniu z nieco mniej atrakcyjną lokalizacją może się okazać za kilka lat bardzo trafionym zakupem.

Do tańszych dzielnic we Wrocławiu należą między innymi:

  • Psie Pole
  • Leśnica

Mieszkania w tych rejonach, a także na obrzeżach miasta można kupić nawet za 4 – 5 000 złotych za metr kwadratowy.

Z kolei droższe dzielnice w stolicy Dolnego Śląska, to:

  • Krzyki
  • Śródmieście
  • Przedmieście Oławskie
  • Biskupin
  • Karłowice

Ciekawym elementem rynku wtórnego są mieszkania w kamienicach. Piękne elewacje, bogata historia i duży metraż mają sporo zwolenników. Ceny takich mieszkań również zachęcają, do tego, by rozważyć ich zakup.

Badania dowiodły, że większość respondentów rozważających zakup mieszkania preferuje nieruchomości z rynku pierwotnego. Preferencje te wynikają głównie z tego, że kupcy wymagają od lokalu nienagannego stanu technicznego oraz dużych możliwości aranżacyjnych. Niewiele klientów wie jednak o tym, że takie parametry można znaleźć także na rynku wtórnym. No właśnie, dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Przygotowaliśmy dla Was listę 5 ważnych argumentów, które za tym przemawiają!

Mieszkanie z rynku wtórnego – 5 powodów, dla których warto je kupić!

#1 Atrakcyjna cena

Ponieważ mieszkania na rynku wtórnym są używane, ich cena jest o wiele niższa, niż lokali z rynku pierwotnego. Paradoksalnie, stan techniczny używanego mieszkania wcale nie musi być taki zły. Wiele zależy od tego, kto wcześniej zajmował mieszkanie oraz jak długo.

Koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest niższy także dlatego, że osobie, która chce sprzedać mieszkanie, zazwyczaj zależy na szybkim sfinalizowaniu transakcji. Inaczej niż w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, mieszkania używane można kupić w niższej, wynegocjowanej cenie, a później na spokojnie remontować. Atrakcyjna cena i dobry stan techniczny sprawiają, że mieszkania te cieszą się niesłabnącą popularnością. Możliwości negocjacji doceniane są przez obie strony, ponieważ w ten sposób można dojść do kompromisu, który jest korzystny zarówno dla osoby sprzedającej, jak i kupującego.

#2 Weryfikacja stanu mieszkania

Dzięki temu, że mieszkania z rynku wtórnego były już przez kogoś zamieszkane, jesteśmy w stanie ocenić na własne oczy ich faktyczny stan, a także wypytać o ewentualne mankamenty. Nie polegamy tylko i wyłącznie na wizji architekta, czy planach związanych z mieszkaniem, tylko możemy je zobaczyć na własne oczy. W lokalach tego typu można łatwo ocenić konieczność przeprowadzenia remontu, a także oszacować jego koszty. Przykładem drobnych prac konserwacyjnych, które warto wykonać, jest np. wymiana okien na nowe.

#3 Weryfikacja najbliższej okolicy

Mieszkania z rynku wtórnego już zostały wybudowane, a okolice, w których się one znajdują, zazwyczaj są już dobrze rozwinięte. Dzięki temu mamy możliwość dokładnej weryfikacji otoczenia. Można ocenić zagospodarowanie terenu wokół budynku, a także poziom bezpieczeństwa osiedla. Możliwe jest zweryfikowanie, czy w okolicy znajdują się niezbędne usługi oraz placówki, bez obaw, że po zamieszkaniu w lokalu ten stan rzeczy się zmieni. Najbliższą okolicę można prześwietlić pod kątem takich czynników jak odległość od centrum, dojazd do pracy, ilość sklepów, placówek zdrowotnych, lokali usługowych i placówek edukacyjnych w pobliżu. Możliwe jest także poznanie przyszłych potencjalnych sąsiadów.

#4 Brak konieczności wykończenia mieszkania

W mieszkaniach z rynku wtórnego są już zainstalowane aparatury łazienkowe i kuchenne. Są one otynkowane, pomalowane, posiadają podłogi, drzwi, a nawet większość mebli. Nie trzeba inwestować w kosztowny remont, wystarczy ewentualnie przemalować i odświeżyć lokal, a także zakupić niezbędne sprzęty, np. elektroniczne i można się wprowadzać. Dzięki temu, że lokal jest odkupywany od poprzedniego właściciela, wydatki związane z remontem można rozłożyć w czasie, tak, by nie były one zbyt obciążające dla portfela.

#5 Mieszkanie jest dostępne od razu po zakupie

Nie dość, że wiemy, za co płacimy, to jeszcze możemy od razu z tego skorzystać. Mieszkania na rynku wtórnym są bowiem gotowe do wprowadzenia się. To dobra opcja dla osób, które potrzebują pilnie lokalu.

Mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym? Co wybrać?

Zainteresowanie używanymi mieszkaniami z roku na rok nie słabnie. Badania dotyczące preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania dowiodły, że klienci cenią sobie najbardziej w rynku wtórnym fakt, iż cenę mieszkania można negocjować. Ponad 30% respondentów opowiedziało się także za tym, że ważna jest dla nich szybkość realizacji transakcji oraz możliwość wprowadzenia się do lokalu od razu.

Podsumowując, rynek wtórny, to:

  • Niższy koszt zakupu (nawet do 15%)
  • Zagospodarowana okolica
  • Gotowe rozwiązanie
  • Atrakcyjna lokalizacja

Kupujący zyskuje mieszkanie w określonym standardzie, do którego można się od razu wprowadzić. Co prawda nie ma aż tak dużych możliwości aranżacyjnych, jak w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, ale za to koszty nieruchomości są niższe. Jeśli przedkładasz cenę, brak konieczności wykończenia mieszkania i możliwość wprowadzenia się od zaraz nad idealnym stanem technicznym i możliwościami aranżacji, to mieszkanie z rynku wtórnego będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem!

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Mieszkanie z open space - dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Apartament w stylu loft - ile kosztuje taka nieruchomość?

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.