Pokaż listę

Lokale użytkowe we Wrocławiu – lepiej kupić, czy wynająć?

Wrocław to miasto rozwijające się wyjątkowo dynamicznie, w którym coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z bogatej oferty nieruchomości użytkowych. Popularnością cieszą się powierzchnie komercyjne każdego typu - począwszy od nowoczesnych biurowców, aż po rozbudowane lokale handlowo-usługowe, przystosowane do specyfiki wielu branż. Przedsiębiorcy muszą jednak stanąć przed ważnym wyborem, decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego we Wrocławiu.

Spis treści:

 • 1. Zalety kupna lokalu użytkowego
 • 2. Wady kupna lokalu użytkowego
 • 3. Zalety wynajmu lokalu użytkowego
 • 4. Wady wynajmu lokalu użytkowego
 • 5. Kalkulacja kosztów
 • 6. Lokale użytkowe Wrocław: kupno czy wynajem?

 •  
  Zalety kupna lokalu użytkowego

  Zalety kupna lokalu użytkowego

  Na kupno nieruchomości usługowej zazwyczaj decydują się przedsiębiorcy, którzy poszukują nowej siedziby dla swojej firmy lub chcą traktować nabyty lokal jako inwestycję środków. Nierzadko na ten cel konieczne jest zaciągnięcie kredytu, a następnie jego wieloletnie spłacanie.
   
  Obecnie we Wrocławiu dostępnych jest wiele nowoczesnych powierzchni biurowych i handlowo-usługowych, które pozwalają na prowadzenie własnej działalności lub oferowanie najmu powierzchni innym potrzebującym. Rynek nieruchomości komercyjnych uznawany jest za jeden z najbardziej rentowych oraz najstabilniejszych, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako efektywna forma lokowania kapitału.
   
  Podstawową zaletą takiej inwestycji jest fakt, że lokale użytkowe nie tracą na swojej wartości wraz z upływem lat. Jeżeli z czasem zajdzie konieczność zmiany siedziby lub profilu działalności firmy, nieruchomość można zawsze wynająć lub odsprzedać innemu przedsiębiorstwu. W przypadku obiektów znajdujących się w atrakcyjnej lokalizacji możliwa jest nawet sprzedaż ze sporym zyskiem, a każdy przeprowadzany remont lub rozbudowa dodatkowo podnoszą wartość nieruchomości. Własny lokal użytkowy zapewnia także przedsiębiorstwu większą niezależność.

  Wady kupna lokalu użytkowego
   

  Wady kupna lokalu użytkowego

  Podstawową wadą zakupu własnego lokalu użytkowego jest konieczność zaangażowania znacznych środków pieniężnych. Wielu inwestorów musi na ten cel zaciągnąć kredyt, a następnie spłacać go przez wiele lat. Problemem może być na dodatek nieuregulowany stan prawny lokalu.
   
  Sytuacja komplikuje się zwłaszcza wówczas, gdy nieruchomość obciążona jest hipoteką zabezpieczającą kredyt lub posiada kilku współwłaścicieli. Nieścisłości prawne utrudniają pozyskanie środków na przeprowadzenie transakcji, ponieważ banki niechętnie kredytują przedsięwzięcia o dużym poziomie skomplikowania. Na niekorzyść podjęcia decyzji o zakupie wpływa także różnorodność cen.
   
  Oferujący lokale użytkowe na sprzedaż Wrocław to miasto, w którym zdecydowanie najdroższe są nieruchomości położone w centrum. Atrakcyjna lokalizacja może generować kolejne koszty, związane na przykład z koniecznością wykupienia dodatkowych miejsc parkingowych, nierzadko bardziej uciążliwym dojazdem do centrum czy utrudnioną komunikacją.

  Zalety wynajmu lokalu użytkowego
   

  Zalety wynajmu lokalu użytkowego

  Przeważnie wynajem lokalu użytkowego rozważany jest przez stosunkowo młode przedsiębiorstwa, które dopiero zaczynają funkcjonować na rynku. Taka forma korzystania z przestrzeni komercyjnej wymaga comiesięcznego opłacania czynszu, który trafia do kieszeni właściciela użytkowanej nieruchomości. Zapewniający niejeden dobrze wyposażony lokal użytkowy Wrocław wynajem oferuje na bardzo korzystnych warunkach.
   
  Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest nierzadko możliwość korzystania z przestrzeni doskonale przygotowanej pod względem wymaganych aspektów technicznych oraz infrastruktury. Decydując się na opłacanie comiesięcznego czynszu, najemca zyskuje lokal idealny pod względem możliwości adaptacji do prowadzonej działalności.
   
  Aby nie utracić zaangażowanych środków bezpowrotnie, wielu inwestorów oferuje najemcom możliwość okazyjnego odkupienia nieruchomości po spłaceniu określonej liczby rat. Wynajem jest także idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie dysponują wolną gotówką na zakup lokalu użytkowego i nie posiadają wymaganej do zaciągnięcia pożyczki zdolności kredytowej.

  Wady wynajmu lokalu użytkowego
   

  Wady wynajmu lokalu użytkowego

  Do najważniejszych wad wynajmu lokalu komercyjnego należy konieczność opłacania dość wysokiego czynszu, zwłaszcza jeżeli nieruchomość znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji. Zamiast budować wartość marki i inwestować w jej rozwój, przedsiębiorstwo korzystające z powierzchni użytkowej musi co miesiąc wypłacać określoną kwotę właścicielowi lokalu.
   
  Problemem może być także wymóg ścisłego dostosowania się do zasad określonych w umowie najmu, która najczęściej podpisywana jest na kilka lat. W wyniku nieprzewidzianych okoliczności, firma nie może wówczas bez żadnych konsekwencji finansowych zrezygnować z wynajmowania lokalu. Nierzadko konieczna jest także spora inwestycja w przystosowanie nieruchomości do specyfiki prowadzonej działalności.
   
  Nawet po wygaśnięciu umowy najmu, środki przeznaczone na cele adaptacyjne nie zostaną zwrócone najemcy. Dodatkowo, przy przedłużaniu umowy właścicielowi przysługuje prawo do podniesienia czynszu. Stwarza to ryzyko ponoszenia wyższych kosztów utrzymania działalności w przyszłości, co źle rokuje w perspektywie wieloletniego rozwoju.

  Kalkulacja kosztów
   

  Kalkulacja kosztów

  Każda firma ma nieco inne możliwości i potrzeby finansowe. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub wynajmie lokalu użytkowego, należy przeprowadzić dokładną kalkulację kosztów. Nie ma pod tym względem zasadniczej reguły, jednak generalnie zaciągnięcie kredytu na zakup lokalu pod własną działalność jest bardziej opłacalne od wynajmowania.
   
  W takiej sytuacji konieczne jest posiadanie przynajmniej 30% wkładu własnego, a także zapewnienie bankowi wiarygodności poprzez odpowiednią zdolność kredytową. Przy spełnieniu tych warunków, raty kredytu z dużym prawdopodobieństwem będą niższe od miesięcznej stawki czynszu za wynajem. Na dodatek rosną one razem ze wzrostem stóp procentowych, a ich aktualnie niska pozycja nie wskazuje na gwałtowny wzrost w najbliższym czasie. Nie bez znaczenia pozostają kwestie podatkowe. Określone koszty generuje zarówno zakup, jak i wynajem lokalu użytkowego. Mogą się one jednak zasadniczo się różnić, a tym samym w odmienny sposób ograniczyć wysokość danin wpłacanych do urzędu skarbowego.
   
  Na korzyść wynajmu lokalu użytkowego przemawia przede wszystkim możliwość obniżenia podatku dochodowego płaconego przez przedsiębiorcę. Comiesięczny czynsz regulowany na rzecz właściciela danej nieruchomości można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Im są one wyższe, tym bardziej zmniejszyć można kwotę należnego podatku. W przypadku zakupu, od podstawy opodatkowania odjąć można wyłącznie odsetki od kredytu.

  Lokale użytkowe Wrocław: kupno czy wynajem?
   

  Lokale użytkowe Wrocław: kupno czy wynajem?

  Decyzja o kupnie lub wynajmie lokalu użytkowego powinna być uzależniona od indywidualnie opracowanej strategii działania. Jeżeli celem działalności jest przede wszystkim maksymalizacja zysku z prowadzenia określonego biznesu, wynajem nieruchomości komercyjnej jest prawdopodobnie nieco lepszym rozwiązaniem.
   
  W przypadku ukierunkowania działalności na długoterminowy rozwój i wieloletnie inwestycje, bardziej opłacalny może się okazać zakup lokalu. Obie opcje nie wykluczają jednak wzajemnie swoich podstawowych założeń. Przedsiębiorca wciąż może wynająć nieruchomość i stopniowo myśleć o większej inwestycji, bądź też zdecydować się na zakup i skupić przede wszystkim na ustabilizowaniu aktualnych przychodów. Przygotowanie planu działania jest podstawą, na bazie której powinna być podjęta ostateczna decyzja.
   
  Na każdym etapie działań inwestycyjnych i zawodowych warto zwracać się o pomoc do specjalistów. Współpraca z doświadczonym biurem nieruchomości jest najlepszym sposobem na znalezienie we Wrocławiu lokalu użytkowego idealnie dopasowanego do profilu przedsiębiorstwa oraz osobistych wymagań.

  Pokaż listę
  Facebook Google+
  Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku!
  Przed skorzystaniem z serwisu, który dla Ciebie przygotowaliśmy, czujemy się w obowiązku aby poinformować cię o kilku kwestiach technicznych.
  W celu zapewnienia najlepszego doświadczenia z korzystania z serwisu możemy dostosowywać treści oraz wyświetlać reklamy na podstawie twoich poprzednich aktywności.
  Ma to na celu ułatwienie Tobie szybszego dotarcia do poszukiwanych informacji oraz interesujących Ciebie ofert. Tego typu profilowanie nie ma wpływu na ofertę, jaką widzisz/otrzymujesz na stronie, służy jedynie prezentowaniu w pierwszej kolejności treści, które mogą być dla Ciebie bardziej interesujące.
  W związku z tym prosimy o wyrażenie zgody na stosowanie narzędzi do profilowania celem dostarczania optymalnych treści dla Twoich poszukiwań.
  Na co wyrażasz zgodę?
  Klikając „ZGADZAM SIĘ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych, w tym w celu profilowania (automatycznego, anonimowego dopasowania treści strony i reklam na podstawie Twoich poprzednich aktywności) przez WRE nieruchomości, PIŁSUDSKIEGO 91A, 50-019, WROCŁAW NIP 8971789750. Zgoda dotyczy Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług w Internecie. Możesz nie wyrazić zgody niemniej wiąże się to z brakiem możliwości korzystania z naszych usług. Możesz również uniemożliwić łącznie twojego urządzenia ze zgromadzonymi danymi poprzez usunięcie plików cookie z Twojej przeglądarki. Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych oraz Twoich uprawnień z tym związanych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

  Informacje o administratorze Twoich danych osobowych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest WRE nieruchomości, PIŁSUDSKIEGO 91A, 50-019, WROCŁAW NIP 8971789750.

  Jakie dane będą przetwarzane
  Będziemy przetwarzać następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje zgodnie z informacją dotyczącą działań realizowanych przez naszych partnerów technologicznych – lista partnerów technologicznych znajduje się na stronie polityki prywatności.

  Cele przetwarzania danych osobowych
  Twoje dane zgromadzone w trakcie korzystania ze strony internetowej będą używane w celu marketingowym w tym w celu profilowania w szczególności:
  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w Internecie,
  • w celach badań analitycznych w celach marketingowych,
  • w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach,
  • w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług,
  • w celach marketingowych naszych partnerów, polegających na dopasowaniu treści i reklam w Internecie,
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, w celach badań analitycznych w celach marketingowych,

  Jeśli wyrazisz na to zgodę będziemy przetwarzać Twoje dane, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach. Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa
  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć usuwając pliki cookie zapisane w Twojej przeglądarce.
  Zgodnie z prawem przysługuje Ci prawo do:
  • dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania.

  Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz na stronie Polityki Prywatności.
  Nie teraz
  Zgadzam się