WRE nieruchomości-cookie
Strona internetowa stostuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o naszej polityce prywatności.
Pokaż listę

Zakup mieszkania o podwyższonym standardzie na wynajem.

Gdy człowiek zbierze już jakiś kapitał, warto przeznaczyć go na inwestycję. W innym wypadku może on się szybko zmarnować. Jeśli nie zainwestujemy go nigdzie, to nawet nie zauważymy momentu jego zniknięcia.

Jedną z pewniejszych form inwestycji jest zakup mieszkania na wynajem. Nie jest to szybki zwrot, lecz pewny i mamy gwarancję, że nie utracimy danego kapitału a z czasem wartość naszego mieszkania również będzie rosnąć.


Od czego zacząć inwestycję w mieszkanie?

Najważniejszym aspektem jest aspekt finansowy, ponieważ to od ilości posiadanych pieniędzy będzie zależało, na jaką inwestycję możemy sobie pozwolić.

Nie warto jednak startować z sumą mniejszą niż 300 tys. złotych, choć w niektórych miastach nawet taka kwota może być mała.

Kryterium finansowe będzie decydowało między innymi o:

 • Lokalizacji mieszkania,
 • Standardzie wykończenia,
 • Wyposażeniu mieszkania.


Te trzy czynniki będą najbardziej uszczuplały nasz budżet, lecz tutaj nie można także zapominać o wszelkich innych kosztach. W ich składzie znajdują się między innymi podatki, opłaty komunalne, czy opłaty do spółdzielni mieszkaniowej.

Są to jednostkowo małe koszty, lecz jeśli pod uwagę weźmiemy cały rok, to może to się okazać naprawdę dużo.

Warto jest sobie to wszystko wliczyć w czynsz, jaki będzie się otrzymywało za wynajem, by być pewnym realnego zwrotu z inwestycji.


Jaka jest grupa docelowa, której planujemy wynająć mieszkanie?

Kupując mieszkanie, musimy wcześniej określić, jakich lokatorów w nim oczekujemy. Nie może to być byle kto, ponieważ dla każdego mieszkanie powinno być przygotowane inaczej.

Zupełnie inny będzie wystrój mieszkania dla ludzi ze średniej klasy, a zupełnie inny dla przykładowo grupy studentów.

W jednym wypadku będziemy starali się stworzyć mieszkanie o podwyższonym standardzie, gdzie będziemy mogli zażądać wyższego czynszu, a w drugim wypadku studenci będą nam wdzięczni, gdy za dużo nie wydamy na mieszkanie i równocześnie nie zażądamy zbyt wysokiej kwoty.

Mieszkań o niższym standardzie w Polsce jest bardzo dużo, a tych lepszych już mniej. Dlatego w odpowiedzi na oczekiwania, skupmy się na tych mieszkaniach, które będą spełniały oczekiwania wyżej usytuowanych ludzi.

Przygotowując takie mieszkanie, należy wziąć pod uwagę kryterium:

 • Lokalizacyjne
 • Cenowe
 • Powierzchni użytkowej
 • Estetyczne


Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Jeśli chodzi o lokalizacje, to najlepiej jest się skupić na tych lepszych osiedlach, które oferują między innymi parkingi dla mieszkańców, chroniony teren, alarmy przeciwwłamaniowe, a także posiadają tereny „zielone”, na których można odpoczywać lub które po prostu można obserwować z pokoju dziennego lub balkonu.

We Wrocławiu mogą to być np. Krzyki i Stare Miasto.

Lokalizacja powinna obejmować także bliskość do centrum, dużych sklepów, przedszkoli, szkół, czy szybki dostęp do głównych dróg w mieście.


Jakiej opłaty za wynajem możemy się spodziewać?

Kryterium cenowe będzie zależało od tego, gdzie kupiliśmy mieszkanie, jaki ma metraż, a także ile włożyliśmy już w nie.

Przygotowanie mieszkania może kosztować nas pewną sumę, lecz należy pamiętać, że każde udogodnienie to krok do szybszego znalezienia potencjalnego lokatora.

Cena powinna być średnią cen wynajmu mieszkań w okolicy. W takim wypadku, dla przykładowo Wrocławia, najlepiej jest wpisać w wyszukiwarce hasło: „Wynajem mieszkań wrocław”, a następnie poszukać mieszkań w okolicy o zbliżonym standardzie i wybrać średnią cenę jako czynsz.


Powierzchnia mieszkania również jest ważna

Powierzchnia użytkowa jest bardzo ważna. Należy pamiętać, że w mieszkaniach o wyższym standardzie takiej powierzchni powinno znajdować się więcej.

Lokatorzy nie mogą odczuwać ciasnoty. Każde pomieszczenie powinno być wykonane według najwyższych standardów.

Najlepiej byłoby także, aby główna sypialnia posiadała garderobę, a także osobną łazienkę. Wtedy lokatorzy będą odczuwali nieco wyższy komfort. Zazwyczaj także poświęca się mało miejsca na kuchnię i łazienkę, a tu powinno się to odbyć wręcz odwrotnie.

W przypadku estetyki to nie tylko należy się skupić tu na wszelkich aspektach wykończeniowych. Estetyka to także wszystko, co się znajduje wokół. To znaczy tereny zielone, wygląd budynku, droga dojazdowa, okolica i tak dalej.

Budynek powinien być zadbany i regularnie odnawiany, a mieszkańcy powinno mieć ładne widoki z okna, a nie przykładowo na drogę szybkiego ruchu, czy na fabrykę. Jest to bardzo ważne, ponieważ im wyższy poziom estetyki, tym lepiej będą się czuli mieszkańcy i będą dłużej chcieli wynajmować dane lokale.


Jaki jest średni zysk na z takiej inwestycji?

Rentowność inwestycji w lokale o podwyższonym standardzie wynosi około 5-6%, lecz czasem można oczekiwać zwrotu nawet 8% i więcej.

Zwrot z inwestycji dostajemy w miesięcznych płatnościach w postaci czynszu od najemcy, będąc jednocześnie właścicielami nieruchomości, której wartość z czasem również powinna rosnąć i możemy je sprzedać jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Zawsze trzeba odliczyć sobie kilka miesięcy na przestrzeni kilku lat, gdy będziemy szukali potencjalnego nabywcy lub z innych względów (np. remont) nasza nieruchomość nie będzie wynajmowana i warto to również uwzględnić w kalkulacjach jako bufor bezpieczeństwa.


W jakich miastach szukać takich nieruchomości

Ludzie cały czas chcą przeprowadzać się do dużych miast i należy ułatwiać im tę decyzję.

Najlepszym miejscem do inwestycji w mieszkania na wynajem, będzie

 • Wrocław
 • Warszawa
 • Gdańsk
 • Łódź
 • Kraków

Są to zarówno duże i rozwinięte ośrodki, jak i miasta studenckie, co gwarantuje klientów z różnych półek.


Zakup mieszkania to inwestycja długoterminowa

Najważniejsze to jest podejść do inwestycji poważne i racjonalnie, nie oczekując zbyt szybkiego zwrotu, ponieważ takie przypadki zdarzają się rzadko.

Taka lokata kapitału, czy po prostu inwestycja to pewność, że pieniądze dobrze zostały ulokowane, ponieważ nieruchomości mają tendencję do podwyższania swojej wartości.

Może więc okazać się, że po kilku latach będzie można sprzedać mieszkanie z zyskiem.

Pokaż listę
Facebook Instagram Google+